Letni dzień. Mama lekko ubrana, a maleństwo w śpioszkach, sweterku, ciepłej czapeczce, na dodatek przykryte kocykiem. Brzmi znajomo? Pamiętaj, że pociecha w czasie upałów może się czuć jeszcze gorzej niż ty. Dlatego nie przegrzewaj niemowlaka i przestrzegaj kilku zasad.

Reklama

Spaceruj tylko w cieniu
Niemowlę przyzwyczajone do spacerów możesz zabierać na wędrówki trwające nawet kilka godzin. Wszystko zależy od tego, jak długo lubisz przebywać z nim poza domem. Ale zawsze niech twoją trasę wyznacza cień. W pełnym słońcu pod szczelną budką gondoli robi się istny tropik!

Rozbieraj, a nie ubieraj
Gdy jest upał, nie ma sensu zakładać dziecku śpioszków, kaftaników, skarpetek, bo to może skończyć się częstymi przeziębieniami (smyk poci się, a powiew wiatru go wychładza) lub nawet udarem cieplnym. Maleństwo w pampersie i koszulce przykryj tylko pieluszką. Przy ubieraniu dziecka kieruj się zasadą: zakładam tyle samo warstw dla malucha, co dla siebie plus jedna dodatkowa, czyli przykrycie. Jest potrzebne, bo dziecko dużo śpi, a wtedy jest mu chłodniej.

Chroń główkę malucha
Podczas spaceru dziecko powinno mieć na głowie czapeczkę. Najlepiej białą z przewiewnego materiału i z daszkiem osłaniającym oczy i buzię malucha. Gdy dziecko śpi w wózku pod budką, może mieć gołą główkę (pamiętaj, by doczepić parasolkę).

Zmień godziny spacerów
Najlepiej wychodźcie z domu rano i późnym popołudniem. Między godziną 11.00 a 15.00 słońce przygrzewa najmocniej. Nawet jeśli do tej pory wychodziłaś z maluszkiem na spacer o trzynastej, teraz to zmień.

Zobacz także

Często karm piersią
Podczas upału wszystkim chce się bardziej pić, niż jeść. Niemowlakom też. Aby zaspokoić pragnienie dziecka, częściej powinnaś przystawiać go do piersi. Nie martw się, jeśli maluszek będzie ssał krótko – twoje mleko na początku karmienia jest bardziej wodniste i pozwala zaspokoić pragnienie. Jeśli karmisz butelką, zabierz dla smyka wodę i ewentualnie porcję mieszanki do rozrobienia (w gotowej szybko namnożą się bakterie).

Zasłoń okna w domu
Szczególnie jeśli wychodzą na południe i zachód, bo wtedy słońce może zamienić mieszkanie w saunę. Gdy upały zapowiadane są na dłużej, warto pomyśleć o zmianie zasłon na jaśniejsze i gęściej tkane. Będą o wiele lepiej odbijać promienie słoneczne. Masz balkon? Sprawdź, czy nie dałoby się na nim zamontować markizy albo chociaż rozpiętego na sznurkach prześcieradła – tylko tak łatwo „zmagazynujesz” odrobinę cienia. Wietrz mieszkanie. I to kilkanaście razy dziennie. Przenieś wtedy maluszka do innego pomieszczenia, by nie leżał w przeciągu.

Ochładzaj dziecko
Jeśli mimo tych wszystkich działań dziecku nadal jest gorąco (marudzi, poci się), możesz wykąpać je w letniej wodzie. Dobrym rozwiązaniem jest też przemywanie mu czółka, karku i skroni zwilżoną gąbką.

Chroń szkraba przed słońcem, by miał...
...zdrowe oczy. Zdaniem naukowców duże dawki promieni słonecznych mogą przyczynić się do rozwoju krótkowzroczności.
...ładną skórę. Smaruj bobasa kremem z filtrem, bo opalona skóra szybciej się wysusza, łuszczy i często bardzo piecze.
...dobre samopoczucie. Przegrzanie dziecka może wywołać u niego udar cieplny. Szkrab jest wtedy rozpalony, ma wilgotną, a potem suchą skórę. Gdy osłabiony przelewa się przez ręce – jak najszybciej pokaż go lekarzowi.

tm_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama