Pewnie w czasie karmienia zdarzają ci się chwile zwątpienia i kłopoty, z którymi nie wiesz, jak sobie poradzić. Ktoś podpowiada ci, że twoje dziecko jest głodne, że pokarm nie taki znowu idealny... Słuchać opinii doradców czy nie? To zależy. Zresztą, sprawdź sama.

Reklama

Kobiecy pokarm jest lepszy od mieszanki

Prawda Zawiera przeciwciała i komórki odpornościowe, których nie ma w mleku modyfikowanym. Poza tym w twoim pokarmie są specjalne składniki bakteriobójcze i przeciwciała chroniące przed alergią. Korzystnie wpływa on też na inteligencję dziecka.

Ważne są pierwsze dni

Prawda Maluszek uczy się prawidłowego sposobu ssania. Jeśli przyzwyczai się źle chwytać pierś, potem trudno go tego oduczyć (chociaż oczywiście jest to możliwe). Po to, by w piersiach było dużo mleka, muszą one być od początku pobudzane.

Dowiedz się: Co doradca laktacyjny mówi o pierwszych dniach karmienia piersią

Czasami piersi są puste

Mit Pokarm wytwarza się dzięki ssaniu: sygnał biegnie do przysadki mózgowej, a we krwi pojawia się prolaktyna – hormon, od którego zależy wytwarzanie mleka. A więc gdy tylko dziecko zacznie ssać, w piersiach pojawi się pokarm. W związku z tym wcale nie musisz czekać na to, aż mleko zacznie kapać z piersi.

Zobacz także

Noworodkowi wystarczy niewiele pokarmu

Prawda Mniej więcej tyle, ile zmieści się na łyżeczce od herbaty! Dlatego nie stresuj się, jeśli widzisz, że innej mamie z piersi mleko tryska, a tobie nie. Zamiast się martwić, pozwól po prostu malcowi spokojnie ssać!

Dziecko podczas jedzenia cmoka

Mit Odgłosy przy ssaniu przypominają postękiwanie. Jeżeli widzisz, że dziecko ustami wciągnęło brodawkę, a kiedy ssie – cmoka, oznacza to, że chwyciło pierś zbyt płytko. Włóż wtedy mały palec w kącik jego ust, przerwij ssanie i spróbuj jeszcze raz przystawić malca do piersi.

Smyk musi dobrze opróżniać pierś

Prawda Na początku z piersi płynie mleko bardziej wodniste, którym maluszek raczej się napija, niż najada. Dopiero później pojawia się gęste, bardziej tłuste i kaloryczne. Jeśli nie dopilnujesz, by malec opróżnił jedną pierś i od razu podasz mu drugą, może spić z obydwu tylko wodnisty pokarm i wcale się nie najeść! A w nieopróżnionej piersi zostanie potem wyprodukowana mniejsza ilość mleka i smyk nie będzie miał szansy zaspokoić głodu.

Małe niemowlę musi jeść w nocy

Prawda O tej porze twój pokarm jest bardziej wartościowy i kaloryczny, bogatszy w tłuszcz. A jest to rodzaj tłuszczu bardzo korzystny dla rozwoju mózgu. Nocne ssanie jest też bardzo dobre dla laktacji, gdyż wydziela się wówczas dużo prolaktyny. Będziesz więc miała więcej mleka w piersiach.

Przeczytaj także: Czy trzeba karmić w nocy

Noworodka nie trzeba budzić na jedzenie

Mit W pierwszym miesiącu życia przerwy pomiędzy karmieniami nie powinny być dłuższe niż trzy godziny w dzień i cztery w nocy (oczywiście niewielkie przesunięcia są dopuszczalne). Zbyt duże odstępy czasu mogłyby spowodować osłabienie laktacji. Jeśli dziecko często przesypia karmienie, zapytaj lekarza, jaka jest przyczyna takiej senności. Może to być np. ciężki poród, żółtaczka, infekcja, ale także przegrzewanie dziecka i zbyt ciasne otulanie go. Jak obudzić śpioszka? Zmień mu pieluszkę, połaskocz po policzku, pod brodą.

Ważne, by pić dużo ziół na laktację

Mit Nie można ich pić za dużo, bo efektem mogą być problemy smyka z żołądkiem. Trzy filiżanki dziennie ziołowych naparów – tyle maksymalnie możesz wypić. I tylko wtedy, gdy czujesz, że mleka masz mniej.
[CMS_PAGE_BREAK]

Lepiej nie podawać smoczka uspokajacza

Prawda/mit Nie można tego robić w pierwszym miesiącu karmienia. Smoczek, nawet taki o najbardziej anatomicznym kształcie, ssie się inaczej niż pierś. Podawanie go może spowodować, że maluszek będzie potem płycej chwytać pierś, a przez to nie wypije tyle mleka, ile potrzebuje. Są jednak bobasy, które chciałyby ssać bez przerwy. Takiemu małemu ssakowi (który ma ponad miesiąc) możesz kilka razy dziennie na 10–15 minut podać smoczek.

Malcowi powinno się odbić po karmieniu

Prawda Dziecko nie umie jeszcze dobrze skoordynować trzech rzeczy: ssania piersi, połykania mleka i oddychania. Dlatego często łyka też powietrze, które dostaje się potem do żołądka. Jeśli tam pozostanie, maluszek może mieć wzdęcia, bóle brzuszka, kolki, ulewania, a nawet wymioty. Dlatego po każdym karmieniu przytrzymaj dziecko przynajmniej przez kilka minut w pozycji pionowej lub półpionowej i poczekaj, aż odbije mu się połknięte powietrze.

Przez pół roku dziecku wystarczy twoje mleko

Prawda W tym czasie nie musi dostawać żadnych warzyw, owoców, kaszek, mięska, deserków czy odżywek.

Jeszcze do niedawna maluszkowi karmionemu piersią zalecano podawanie w piątym miesiącu niewielkiej ilości (jednej, dwóch łyżeczek) kaszki glutenowej, np. manny czy pszennej. Miało to zapobiegać celiakii. Badania wykazały jednak, że wczesne podanie kaszki glutenowej pod „osłoną” mleka z piersi nie zapobiega tej chorobie.

Przy zapaleniu piersi nie można karmić

Mit W czasie zapalenia pierś jest czerwona, gorąca, bolesna, możesz mieć dreszcze, bóle głowy, gorączkę. Wówczas odstawienie od piersi może spowodować jej zastój, a nawet ropień. Dlatego podawaj maluszkowi pierś, zaczynając od tej chorej. Jeśli bardzo cię boli, weź paracetamol. Gdy po 24 godzinach nie ma poprawy, idź do lekarza.

Dowiedz się: Co robić, by nawał pokarmu nie przeszedł w zapalenie piersi?

W małych piersiach jest mniej mleka

Mit To zupełnie nielogiczne. Ilość pokarmu nie zależy bowiem od wielkości piersi, tylko od pobudzania ich przez dziecko.

Karmiąca mama musi dbać o dietę

Prawda Powinnaś jeść przede wszystkim posiłki lekkostrawne. Szczególnie w pierwszych tygodniach unikaj cebuli i czosnku (zmieniają smak mleka, a niektóre bobasy bardzo tego nie lubią). Jeśli dziecko jest zdrowe, nie ma kolek, możesz stopniowo zacząć jeść prawie wszystko, na co masz ochotę. Nadal tylko unikaj potraw ciężkostrawnych, słodyczy, fast foodów, kawy, mocnej herbaty (pobudzają).

Alergika trzeba odstawić od piersi

Mit Wystarczy, że ty będziesz na diecie. W pierwszym roku życia dziecko najczęściej jest uczulone na białko mleka krowiego. Jednak decyzję o rezygnacji z picia mleka i jedzenia nabiału przedyskutuj z pediatrą.

Chorej mamie nie wolno karmić

Mit Wręcz przeciwnie! Dzięki karmieniu chronisz malca przed zarażeniem, bo w twoim pokarmie znajdują się cenne przeciwciała. Jeśli jednak masz katar czy kaszel, to podchodząc do dziecka, zakładaj na usta maseczkę. W czasie gorączki możesz mieć trochę mniej pokarmu, bo twój organizm traci wodę. Staraj się więcej pić i odpoczywać, wtedy laktacja wróci do normy.

Udaje się karmić piersią po powrocie do pracy

Prawda Kiedy ty będziesz pracować, maluszek wypije twoje odciągnięte mleko lub mleko modyfikowane. Starszy smyk podczas twojej nieobecności może już dostawać dania ze słoiczków i kaszki, a pierś ssać wyłącznie rano i wieczorem.

Sprawdź: Jak dobrze odciągać pokarm?

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama