Karmienie

Obserwuj noworodka podczas karmienia butelką

Obserwuj noworodka, gdy karmisz go butelką. Jego zachowanie wiele ci powie!

Zachowanie noworodka wiele ci powie, dlatego warto go obserwować w czasie karmienia butelką. Sprawdź, co oznaczają jego zachowania i jak powinnaś na nie reagować.


Gdy noworodek połyka powietrze
Połykanie powietrza zdarza się wszystkim niemowlętom. Czasem jednak dzieci ssą tak energicznie, że podczas jedzenia muszą sobie zrobić przerwę, by pozbyć się powietrza z żołądka. Wówczas przerwij karmienie i potrzymaj dziecko w pozycji pionowej (z główką opartą na twoim ramieniu), aż mu się odbije po karmieniu.
Dopiero potem znów wróć do karmienia butelką.Gdy noworodek chce jeszcze jeść
Jeśli niemowlę wypije mleko z butelki zbyt szybko, nie dozna przyjemnego uczucia sytości i nie zostanie zaspokojona jego potrzeba ssania.
Koniecznie staraj unikać tego, by dziecko ssało zbyt krótko. Zwróć uwagę, czy dziurka w smoczku nie jest zbyt duża i czy mleko nie wypływa zbyt szybko: może wtedy połknąć za dużo powietrza.
Gdy po jedzeniu dziecko zacznie wkładać do buzi własne paluszki, podaj mu smoczek.


Gdy dziecko się ślini
To nie tylko objaw ząbkowania u niemowlęcia! Jeśli pięciomiesięczne dziecko mocno się ślini, oznacza to, że nadeszła pora rozpoczęcia nauki jedzenia łyżeczką. Jest to możliwe, bo w tym okresie układy nerwowy i mięśniowy dziecka są już w miarę dojrzałe. Choć niemowlę wciąż woli pić z butelki, dodatkowe pokarmy próbuj podawać mu na łyżeczce.
Gdy noworodek się ksztusi 
Karm dziecko spokojnie. Podczas jedzenia dziecko nie powinno leżeć płasko. Jego główka wraz z górną połową ciała musi być uniesiona.
Jeśli dziecko się zakrztusi, ułóż je na brzuszku na swoim ramieniu z główką niżej. Poklep je otwartą dłonią cztery-pięć razy po pleckach pomiędzy łopatkami. Jeśli krztusi się często, to znak, że nie nadszedł jeszcze czas na wprowadzenie półpłynnych pokarmów i papek i rozszerzanie diety niemowlęcia.

 


 

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

ulewanie u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Ulewanie u niemowlaka: dlaczego niemowlę ulewa i kiedy iść do lekarza?
Ulewanie u niemowlaka może zdarzyć się nawet w dwie-trzy godziny po karmieniu. Spowodowane jest to niedojrzałością układu pokarmowego dziecka i najczęściej nie ma się czym przejmować. Czasami jednak ulewanie może być jednym z objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, który wymaga konsultacji lekarskiej. Sprawdź, kiedy ulewanie jest normalne, jak je odróżnić od wymiotów i kiedy iść z dzieckiem do lekarza.

Ulewanie w pierwszych sześciu miesiącach życia niemowlaka zdarza się często. Z buzi wypływa mu trochę mleka, czasem lekko strawionego, o konsystencji zwarzonego mleka. Nie musisz się tym martwić: najczęściej nie jest to choroba. Ulewa nawet co drugi noworodek i niemowlę. Musisz jednak wiedzieć, jak pomóc dziecku, zwłaszcza kiedy ulewa obficie lub chlustająco.  Spis treści: Ulewanie u niemowlaka: przyczyny Kiedy niemowlę przestaje ulewać Jak odróżnić ulewanie od wymiotów Ulewanie u niemowląt karmionych piersią Ulewanie u dziecka karmionego butelką Dziecko ulewa, co robić po karmieniu Dziecko ulewa często i obficie Kiedy potrzebna jest pomoc lekarza Ulewanie u niemowląt: przyczyny Ulewanie pokarmu u noworodka i niemowlaka jest spowodowane osłabionym napięciem dolnego zwieracza przełyku. To mięsień znajdujący się w górnej części żołądka. U dziecka nie zatrzymuje jeszcze pokarmu tak dobrze, jak u dorosłego. Mleko cofa się i wypływa z buzi (czasem z nosa). Jest to zjawisko naturalne, z którym organizm dziecka wkrótce sobie poradzi. Ulany pokarm może mieć różny wygląd: przypomina mleko zmieszane ze śliną – jeśli dojdzie tylko do przełyku i stąd się cofnie, przypomina twarożek (mleko jest zwarzone, ma kwaśny zapach) – jeśli cofnie się z żołądka. Kiedy niemowlę przestaje ulewać? N iedorozwój mięśnia przełyku i spowodowane nim ulewanie może  utrzymywać się od narodzin do 3-4. miesiąca życia , czasem dłużej – do końca 6. miesiąca .  Niektóre dzieci przestają ulewać, gdy zaczynają jeść bardziej zagęszczony pokarm, inne gdy nauczą się siedzieć. Częste ulewanie lub ulewanie utrzymujące się dłużej niż do 12. miesiąca życia może świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym , który trzeba diagnozować i...

Karmienie
Nie chce piersi
Odwraca główkę od piersi albo wypija ledwie kilka łyków i już śpi. Co robić?

Odwraca główkę od piersi albo wypija ledwie kilka łyków i już śpi. Co robić? Karmić przez sen, podać butelkę? Znamy lepsze sposoby! Mamy dla Ciebie świetną wiadomość: niejadek może polubić ssanie piersi. Kilka sprawdzonych sposobów, jak go do tego przekonać, zdradziła nam dr Katarzyna Raczek-Pakuła, pediatra, która od lat pomaga mamom mającym problemy z karmieniem dzidziusia. Jej doświadczenia pokazują, że z małym niejadkiem można sobie poradzić i wcale nie trzeba „przechodzić na butelkę”. Wybudzaj i zachęcaj do ssania To absolutnie konieczne w pierwszych dniach życia dziecka. Noworodek powinien ssać pierś co najmniej osiem razy na dobę, mniej więcej co trzy godziny (także w nocy!). Niektóre dzieci, szczególnie mniejsze i przedwcześnie urodzone, śpią dużo – bo są jeszcze dość słabe. Dlatego do czasu, aż maluszek nie nauczy się płaczem upominać o swoją porcję mleka, musisz go budzić na karmienia. Odciągaj pokarm i dokarmiaj Nawet jeśli Twój noworodek ssie co trzy godziny, ale za to krótko, szybko zasypia i nie daje się już wybudzić, odłóż go do łóżeczka, a sama odciągnij do końca pokarm z piersi, którą przed chwilą ssał. To ważne, bo pod koniec mleko jest znacznie bardziej kaloryczne i bogate w składniki odżywcze. Gdy odciągniesz pokarm, od razu podaj go dziecku. Łatwo powiedzieć, ale co zrobić, jeśli ono ciągle śpi? Katarzyna Raczek-Pakuła poleca metodę „na palec”: smyk ssie Twój palec, a Ty w kącik jego ust wkładasz strzykawkę (bez igły!) z mlekiem i naciskasz tłok. Lekko, żeby dziecko się nie zakrztusiło. Nie podawaj mleka z butelki Ani odciągniętego, ani modyfikowanego. To największy błąd, jaki możesz popełnić w pierwszym miesiącu życia maluszka. Z butelki mleko ssie się inaczej niż z piersi. Zmień pozycję karmienia Przyczyną odmowy ssania czasem bywa to, że mleko wypływa z piersi zbyt...

mama karmi piersią
Fotolia
Karmienie
Ulewanie dziecka podczas karmienia piersią
Ulewanie po ssaniu piersi albo nawet podczas karmienia piersią to częsta dziecięca przypadłość. Co robić, żeby ulewanie zdarzało się rzadziej? Wystarczą małe zmiany w technice karmienia piersią.

Dziecięce ulewanie pokarmu zwykle mija z wiekiem, ale póki trwa, jest bardzo uciążliwe.  Na szczęście można postarać się, by zdarzało się rzadziej. Co pomoże? 1. Prawidłowe przystawianie do piersi Jeżeli niemowlę uchwyci pierś za płytko, to będzie podczas ssania połykał powietrze, które po karmieniu może wypchnąć pokarm z brzuszka. Objawami zbyt płytkiego przystawienia jest np. odgłos cmokania albo ból piersi podczas ssania. 2. Częstsze karmienie Gdy karmisz częściej, niemowlę nie zjada na raz tak dużej porcji mleka. Do tego z piersi, która jest często opróżniana, mleko nie tryska. Dzięki temu pokarm płynie wolniej, a dziecko nie połyka nadmiaru powietrza. 3. Odbijanie powietrza podczas karmienia Po każdym karmieniu potrzymaj dziecko pionowo, aby połknięte powietrze mogło się wydostać na zewnątrz. Jeśli pokarm płynie z piersi szybko albo maluch je łapczywie, trzymaj go do odbicia kilka razy w czasie jednego posiłku. 4. Odpoczynek po karmieniu Po karmieniu ułóż dziecko tak, aby miało główkę na twoim ramieniu i ponoś je około 15 minut (nawet jeżeli wcześniej powietrze mu się odbije). Tuż po jedzeniu nie przewijaj go, nie kąp, nie unoś nóżek nad główkę. Uwaga! Podczas ulewania pokarm wolno wypływa z ust, wymioty zaś są gwałtowne i chlustające. Jeśli dziecko zwymiotowało przynajmniej 2 razy w ciągu doby, jedź z nim do lekarza. Konsultacja: Dr med. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor centrum nauki o laktacji, www.kobiety.med.pl

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj