Kleik ryżowy to nic innego, tylko bardzo dobrze rozgotowany ryż. Aby powstał kleik potrzebny jest tylko biały ryż i woda. Ziarno ryżu musi być naprawdę miękkie, rozklejone (stąd nazwa kleik). Woda, w której się gotowało, staje się śluzowata. Aby osiągnąć taki efekt, kleik przyrządza się długo. Znawcy tematu uważają, że warto poświęcić czas na przygotowanie kleiku, bo korzyści zdrowotne, jakie daje jedzenie tej potrawy są naprawdę imponujące. W przypadku najmłodszych dzieci zalecenia są jednak inne. Ryż w diecie niemowlaka powinien być ograniczany, a to – oczywiście – dotyczy również kleiku ryżowego.

Reklama

Spis treści:

Kleik ryżowy – właściwości

Kleik ryżowy jest polecany na problemy z trawieniem, warto go jeść np. przy biegunce. Ugotowany na wodzie sprawdzi się przy zatruciu pokarmowym albo zachorowaniu na rotawirusa. Można leczyć nim niemowlę i dorosłego. Rozgotowany ryż łagodzi podrażniony infekcją i wymiotami przewód pokarmowy oraz dodaje sił całemu organizmowi.

Warto wiedzieć, że według tradycyjnej medycyny chińskiej kleik ryżowy to coś więcej niż danie na problemy z brzuchem. To potrawa, która dostarcza organizmowi dużo cennej energii i jest przy tym lekkostrawna. Przez Chińczyków długo gotowany kleik ryżowy nazywany jest congee. Jedzony np. na śniadanie rozgrzewa i wzmacnia organizm. Z tego powodu jest także świetnym daniem dla wszelkich rekonwalescentów, wracających do sił po chorobie. Obojętny smak kleiku można wzbogacać gotowanymi warzywami, przyprawami, mięsem, owocami.

Ponieważ ryż nie zawiera glutenu, przyrządzony z niego kleik z powodzeniem mogą jeść osoby chore na celiakię, cierpiące na nadwrażliwość na gluten lub alergię.

Zobacz także

Kleik ryżowy dla niemowlaka

Kleik ryżowy uznawany jest idealne pierwsze danie podczas rozszerzania diety niemowlaka, które nie obciąża żołądka małego dziecka. Kleik nie ma wyrazistego smaku, więc najmłodsze dzieci łatwo go akceptują. Jest też idealnym źródłem energii, więc sprawia, że niemowlę, które ma duży apetyt, dłużej pozostaje syte. Maluchy łatwo trawią kleik ryżowy – nie mają po nim problemów z brzuchem, a nawet wręcz przeciwnie – kleik może tym kłopotom przeciwdziałać. Według ostatnich zaleceń żywieniowych należy jednak zrezygnować z podawania ryżu niemowlętom. Zmiana ta jest podyktowana ryzykiem zanieczyszczenie ryżu arsenem, który ma działanie kancerogenne. W diecie niemowlaka kleik ryżowy najlepiej zastąpić kleikiem kukurydzianym, a ryż ograniczać do minimum.

Od kiedy podawać kleik ryżowy dziecku?

Kleik ryżowy można podawać już od 4 miesiąca życia dziecka, ale z uwagi na ryzyko zanieczyszczenia arsenem najlepiej wprowadzać go do diety dziecka w wieku 4-5 lat. W okresie niemowlęcym kleik ryżowy możesz zastąpić kleikiem kukurydzianym.

Pamiętaj, że zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przez pierwsze pół roku możesz wyłącznie karmić dziecko piersią. Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym, rozszerzenie diety, a więc przygodę z pierwszymi kaszkami, kleikami, zupkami, zwykle rozpoczyna się trochę wcześniej.

Jak przygotować kleik ryżowy dla starszego dziecka?

Kleik ryżowy gotuje się nawet 4–6 godzin. Potrzeba do tego dużej ilości wody (na jedną porcję ryżu można użyć 5 do 10 porcji wody). Im więcej wody, tym kleik jest bardziej płynny. Oczywiście w sklepach możesz kupić też gotowe kleiki ryżowe, które nie wymagają aż tak długiego przygotowania.

Jak podawać kleik ryżowy dziecku?

Kleik ryżowy można podawać dziecku na różne sposoby:

  • Możesz zagęścić nim mleko dla dziecka (zarówno z piersi jak i modyfikowane). To dobry sposób na oswajanie dziecka ze smakiem kleiku ryżowego.
  • Możesz podawać kleik jako samodzielne danie do zjedzenia łyżeczką.
  • Możesz użyć kleiku do zagęszczenia zupki dla niemowlaka.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama