Na kocyku, na piłce lub na kolanach. Rozkołysz maluszka – to dla niego świetna zabawa i gimnastyka. Ćwiczenia opracowała Bożena Borys, instruktor gimnastyki dla najmłodszych.

Reklama

1. Kołyska
Maluszek wykonuje ją samodzielnie, najczęściej pięć razy w miesiącu. Dziecko leży na brzuchu na dość twardym podłożu, najpierw podpiera się rączkami, a potem unosi nóżki, ugina rączki i przyciąga je do tułowia. Wykonuje figurę przypominającą kołyskę. Ćwiczenie wzmacnia mięśnie grzbietu.

2. Łódeczka na fali
Ułóż niemowlę na kocu lub ręczniku kąpielowym. Rodzice trzymają koc za rogi i delikatnie kołyszą w nim maluszka na boki lub opuszczając kocyk z góry w dół. Ćwiczenie dostarcza nowych wrażeń i można je wykonywać nawet z trzymiesięcznym niemowlęciem.

Zobacz także

3. Ptaszek w gniazdku
Mama siedzi na podłodze po turecku i przytula do siebie maleństwo, trzymając je w ramionach jak ptaszka w gniazdku, buja się przy tym na boki, przekładając ciężar ciała z pośladka na pośladek. Może też jednocześnie śpiewać maluszkowi lub powtarzać: buju, buju.

4. Łapiemy równowagę
Do tego ćwiczenia potrzebna jest duża plażowa lub rehabilitacyjna piłka. Maluszka ułóż brzuszkiem na piłce i cały czas, przytrzymując go za tułów, poruszaj na boki, do przodu
i do tyłu. Niemowlę będzie próbowało utrzymywać równowagę, co uaktywnia wiele grup mięśniowych.

5. Dźwig
Tata leży na plecach na podłodze. Malucha układa
na brzuszku na swojej klatce piersiowej i dłońmi obejmuje jego tułów. Podnosi wyprostowane ręce, lekko je ugina i ponownie prostuje. Dzieci bardzo lubią zabawę z podnoszeniem i opuszczaniem. Najczęściej reagują na nią śmiechem.

6. Dzwon
To ćwiczenie dla dziecka, które już dobrze stoi. Rodzice siadają naprzeciw siebie w rozkroku. Maluch staje bokiem między nimi, prosto, z opuszczonymi rączkami. Bezwładnie opada na ręce mamy, a ona „odbija” go w kierunku taty. Ćwiczenie wyrabia równowagę, ale wymaga wiele odwagi.

Reklama

Zobacz także: Bujamy niemowlę

Reklama
Reklama
Reklama