Muszle laktacyjne zaprojektowano dla kobiet, które mają płaskie lub wciągnięte brodawki, dla tych, u których karmienie piersią spowodowało uszkodzenie i ból brodawek, a także dla tych pań, którym pokarm potrafi wyciekać z piersi w niekontrolowany sposób. Wykonane są z dwóch elementów, które nakłada się na piersi. Muszle laktacyjne mogą w znaczący sposób ułatwić zdrową, bezbolesną laktację.

Reklama

Spis treści:

Muszle laktacyjne – do czego służą?

Najczęściej muszle laktacyjne poleca się karmiącym mamom, które mają poranione brodawki w wyniku podawania dziecku piersi. Noszone między karmieniami zabezpieczają brodawki przed ocieraniem się o biustonosz czy ubrania, co ułatwia gojenie ranek i zmniejsza ból. Smarowanie poranionych brodawek kremami i zakładanie na piersi muszli sprawia, że krem nie wnika w biustonosz lub odzież.

Muszle laktacyjne pomagają też ukształtować brodawki tak, aby karmienie dziecka było łatwiejsze. Stosuje się je przy płaskich lub wciągniętych brodawkach, zakładając je na piersi między próbami karmienia dziecka piersią. Czasami lekarz może zalecić noszenie muszli laktacyjnych już podczas ciąży, gdy kobieta ma wciągnięte brodawki. Jednak ten sposób na korekcję kształtu brodawek można stosować tylko wtedy, gdy nie ma ryzyka porodu przedwczesnego.

Muszle laktacyjne pomagają też złagodzić objawy nawału pokarmu, gdyż wywierają niewielki ucisk na podstawę brodawki. W ten sposób ułatwiają piersi pozbywanie się części pokarmu, co łagodzi uczucie rozpierania piersi i jej ból.

Zobacz także

Wiele kobiet stosuje muszle laktacyjne zamiast wkładek laktacyjnych do biustonosza, aby zapobiegać zaplamieniu odzieży przez wyciekające w niekontrolowany sposób mleko. Warto wiedzieć, że początkowo, w pierwszych kilku tygodniach od porodu, noszenie muszli może ten problem nasilać, lecz później wyciekanie staje się mniej intensywne.

Rodzaje muszli laktacyjnych

Muszle laktacyjne produkowane są z miękkiego plastiku lub silikonu, tak aby dopasowywały się do kształtu piersi. Muszle to nie to samo co nakładki laktacyjne, które zaleca się zakładać do karmienia, gdy dziecko ma problemy ze ssaniem piersi. Na rynku dostępne są dwa rodzaje muszli laktacyjnych:

  • wentylowane,
  • niewentylowane.

Te pierwsze są lepsze o tyle, że zapewniają dostęp powietrza. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy kobieta stosuje muszle do wyleczenia poranionych brodawek. Wentylację zapewniają otworki w tworzywie, z których wykonane są muszle.

Muszle laktacyjne można kupić m.in. w aptekach, sklepach z akcesoriami dla dzieci i rodziców czy sklepach internetowych.

Muszle laktacyjne – jak założyć?

Pierwszą część – okrągły pierścień – nakłada się na pierś tak, aby obejmowała otoczkę brodawki, a sama brodawka wystawała przez specjalny otwór. Pierścień będzie wywierał lekki nacisk na podstawę brodawki, co nie powinno być bolesne. Przykłada się go na suchą skórę, on sam też powinien być suchy.

Drugą, bardziej wypukłą, muszlowatą część, zakłada się na pierścień. Część ta chroni brodawkę przed kontaktem z ubraniami i jednocześnie jest pojemnikiem na wyciekające mleko.

Higiena muszli laktacyjnych

Przy używaniu muszli laktacyjnych trzeba pamiętać o kilku sprawach, aby uniknąć kłopotów:

  1. Nigdy nie używaj do karmienia i nie przechowuj mleka matki, które zebrało się w muszli. Im dłużej tam przebywało, tym większe ryzyko, że zostało skażone bakteriami i może zaszkodzić maluchowi.
  2. Często przemywaj piersi i muszle, aby likwidować z nich pot i mleko, które mogą się na nich zbierać. Nawet wentylowane muszle nie zapobiegną zawilgoceniu skóry w miejscach, gdzie muszla ma kontakt ze skórą. Po myciu osuszaj skórę i muszle przed ich założeniem, aby uniknąć podrażnienia ciała. Do mycia używaj wody z mydłem, nie gotuj muszli laktacyjnych.
  3. Nie śpij z muszlami laktacyjnymi na piersiach i nie noś ich cały dzień. Skóra i piersi muszą od nich odpoczywać. Nie używaj ich na podrażnioną lub skaleczoną skórę. Przed karmieniem muszlę powinno się zdjąć.

Sprawdź także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama