Jako mama małego alergika musisz szczególnie dbać o skórę swojego dziecka. Ale to nie oznacza, że powinnaś ograniczać mu czas spędzony na świeżym powietrzu! Tym bardziej że na spacerach zazwyczaj czuje się on lepiej niż w domu. Ale uwaga – trzeba przygotować malca do wyjścia na dwór.

Reklama

Gdy wieje i pada
W wietrzny, zimny dzień lepiej nie wychodzić z niemowlęciem na spacer. Lekki wiatr nie jest jednak przeszkodą (dotyczy to także maluchów bez alergii). Chłodne powietrze sprawia, że dzieci z atopowym zapaleniem skóry są spokojniejsze, bo swędzenie jest mniej dokuczliwe.
Nasza rada. Pamiętaj, że gwałtowna zmiana temperatur, np. przejście z dworu do bardzo ciepłego pomieszczenia, może nasilić swędzenie.

W nosidełku?
Maluchy uwielbiają być blisko mamy, więc gdy wychodzisz z domu na krótko, np. do sklepu, możesz zabrać ze sobą dziecko w nosidełku. Jednak na spacer weź wózek. Malec może w nim spokojnie spać, zmieniać pozycję, nic go wtedy nie uwiera ani nie obciera wrażliwej, podrażnionej skóry.
Nasza rada. Dbaj, by podczas spaceru dziecko się nie przegrzało.

Maści lecznicze
Dermatolog zlecił ci smarowanie alergicznych zmian u malca kremem przeciwzapalnym? Pamiętaj: nie rób tego tuż przed wyjściem z domu. Po zastosowaniu tego preparatu trzeba unikać kontaktu ze słońcem.
Nasza rada. Kremy i maści powinnaś nanosić kilka razy
w ciągu dnia oraz po kąpieli.

Spacerowy strój
Ubranka muszą być miękkie, z naturalnych tkanin. Atopowa skóra reaguje na ucisk i otarcia zmianami oraz pokrzywką. Kupując bieliznę, pamiętaj, by była bawełniana, bez sztucznych dodatków. Nie powinna mieć przylegających bezpośrednio do skóry twardych zatrzasków i zapięć, nie może też uwierać w pachwinach lub pod paszkami. Na główkę włóż dziecku miękką, bawełniana czapeczkę i dopiero na nią ewentualnie kapturek. Podszewka kurtki również powinna być miękka i bawełniana. Gumki zaś czy zapięcia wokół dłoni i stóp nie mogą być ciasne, bo to podrażnia skórę. Z tego samego powodu nie zawiązuj mocno czapeczki.
Nasza rada. Nie ubieraj zbyt ciepło dreptusia, który idzie na spacer na własnych nóżkach. Pot pogarsza stan skóry.

Zobacz także

Wiosenne słońce
O tej porze roku promienie słoneczne nie są zbyt silne, nie ma więc powodu, by ich unikać. Tym bardzie że wpływają na poprawienie odporności, pobudzają wytwarzanie witaminy D i wzmacniają kości. Jedynie w górach słońce operuje bardzo mocno – tam oczywiście trzeba malca starannie przed nim chronić.
Nasza rada. W słoneczne dni smaruj buzię dziecka kremami z niskim filtrem mineralnym. Gdy jest pochmurno, wystarczy łagodny krem pielęgnacyjnym dla niemowląt (użyj go pół godziny przed spacerem).

Toaleta maluszka
Używaj kosmetyków ostrożnie,
nie przesadzaj z ilością kremu. Skóra powinna być smarowana cienko, kilka razy dziennie. Tylko wtedy może oddychać. Obowiązuje tu zasada: więcej nie znaczy lepiej.
Poradź się dermatologa – pomoże ci wybrać kosmetyki do pielęgnacji atopowej skóry malucha. Czasem potrzebne są maści lub kremy robione w aptece.

Konsultacja: Grażyna Nieżurawska, pediatra i dermatolog, przyjmuje małych pacjentów w Gabinecie Dermatologii Dziecięcej „Dermini” w Warszawie.

td_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama