Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
03_akademia-butelka_mtj_05.jpg
Karmienie

Karmienie butelką - prawdy i mity

Czy maluszek karmiony mieszanką musi jeszcze pić coś innego niż mleko? A jeśli tak, to co jest lepsze: woda, herbatka czy sok? Zapytaliśmy specjalistę, który przy okazji obali kilka mitów.

Tak, to prawda, że mleko modyfikowane jest robione na wzór kobiecego pokarmu. Zatem jeśli jest tak bliskie ideału, to dlaczego karmienie nim malca budzi tyle wątpliwości? Dzielicie się z nimi w swoich listach do redakcji...

Dziecku między posiłkami trzeba koniecznie podawać coś do picia.
MIT.
To nieprawda. Maluszek nie musi pić pomiędzy posiłkami. Skład mleka modyfikowanego, szczególnie początkowego (dla niemowląt od urodzenia do końca szóstego miesiąca), jest bardzo zbliżony do pokarmu mamy. Pod warunkiem że przygotujesz mieszankę tak, jak to zaleca producent na opakowaniu mleka. Malcowi karmionemu butelką nie trzeba więc dodatkowo podawać picia (chociaż oczywiście można, ale o tym w dalszej części tekstu).

W gorące dni mleko modyfikowane trzeba rozcieńczać.
MIT.
Mleko modyfikowane, mimo że tak podobne do kobiecego pokarmu, nie ma jego właściwości – gdy smyk ssie pierś, najpierw pije mleko bardziej wodniste (gasi nim pragnienie), a dopiero po chwili treściwsze. Jednak nie znaczy to, że mieszankę trzeba rozcieńczać wodą, aby osiągnąć podobny efekt – wtedy dziecko może dostać za mało składników mineralnych. Dlatego zaproponuj smykowi – zwłaszcza w ciepłe dni – coś do picia, najlepiej czystą wodę (szybko zaspokaja pragnienie). Jeśli nie będzie miał ochoty, to po prostu się nie napije.

Wodę trzeba osłodzić glukozą, bo dziecko czystej nie wypije.
MIT.
Jeśli malec będzie spragniony, na pewno wypije wodę. Oczywiście, jeśli dasz dziecku do wyboru czystą wodę oraz posłodzoną glukozą, to wybierze słodki napój (to smak, który poznaje jeszcze w brzuchu mamy). I na pewno wypije go więcej niż samej wody. Pamiętaj, że cukier to puste kalorie, i psuje apetyt – maluszek nie chce potem jeść. Picie słodkich napojów kształtuje też na przyszłość jego upodobania smakowe. Poza tym może on domagać się picia nie dlatego, że jest spragniony – jego organizm będzie potrzebował cukru! Zatem nie kieruj się tym, że dziecko wypije więcej osłodzonej wody. Ta bez dodatków jest zdrowsza.

Najbardziej wartościowa jest woda mineralna.
PRAWDA.
Tak, ale nie każda! Woda wysoko- czy średniozmineralizowana nie nadaje się dla niemowląt! Maluszek może dostawać tylko niskozmineralizowaną (ilość rozpuszczalnych składników nie może przekraczać 500 mg w litrze), niskosodową (do 20 mg sodu na litr). Wody średnio- i wysokozmineralizowane zawierają zbyt dużą ilość składników mineralnych, co może zaszkodzić dziecku – w mieszance są wszystkie witaminy i składniki, których malec potrzebuje.

Trzeba chociaż raz dziennie podać dziecku herbatkę – bo wspomaga trawienie.
MIT.
Podawanie herbatek nie jest konieczne – dziecko w czasie pierwszych czterech miesięcy życia może dostawać tylko mleko modyfikowane. Oczy-wiście nic się nie stanie, jeśli raz dziennie napije się słabego naparu z ziół (np. rumianku, który pomaga na bolący brzuszek) czy gotowej herbatki dla niemowląt. Można ją bardziej rozcieńczyć wodą, niż to proponuje producent – wtedy nie będzie taka słodka.

Dziecku lepiej nie podawać soków do picia, bo mają za dużo cukru.
PRAWDA/MIT.
Wszystkie soki zawierają sporo cukru (nawet wtedy, gdy nie są dodatkowo posłodzone!), dlatego podkreślamy, że pragnienie najlepiej gasić wodą. Ale z drugiej strony, w sokach jest więcej składników mineralnych i witamin niż w wodzie... Szczególnie jeśli przygotujesz je sama, z dobrych i świeżych warzyw i owoców (np. marchwi, dyni, jabłek oraz owoców sezonowych). Sprawdzają się też gotowe soczki dla niemowląt (w butelkach). Co zatem robić: dać dziecku sok do picia czy nie? Jeśli malec skończył cztery miesiące, może już pić soki, ale nie za dużo. Początkowo wystarczy 50–60 ml dziennie. W drugim półroczu trochę więcej – 100–120 ml.

Soki przecierowe są zdrowsze niż napoje.
PRAWDA.
Oczywiście, że takie soki są zdrowsze niż napoje! Mają więcej składników mineralnych i witamin, a do tego cenny błonnik. Dlatego warto już niemowlę do nich przyzwyczajać. Jeśli jednak taki sok jest dla malca za gęsty i nie chce go pić, można go rozcieńczyć pół na pół z wodą. Nawet tak jest lepiej, bo sok przecierowy jest bardzo kaloryczny, trzeba go traktować jak posiłek.
Napoje natomiast zawierają niewiele soku owocowego, niektóre zaś składają się wyłącznie z wody, cukru, barwników i środków zapachowych. Nie ma sensu podawać ich niemowlętom (i w ogóle dzieciom)! A co z sokami klarowanymi? Zawsze wybieraj te, do których nie dodano cukru (sprawdź to na etykiecie!).


Konsultacja: dr Ewa Orłowska, pediatra, CZD.

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

Mity na temat inteligencji emocjonalnej obala Dorota Zawadzka [WIDEO]

Dieta
Domowe herbatki i soki
Domowe napoje nie tylko nie nadszarpną Twojej kieszeni, ale też dostarczą dziecku najbardziej potrzebnych witamin.

Nie musisz kupować w sklepie gotowych i najczęściej mocno słodzonych soków. Domowe napoje nie tylko nie nadszarpną Twojej kieszeni, ale też dostarczą dziecku najbardziej potrzebnych witamin. Dzienne zapotrzebowanie na płyny zdrowego niemowlęcia jest wysokie i wynosi ok. 10-15 proc. masy ciała. W pierwszym okresie życia wystarczy mu mleko matki i nie dopajamy malucha karmionego wyłącznie piersią. Potrzeby niemowląt żywionych sztucznie zaspokaja prawidłowo przygotowane mleko modyfikowane początkowe (odpowiednia ilość proszku mlecznego na porcję, właściwa jakość wody). Nie obciąża ono nerek dziecka zbyt dużym stężeniem białka i sodu. Do przygotowania potraw dla niemowląt zaleca się naturalne wody źródlane oraz niskozmineralizowane (w sumie nie więcej niż 500 mg rozpuszczonych składników w litrze) i naturalne wody mineralne niskosodowe (poniżej 20 mg jonów sodu na litr). Źródłem wody są także inne napoje, np. zupy, jogurty, kefiry, soki owocowe i warzywne. Trudno jednak powiedzieć, ile dziecko powinno wypić płynów łącznie w ciągu dnia. Potrzeby dzieci znacznie się różnią i trzeba im podawać picie ilekroć odczuwają pragnienie. Uwaga! Należy unikać podawania małym dzieciom herbaty, słodkich napojów i nadmiaru soków. 1. Herbatka z kopru i rumianku dla dzieci żywionych sztucznie od pierwszego miesiąca życia – łyżeczka włoskiego kopru i rumianku, – płaska łyżeczka cukru , – 2/3 szklanki wody. Wymieszaj zioła i wsyp je do porcelanowego kubeczka. Zalej zioła wrzątkiem i pozostaw je na 15 minut pod przykryciem, aby się zaparzyły. Przecedź napar przez gęste sitko, by otrzymać klarowny napój. Osłódź herbatkę, zagotuj. Napar z kopru i rumianku doskonale ugasi pragnienie malucha, a poza tym ułatwia on trawienie. Napar nie powinien jednak być podawany codziennie, tylko od czasu do czasu. Herbatkę ziołową najlepiej przygotować z wody...

niemowlę, picie, karmienie butelką
Karmienie
Ważne pytania o picie
Jak każda mama masz dylemat: w upalne dni podawać dziecku dodatkowo coś do picia, czy wystarczy mu mleczko z piersi lub butelki. Wyjaśniamy.

Gdy jest gorąco, dziecko – tak jak ty – więcej się poci. Powinno więcej pić, bo nawet niewielkie odwodnienie pogarsza jego samopoczucie: malec staje się marudny, stale płacze, szybciej się męczy. Trzeba temu zapobiec. Czy niemowlęciu karmionemu piersią podawać latem picie? Nie jest to konieczne. Oczywiście maluszkowi chce się pić, ale wystarczy przystawić go na chwilę do piersi. Na początku każdego karmienia mleko jest bardzo wodniste: świetnie zaspokoi więc pragnienie. Dziecko possie kilka łyków i tym się napije. Jednak z drugiej strony nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu podasz mu picie. Ważne, by była to woda, a nie słodka herbatka. Czy moje mleko nie jest za gęste, by synek się nim napił? Nie. Twoje mleko jest bardzo dobre, naprawdę dziecku nie trzeba nic więcej. Pozwól tylko, by ssało pierś tyle, ile ma ochotę. Czasem będzie to tylko kilka łyków. Pozwól mu też ssać tak często, jak zechce. Gdy zauważysz, że dziecko staje się marudne, po prostu przytul je do piersi. Nie zrażaj się tym, że w gorące dni będzie ssać bardzo często, nawet co godzinę, za to krótko. Nie czekaj trzech godzin, by podać mu pierś. W czym podawać dodatkowe picie, by dziecko nie odzwyczaiło się od piersi? Możesz podawać wodę z łyżeczki, kubeczka z dzióbkiem. To lepiej niż z butelki ze smoczkiem. Jeśli jednak nie masz cierpliwości, to nic się nie stanie, jeśli malec napije się z butelki. Ważne, by smoczek miał małą dziurkę i żeby to robić rzadko. Podstawą jest przecież karmienie piersią. Jak często muszę podawać picie malcowi, który dostaje mleko modyfikowane? W ogóle to nie jest konieczne. Tak naprawdę wcale nie trzeba podawać dodatkowych napojów. Skład mleka modyfikowanego jest bardzo zbliżony do pokarmu mamy. Pod warunkiem że przygotowałaś mieszankę tak, jak to jest zalecane na opakowaniu mleka. Maluszka nie trzeba dopajać, bo mleko...

niemowlę, kubek niekapek, krzesełko, ciasteczka, kuchnia
Dieta
Kubeczek pełen smaku
To ważne, by dziecko dostało codziennie odpowiednią porcję napojów, bo wysuszone śluzówki są bardziej podatne na infekcje.

Jeśli maluch jest chory i ma wysoką gorączkę, tym bardziej powinien dużo pić. Odpowiednia ilość płynów wypłukuje toksyny z organizmu. Dzieci ważące do 10 kg powinny codziennie dostawać 100 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Dzieci ważące od 10 do 20 kg  – 1 litr oraz dodatkowo po 50 ml na każdy kilogram masy ciała powyżej 10 kg. Ilość wszystkich wypijanych napojów, a więc mleka, herbatek, kaszek, soków i zupek, w pierwszym roku życia powinna wynosić około 1,5 litra dziennie. MLEKO Z piersi lub modyfikowane, gdy nie możesz karmić naturalnie. To pierwszy posiłek, który dostaje twoje dziecko i który zaspokaja wszystkie jego potrzeby żywieniowe przez pierwsze miesiące życia. Nie ma wtedy konieczności podawania mu jakiegokolwiek innego napoju. Mleko zawiera białko, wapń, witaminy, łatwo przyswajalne tłuszcze i składniki mineralne – wszystko, co jest konieczne do prawidłowego rozwoju małego dziecka. UWAGA! Jeśli dziecko jest chore i gorączkuje, a lekarz stwierdzi, że trzeba maluszka dopajać, możesz podać mu letnią przegotowaną wodę niegazowaną. Od kiedy: od 1. miesiąca. WODA Najzdrowsza i dobrze gasi pragnienie. Warto przyzwyczajać malucha do picia jej jak najwcześniej. Dla niemowląt nadaje się woda niegazowana niskozmineralizowana, niskosodowa. Dzięki temu nadmiernie nie obciąża organizmu malca. Dla dziecka w pierwszym roku życia musisz ją zagotować przed podaniem. Wodą możesz rozcieńczać soczki i przygotowywać na niej herbatki. Kupuj wodę z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Od kiedy: od 1. miesiąca (jeśli jest taka potrzeba). SOK Przecierowy (jest sycący) albo klarowny. Soki zawierają węglowodany i składniki mineralne. Maluchowi w pierwszym roku życia wystarczy do 150 ml soku dziennie – to buteleczka lub mniej więcej trzy czwarte szklanki. Zbyt duża ilość soku może...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak