Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
bliźniaki, bliźnięta
fotolia
Niemowlę

Różne bliźniaki

Co robić, gdy inni traktują nasze bliźnięta tak samo?
Agnieszka Galica - pedagog, terapeuta rodzinny i małżeński
mgr Agnieszka Galica
Konsultacja merytoryczna

Jestem mamą bliźniąt. Przez pierwszy rok życia córeczek byłam tak zapracowana i zmęczona, że nie miałam zbyt dużo czasu, by zastanawiać się, jak je z mężem będziemy wychowywać.
Najważniejsze było karmienie, przewijanie, kąpanie i tak niemal przez całą dobę. Teraz dziewczynki mają prawie półtora roczku i mimo że są bardzo podobne, odkrywamy wyraźne różnice w ich zachowaniu. Tymczasem krewni i znajomi traktują je jak jedno „podwójne” dziecko, mylą imiona, przynoszą w prezencie identyczne zabawki, ubranka itp. Czy należy tak podchodzić do bliźniąt, czy lepiej jest, gdy będziemy każdą z nich traktowali odrębnie? Zżymam się, gdy widzę dorosłe bliźnięta ubrane w jednakowe ubrania. Ale może tak trzeba, bo podobno takie dzieci są ze sobą szczególnie związane. Maria z Wrocławia

Każda z Pani córeczek jest odrębną istotą, niepowtarzalną i pełną indywidualnych cech mimo zewnętrznego podobieństwa. Dlatego właśnie nie należy ulegać presji otoczenia. Traktowanie dzieci tak samo odbywa się ich kosztem. Warto, by każda z dziewczynek miała inne ubranka, zabawki, fryzurę itp. Dobrze też, by z upływem czasu miały osobny kącik na zabawki, ubranka i skarby – wtedy każda z Pani córeczek będzie odpowiadała za swoje rzeczy.
Powoli będzie Pani również uwzględniała indywidualne upodobania i oczekiwania każdej z nich. Warto podkreślać pozytywne różnice między dziećmi, a nie porównywać je ze sobą.
W przyszłości radzę też starać się, by każde z rodzeństwa mogło indywidualnie dobierać sobie przyjaciół, rodzaje zajęć, ulubione potrawy itp. To większe obciążenie dla rodziców, gdy np. jedną z córek trzeba będzie odwieźć na tańce, a drugą do pracowni plastycznej. Jednak tylko w taki sposób można wzmocnić indywidualność każdego dziecka. Jednocześnie dziewczynki zawsze będą dla siebie najbliższymi osobami: poznały się przecież jeszcze przed swoimi narodzinami.
 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

bliźniaki, bliźnięta
Fotolia
Niemowlę
Świat bliźniaków: wszystko, co powinnaś wiedzieć o bliźniakach
Mamy bliźniaków czują podwójną radość, ale też mają dwa razy więcej obowiązków i dwa razy mniej czasu dla siebie. Jak wygląda życie z dwójką noworodków?

Bliźniaki pobudzają wyobraźnię i skłaniają do zadawania pytań: jak to jest mieć bliźnięta? Co łączy te dzieci, które znają się od początku swojego istnienia? Czy bliźnięta mają swój własny język, którym się porozumiewają? Przyjrzyjmy się więc bliźniakom i spróbujmy odpowiedzieć na nurtujące cię pytania dotyczące świata bliźniąt . Bliźnięta: poród w ciąży bliźniaczej Czy poród bliźniąt różni się od porodu jednego dziecka? – Właściwie nie różni się niczym od pojedynczego – wspomina Beata, mama dwumiesięcznych bliźniaków i pięcioletniego synka. – Tyle że gdy urodziłam Marysię, pomyślałam, że normalnie miałabym już poród z głowy. Tymczasem czekała mnie jeszcze powtórka. Na szczęście drugi maluch zwykle „wyskakuje” łatwiej, bo ma już utorowaną drogę przez pierwszego. Nie wszystkie bliźniaki jednak przychodzą na świat siłami natury. Większość rodzi się przez cesarskie cięcie . Powód? Rzadko obydwa maluchy są ułożone główkowo (a inna pozycja utrudnia poród). Bliźnięta rodzą się przed terminem Najczęściej bliźnięta rodzą się przed terminem, około 35–37. tygodnia ciąży . Nie jest to powód do niepokoju, gdyż zwykle ich rozwój w 36. tygodniu odpowiada rozwojowi jednego dziecka w 40. Bliźniaki są jednak często mniejsze, trudno przecież wymagać, by dwójka dużych dzieci mieściły się w jednym brzuchu. Nawet dwukilogramowym dzieciom jest tam ciasno, mogą na siebie naciskać, bywa, że jeden z nich jest silniejszy i szybciej rośnie. Dlatego bliźnięta po urodzeniu są objęte szczególnie troskliwą opieką lekarską. Opieka lekarska nad bliźniętami po porodzie W pierwszym roku życia bliźnięta co 4–6 tygodni powinny być w przychodni na kontrolnej wizycie. Dobrze też, by dzieci zostały zbadane przez neurologa. Czasem bowiem bliźniaki potrzebują rehabilitacji. Zdarza się także, że...

Opole trojaczki jednojajowe
Fotolia
Aktualności
Opole: taki poród zdarza się w Polsce raz na 200 milionów!
"Do końca nie wiedzieliśmy jak będą wyglądać dzieci" – zdradza szczęśliwa mama.

Dzieci czują się dobrze, choć pierwsze dni po porodzie spędziły w inkubatorze . Cała trójka, czyli Amelia, która pojawiła się pierwsza na świecie, Laura i Oliwia. Co jest tak wyjątkowego w narodzinach trojaczków? To, że są jednojajowe! Jak zdradza "Nowej Trybunie Opolskiej" pani Ania – mama trojaczków, ciąża została rozwiązana w 32.tygodniu. - Mimo że byłam przygotowana do porodu i z lekarzami omówiłam każdą kwestię, to do samego końca nie byliśmy pewni, że to trojaczki jednojajowe . Dopiero jak je zobaczyłam okazało się, że dziewczynki są identyczne. Wiedziałam, że mogą być podobne, ale nie spodziewałam się, że aż tak. Na razie mają opaski z imionami na rączkach, bez nich byłyby nie do odróżnienia - dodaje świeżo upieczona mama. Małżeństwo z Nysy jest bardzo szczęśliwe. Dzieci przybierają na wadze i za miesiąc będą mogły wraz z mamą pojechać do domu.  Karmienie naturalne bliźniąt, wieloraczków i wcześniaków Ciąża taka jak ta, zdarza się bardzo rzadko, raz na 200 milionów ciąż. Tym bardziej, że jak potwierdzają rodzice dzieci, do poczęcia doszło w sposób naturalny, a nie poprzez in vitro . Gratulujemy szczęśliwym rodzicom i  życzymy im wiele radości z posiadania trójki wspaniałych, identycznych córeczek. Zobacz także: Tak powstaje życie! Wstrzymasz oddech na 4 minuty! źródło: polskieradio.pl

przedszkole integracyjne
Adobe Stock
Wychowanie
Zalety i wady przedszkola integracyjnego
Przedszkole integracyjne przyjmuje do tych samych oddziałów dzieci niepełnosprawne i z różnymi dysfunkcjami oraz dzieci zdrowe. W niektórych zwykłych przedszkolach istnieją grupy integracyjne. Dzieci specjalnej troski stanowią w nich zdecydowaną mniejszość. W założeniach korzyści z takiego rozwiązania odnoszą zarówno dzieci zdrowe jak i niepełnosprawne. Jednak nie zawsze tak jest.

Jedną z ofert dla rodziców przedszkolaków są przedszkola integracyjne. Jeśli zastanawiasz się nad posłaniem swojego malucha do takiego przedszkola albo do grupy integracyjnej w zwykłym przedszkolu, oto garść najważniejszych informacji na ten temat. Koniecznie je przeczytaj! Spis treści: Założenia przedszkola integracyjnego Liczba dzieci w oddziale integracyjnym w przedszkolu Zalety przedszkola integracyjnego Wady przedszkola z oddziałami integracyjnymi Założenia przedszkola integracyjnego Przedszkole integracyjne przyjmuje nie tylko zdrowe dzieci, ale też takie, które mają różne deficyty – są niepełnosprawne fizycznie lub intelektualnie. Wszystkie dzieci – i zdrowe, i niepełnosprawne – znajdują się w jednej grupie przedszkolnej dopasowanej do ich wieku. Dzięki temu od najmłodszych lat uczą się funkcjonować w różnorodnym zespole , co ma przynosić korzyści zarówno dzieciom w pełni sprawnym, jak i tym z różnego rodzaju deficytami. Maluchy mają w ten sposób poznawać odmienność innych ludzi, uczyć się tolerancji i współpracy. Liczba dzieci w oddziale integracyjnym w przedszkolu W oddziale integracyjnym w przedszkolu lub w grupie w przedszkolu integracyjnym może być 15-20 dzieci. W ramach jednej grupy mogą znaleźć się dzieci poruszające się na wózku inwalidzkim, dotknięte porażeniem mózgowym, lekko upośledzone umysłowo, niedosłyszące, z zespołem Aspergera oraz zupełnie zdrowe. Dzieci z różnymi dysfunkcjami nie mogą stanowić więcej niż 1/3 grupy , co w praktyce oznacza 3-5 takich dzieci w grupie. Wszystkie dzieci mają takie same prawa i obowiązki, są więc równo traktowane, z uwzględnieniem oczywiście deficytów poszczególnych maluchów. Zalety przedszkola integracyjnego Niewątpliwie należy do nich mniejsza liczebność grup oraz fakt, że do każdej przydzielonych jest dwóch nauczycieli. W ramach zajęć...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta