Kleszcz na skórze może wyglądać jak mały pieprzyk lub rozdrapana krostka. Z tego powodu bardzo łatwo można go nie zauważyć. Po powrocie ze spaceru należy uważnie obejrzeć całe ciało. Podpowiemy ci, czego szukać. Wyjaśniamy, jak wygląda kleszcz w swoim naturalnym środowisku, a jak wbity w skórę człowieka.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak dokładnie wygląda kleszcz na zdjęciu?
  2. Kleszcz czy pieprzyk – jak wygląda kleszcz w skórze człowieka?
  3. Jakie miejsca na ciele są szczególnie narażone na ugryzienia kleszcza?

Jak dokładnie wygląda kleszcz na zdjęciu?

Istnieje niemal 900 gatunków kleszczy. Ludzi najczęściej atakuje kleszcz pospolity. To mały pajęczak, który ma różne stadia rozwojowe. Samice kleszczy mierzą maksymalnie ok. 3-4 mm, samce najwyżej 2,5 mm. Najmniejsza jest nimfa kleszcza, czyli forma przejściowa między dorosłym kleszczem a larwą. Jak zatem wygląda mały kleszcz? Ma ok. 1,5 mm. Gdy znajdzie się na ciele, można go nie zauważyć. Przypomina drobinkę brudu lub naprawdę mały pieprzyk.

U większego kleszcza można zaobserwować jego budowę anatomiczną. Kleszcz ma cztery pary odnóży, nożycowate szczękoczułki z ząbkami (którymi wbija się w swojego żywiciela) i odwłok.

Jak wygląda kleszcz
AdobeStock

Kleszcz czy pieprzyk – jak wygląda kleszcz w skórze człowieka?

Gdy kleszcz wbije się w ciało, na zewnątrz wystaje tylko odwłok. Na początku jest to mały czarny lub brązowy punkt, który z czasem się powiększa. Kleszcz wypełnia odwłok wypijaną krwią. Im dłużej kleszcz tkwi wczepiony w skórę, tym odwłok jest większy. Na dołączonym filmie możesz zobaczyć, jak wygląda kleszcz po 24 godzinach, gdy napije się krwi. Przypomina wtedy brodawkę. A jak wygląda kleszcz w skórze? Zobacz na zdjęciu:

Zobacz także
kleszcz wbity w skórę zdjęcie
Adobe Stock

Czasem ugryzienia kleszcza można nie zauważyć. Jest to możliwe, bo kleszcze potrafią same odczepić się od skóry. Wtedy o tym, że ugryzł nas kleszcz może świadczyć rumień, który pojawi się po pewnym czasie jako objaw boreliozy. W większości przypadków jednak nawet nie będziemy wiedzieli, że mieliśmy kiedyś kleszcza.

Jakie miejsca na ciele są szczególnie narażone na ugryzienia kleszcza?

Kleszcz wybiera miejsca, w których skóra jest cienka i delikatna. Wydziela on substancję, która znieczula naszą skórę, więc nie czujemy, kiedy wgryza się w ciało. Po powrocie ze spaceru uważnie przejrzyj całe ciało – swoje i dziecka (także pod pachami, w pachwinach, za uszami). Następnie umyj pod prysznicem, pocierając skórę dokładnie myjką.

Jeśli zauważysz kleszcza, musisz jak najszybciej go wyciągnąć. Dzięki szybkiej reakcji maleje ryzyko, że zarazisz się boreliozą. W ciągu pierwszych 24 godzin od ugryzienia kleszcza jest niewielkie.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama