Kubek do nauki picia warto wprowadzać, jak tylko dziecko jest gotowe do samodzielnego przyjmowania napojów. Choć picie z butelki jest wygodne, lepiej z niej zrezygnować już w drugiej połowie pierwszego roku życia dziecka. Jeśli maluch będzie zbyt długo pił przez smoczek, mogą pojawić się u niego wady zgryzu i próchnica. Używanie kubka natomiast utrwala właściwy wzorzec oddychania i połykania. I, co równie ważne, dziecko, które umie już pić z kubka, czuje się bardzo samodzielne!

Reklama

Spis treści:

Kubek do nauki picia – od kiedy

Odzwyczajanie od butelki najlepiej zacząć jak tylko dziecko zacznie stabilnie siedzieć o własnych siłach. Musi już też umieć skutecznie połykać średnio gęsty pokarm, np. kleik. Zwykle następuje to w siódmym albo ósmym miesiącu życia dziecka.

Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt, po pierwszych urodzinach dziecko nie powinno już pić z butelki. Ale nie warto czekać, aż skończy roczek, tylko zacząć naukę picia z kubka odpowiednio wcześnie. Dziecko, które umie już siedzieć, świetnie poradzi sobie z kubkiem do nauki picia i z łyżeczką dla niemowlaka, a w dodatku nie jest jeszcze tak mocno przywiązane do butelki, jak mogłoby być po dwóch latach ssania. Nie zabieraj dziecku butelki z dnia na dzień, ale stopniowo przyzwyczajaj je do picia z kubka. Najpierw zrezygnuj z podawania butelki w ciągu dnia, a dopiero po kilku dniach (a nawet tygodniach!) odzwyczajaj od ssania przed zaśnięciem. Wieczorem najtrudniej jest zrezygnować ze starych nawyków.

Kubek do nauki picia – rodzaje kubków

Na rynku jest kilka rodzajów kubków do nauki picia, a różnice między nimi są znaczne. Niektóre kubki nie sprawdzą się w przypadku młodszych dzieci. Dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi cechami różnych typów kubków do nauki picia. Poniżej pięć rodzajów kubków, które ułatwiają dziecku przejście z butelki lub piersi na picie ze zwykłych naczyń.

Zobacz także

Kubek do nauki picia – niekapek

Jest szczelnie zamykany, a dziecko pobiera płyn ze specjalnego dzióbka, z którego maluch musi pociągnąć płyn podobnie jak ze smoczka. Dzióbek może być twardy lub miękki. W przypadku młodszych dzieci polecane są kubki niekapki z miękkim dzióbkiem. Tego typu naczynia mają zwykle dwa uchwyty, które maluch może trzymać oburącz. Nadają się dla niemowląt w wieku 6-8 miesięcy, gdyż taki maluch ma jeszcze problemu z właściwym ułożeniem ust do picia z otwartego naczynia. Kubki niekapki, zwłaszcza przy dłuższym używaniu, mogą zaburzać kształtowanie się prawidłowego zgryzu u dzieci. Dlatego warto traktować je jak etap przejściowy między butelką czy piersią a otwartym kubeczkiem i oduczyć dziecko picia z niekapka - im wcześniej, tym lepiej.

Przykład: kubek do nauki picia Avent

Nadaje się dla dzieci od 6 miesiąca życia. Ma miękki dzióbek i miękkie uchwyty. Kształt dzióbka nie wymaga dużego odchylania głowy. Pojemność 200 ml. Zrobiony z tworzywa niezawierającego BPA. W komplecie przykrywka chroniąca dzióbek.

kubek do nauki picia Avent
allegro

Kubek do nauki picia – kapek

To także kubeczek z dzióbkiem, ale po jego przechyleniu płyn swobodnie wypływa do ust dziecka – maluch nie musi „ciągnąć’’. Kubeczki kapki także zwykle mają podwójny uchwyt lub dwa uszka, za które dziecko może chwycić naczynie, aby stabilnie je trzymać i wcelować dzióbkiem do ust. Tego typu kubeczki w mniejszym stopniu przyczyniają się do powstawania wad zgryzu, gdyż nie wymagają ssania płynu. Nadają się dla młodszych dzieci – od około 6-8 miesiąca życia. Naukę trzeba nadzorować i nauczyć malucha spokojnego przechylania kubeczka, aby niemowlę się nie zachłysnęło.

Przykład: Kubek z dziubkiem Ikea Borja

Wykonany z polipropylenu. Częściowo przezroczysty, co ułatwia kontrolowanie ilości płynu. Pojemność 200 ml. Dwa proste uszka do trzymania. Przykrywka z dziubkiem, w którym są 3 otworki, przez które wycieka płyn do ust dziecka.

kubek do nauki picia z dziubkiem Ikea
allegro

Kubek do nauki picia – 360

Dziecko może pić, przykładając usta w dowolnym miejscu na obwodzie zamykanego kubeczka. Producenci informują, że jest to idealne naczynie, które pomaga przejść od picia z kubka niekapka do picia z otwartego kubeczka. Uczy układania ust jak do pobierania napoju ze szklanki. Po przechyleniu płyn nie wycieka, dziecko musi lekko go zassać – słabiej niż przy kubku niekapku. Zabezpieczenie przed wyciekaniem płynu jest delikatne, więc przy bardzo gwałtownym ruchu, np. upadku, z kubeczka mogą wydostawać się kropelki cieczy. Może być pierwszym kubkiem do nauki picia dla dzieci w wieku 8 miesięcy i starszych, albo posłużyć dziecku jako kolejny etap nauki po kubku niekapku.

Przykład kubka 360: Easiflow 360

Przypomina prawdziwy kubek, ale wyposażony jest w wyjmowany zawór, który umożliwia picie w dowolnym miejscu obwodu kubeczka. Dwa otwarte uszka zapewniają wygodę. Tworzywo, z którego go wykonano, nie zawiera BPA. Ten kubeczek do nauki picia można myć w zmywarce i wyparzać w sterylizatorze parowym.

kubek do nauki picia 360
allegro

Otwarte skośne kubeczki do nauki picia

To kubek o skośnie ustawionym pojemniku na płyn. Nie ma zamknięcia, nie ma więc też dzióbka. Producent zapewnia, że można go używać do podawania mleka matki nawet trzymiesięcznym niemowlętom. Pobieranie płynu z takiego skośnego kubeczka wymaga takich samych ruchów żuchwą, jak przy ssaniu piersi, dlatego korzystanie z niego nie zakłóca techniki ssania piersi. Można go więc używać do dopajania dziecka, które jeszcze ciągle je z piersi. Niemowlę przyzwyczajone do korzystania ze skośnego kubeczka (który najpierw podaje mu do ust rodzic) może obyć się bez butelki i kubka niekapka. Z tego względu taki kubeczek jest korzystny dla rozwoju prawidłowego zgryzu dziecka i wspiera długie karmienie piersią. Ułatwia picie w pozycji półleżącej.

Przykład: skośny kubek do nauki picia Doidy Cup

Kultowy i najbardziej popularny kubeczek dla niemowląt. Nie zawiera BPA, ftalanów i PVC. Ma skośnie ustawione uchwyty, ułatwiające korzystanie z naczynia. Akredytowany przez UNICEF jako produkt przyjazny dzieciom i wspierający długie karmienie piersią.

kubek do nauki picia skośny
allegro

Bidon z rurką do nauki picia

Tego typu bidony i butelki najlepiej nadają się dla dzieci w wieku 12 miesięcy i starszych. Maluch musi umieć szczelnie obejmować ustami słomkę i pociągać z niej napój. Bidony dla dzieci, podobnie jak kubeczki do nauki picia, często wyposażone są w uchwyty albo uszka.

Przykład: bidon ze słomką B.Box Gelato Bubble

Wykonany z tworzywa niezawierającego BPA. Słomka ma obciążnik, który podąża za płynem, dzięki czemu zawsze jest zanurzona, niezależnie od pozycji, w jakiej znajduje się kubek. W słomce jest dwukierunkowy zawór zapobiegający wychlapywaniu napoju. Butelka ma zamknięcie chroniące ustną część słomki oraz wygodne uchwyty. Producent twierdzi, że bidon nadaje się dla dzieci od 6 miesiąca życia.

kubek do nauki picia bidon ze słomką
allegro

Jaki kubek do nauki picia wybrać

Ważnym kryterium jest wiek dziecka. Dziecko do 8 miesiąca życia lepiej radzi sobie z kubkami z dzióbkami. Wyjątkiem jest kubek skośny, ale jego użycie zawsze wymaga pomocy rodzica. Starszym dzieciom można podawać kubeczki tzw. kapki lub 360. Poza typem kubeczka, trzeba jeszcze zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • kubek do nauki picia musi być lekki, aby dziecko z łatwością mogło go utrzymać,
  • musi być zrobiony z nietłukących się materiałów pozbawionych szkodliwych substancji (np. BPA)
  • ma uchwyty, za które dziecko może go złapać obiema rękami,
  • można go myć w zmywarce.

Do nauki samodzielnego picia napojów najlepsze są kubeczki 360 oraz skośne. Nie zaburzają rozwoju prawidłowego zgryzu. Pierwszy ma tę zaletę, że jest zamykany, więc nie ma ryzyka, że dziecko się obleje. Jeśli maluch ma problemy z pobieraniem płynu z kubeczka 360 (może zdarzyć się młodszym niemowlętom), można na pewien czas przerzucić się na kubeczek z dzióbkiem lub niekapek. W podróży z dzieckiem lepiej sprawdzają się kubki niekapki lub bidony ze słomką, gdyż nie ma ryzyka, że płyn w niekontrolowany sposób wycieknie z naczynia.

Jak pomóc dziecku nauczyć się pić z kubka

Wlej do kubeczka do nauki picia mleko lub wodę. Do swojego kubka nalej wodę albo herbatę. Pokaż dziecku, jak sama pijesz, a potem przyłóż kubek do jego ust i przechyl tak, by upiło tylko trochę. Jeśli korzystasz z kubka z dzióbkiem, nie wkładaj go między zęby czy dziąsła malucha, po prostu oprzyj go na dolnej wardze. Uważaj, bo pierwsze próby picia mogą skończyć się zakrztuszeniem niemowlaka. Nie wlewaj dziecku do buzi zbyt dużo płynu na raz i nigdy podczas podawania picia nie przechylaj jego głowy do tyłu (płyn mógłby wpłynąć nie tam, gdzie trzeba).

Twój maluch oblał już trzecią koszulkę w ciągu dnia? Trudno, mistrzostwa nie osiągnie się bez długiego treningu i początkowych porażek. Zamiast denerwować się albo przytrzymywać brodę malca i wycierać ją po każdym łyku, lepiej załóż dziecku śliniaczek i przestań się martwić o plamy na koszulce. Twoje opanowanie jest bardzo ważne. Jeśli będziesz zdenerwowana, maluch także zacznie się stresować.

Rozstawaniu się z butelką nie powinny towarzyszyć inne zmiany, np. pojawienie się nowej niani dla dziecka albo przeprowadzka. Ta zasada dotyczy wprowadzania wszelkich nowości w życiu malca. Zbyt dużo nowości to dla dziecka ogromny stres. Najlepiej zacznij odzwyczajać od butelki, gdy możesz poświęcić maluchowi dużo czasu i uwagi – on tego teraz potrzebuje.

Nawet kiedy maluszek już nauczy się pić z kubka, pozwalaj mu na to wyłącznie na siedząco, przy stole. Picie w pozycji półleżącej albo spacerowanie z kubkiem grozi zakrztuszeniem.

Konsultacja części dot. nauki picia z kubka: Dr n. med. Lilianna Baran, neonatolog, pracuje w I Klinice Położniczej we Wrocławiu.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama