Przegrzanie dziecka niekiedy ma związek z nieodpowiednim ubieraniem malucha, jednak to tylko część prawdy. Choć rodzice mają tendencję do nadmiernego opatulania dzieci, to przegrzanie dziecka w samochodzie także jest możliwe. Może do niego dojść też w zakrytym pieluszką wózku, podczas wystawiania dziecka na słońce lub nocą, gdy niemowlak śpi w zbyt ciepłym pokoju.

Reklama

U małych dzieci łatwo może dojść do przegrzania organizmu, ponieważ ośrodek termoregulacji w mózgu jest jeszcze niedojrzały – dziecko równie szybko się wychładza, jak i ulega przegrzaniu. Nadmiar ciepła jest groźniejszy niż wychłodzenie (jego konsekwencją mogą być problemy z oddychaniem).

Spis treści:

Przegrzanie dziecka - co oznacza?

Przegrzanie dziecka, inaczej zwane hipertermią, to sytuacja, gdy ciepło gromadzi się w organizmie, wskutek zaburzenia u dziecka procesu termoregulacji. Hipertermia polega na tym, że temperatura organizmu podnosi się ponad normę.

Do przegrzania dziecka najczęściej dochodzi wskutek czynników zewnętrznych, np. wysokiej temperatury powietrza czy działania promieni słonecznych. Ale przegrzewaniu sprzyja zbyt ciepłe ubieranie dzieci.

Zobacz także

Akademia Młodych Rodziców

Skóra maluszka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wiemy, jak robić to najlepiej! Czytaj więcej

Przegrzewaniu dziecka w pierwszym miesiącu życia może sprzyjać niedojrzały ośrodek termoregulacji (skutkiem jego niedostatecznej pracy może być zarówno przegrzewanie noworodka, jak i jego wychłodzenie). Od drugiego miesiąca życia ośrodek termoregulacji działa już sprawnie i dziecko lepiej radzi sobie regulacją temperatury własnego ciała, ale nadal, ubierając niemowlę zbyt ciepło, można doprowadzić do przegrzania.

Objawy przegrzania u dziecka

Jak rozpoznać przegrzanie u dziecka? Objawy przegrzania organizmu można poczuć na skórze, ale pod wpływem wysokiej temperatury zmienia się także samopoczucie i zachowanie dziecka. To, w jakim nasileniu wystąpią objawy przegrzania, zależy od tego, jak długo maluchowi było za gorąco.

Objawy przegrzania dziecka:

  • marudzenie, płaczliwość,
  • nadmierna senność,
  • rozgrzane ciało i zaczerwieniona skóra,
  • stan podgorączkowy (do 37,5°C), gorączka, która trwa do kilku godzin
  • odwodnienie i objawy udaru cieplnego.

Przegrzanie dziecka: wysypka

W reakcji na przegrzanie na ciele dziecka może pojawić się wysypka, np. liczne potówki i odparzenia. Często młodzi rodzice w obawie przed tym, że ich dziecko zmarznie, ubierają je w dodatkowe warstwy ubranek. To z kolei sprawia, że dziecku jest zbyt ciepło i zaczyna się pocić. Prowadzi to do zamknięcia się gruczołów potowych na skórze i powstania takiej wysypki.

Czym się różni przegrzanie od udaru cieplnego?

Udar cieplny (hipertermia) to skrajny przypadek przegrzania, który wymaga szybkiej pomocy medycznej. Jeśli dziecko ma udar cieplny, wzywaj karetkę lub zawieź je do lekarza. Objawy, jakie towarzyszą udarowi cieplnemu, pokazują, jak groźne dla małego dziecka może być nadmierne przegrzanie organizmu:

  • dziecko jest ospałe,
  • ma rozgrzaną skórę (czerwoną lub o szarym zabarwieniu),
  • może wymiotować i być splątane,
  • nie ma apetytu,
  • może mieć zaburzenia rytmu serca,
  • możliwe jest krwawienie z nosa,
  • pojawiają się dreszcze,
  • występuje gorączka z przegrzania u dziecka,
  • pojawiają się zaburzenia widzenia,
  • może dojść do omdlenia.

Do udaru cieplnego u dziecka może dojść wskutek przebywania w nagrzanym aucie, wożenia dziecka w głębokim wózku z postawioną budką, dodatkowo zasłoniętej przed słońcem pieluchą. Udar cieplny może być także skutkiem gorącej kąpieli (temperatura wody w wannie powinna wynosić 37°).

Przegrzanie organizmu dziecka: ile trwa?

To, ile trwa przegrzanie organizmu dziecka, zależnie jest od indywidualnych predyspozycji organizmu maluszka, a także tego, do jak silnego przegrzania doszło. Przegrzanie może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Szalenie ważne jest, by szybko zauważyć objawy i udzielić dziecku odpowiedniej pomocy.

Jak sprawdzić, czy dziecku nie jest za ciepło?

Aby ocenić, czy dziecku nie jest za gorąco, wystarczy dotknąć skóry na jego karku. Jeśli jest spocona i rozgrzana, to znak, że dziecko jest przegrzane. Wielu rodziców popełnia błąd i sprawdza temperaturę rąk i stóp. Chłodne rączki wcale nie są powodem do zakładania sweterka lub przykrywania grubym kocykiem. Trzeba to zrobić wtedy, gdy skóra na karku dziecka jest chłodna.

Czy niemowlę może przebywać w pełnym słońcu? Sprawdź, co na ten temat mówi na filmie położna, pielęgniarka noworodkowa, Dorota Lewandowska:

Co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane?

Jeżeli maluch płacze z gorąca:

  • przenieś go w chłodniejsze miejsce (do łazienki, do przedpokoju);
  • podaj letnią wodę do picia;
  • obmyj dziecko chłodną wodą (brzuch, czoło, ręce) lub zrób krótką letnią kąpiel;
  • jeśli nic nie pomaga, zabierz dziecko do lekarza (zrób to od razu, jeśli podejrzewasz udar cieplny).

Czego nie robić?
Złym pomysłem jest chłodzenie rozgrzanego malucha wiatrakiem – zimne powietrze może doprowadzić do zapalenia ucha, gardła lub mięśni karku (z tego samego powodu należy unikać również przeciągów). Z rozgrzanym maluchem nie należy wchodzić do bardzo zimnych pomieszczeń (np. klimatyzowanych). Temperaturę należy obniżać powoli.

Jak chronić dziecko przed przegrzewaniem?

  • Odpowiednio ubieraj dziecko. Zwykle maluch powinien być ubrany tak samo jak mama plus jedna dodatkowa warstwa. Ta zasada nie obowiązuje jednak podczas upałów. Niemowlę, które tylko leży, powinno być ubrane tak samo jak dorosły (w wyjątkowo upalny dzień może być rozebrane i przykryte jedynie tetrową pieluszką). W wózku osłoniętym od słońca nie są potrzebne skarpetki ani czapeczka (czapeczkę zakładaj tylko dla ochrony przed słońcem, w domu nie potrzebuje jej nawet noworodek!).

Konkurs „Narodziny rodziny”

Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy! Czytaj więcej
  • Dziecko, które biega, powinno mieć na sobie jedną warstwę ubrania mniej niż rodzic (w ruchu rozgrzewa się jeszcze bardziej). Jeśli nie chcesz, żeby biegało gołe, załóż mu ubranie z przepuszczających powietrze, naturalnych, cienkich i jasnych materiałów.
  • Wietrz samochód przed podróżą i w jej trakcie, nigdy (nawet na chwilę!) nie zostawiaj dziecka w nagrzanym aucie, ponieważ może dojść do przegrzania dziecka w samochodzie.
  • Latem częściej niż zwykle zmieniaj niemowlęciu pieluchę i dłużej wietrz pupę. Mokra i rozgrzana skóra pośladków łatwo się odparza.
  • Jeśli masz gorąco w mieszkaniu, wybierz dla dziecka do spania najchłodniejsze miejsce (możesz postawić wózek np. w przedpokoju). Nie przykrywaj kocykiem, ewentualnie cienką tetrową pieluszką (i często sprawdzaj skórę na karku). Wietrz mieszkanie rano i w nocy, gdy robi się chłodno. Idealna temperatura do snu to około 20 stopni C.

Zamiast przegrzewania dziecka – hartowanie

Przegrzewanie dziecka osłabia jego odporność. Maluchy, które są za grubo ubierane i wychowywane w nadmiernie ogrzewanych mieszkaniach, zwykle częściej chorują. Lato to doskonały czas na oswajanie z chłodem, czyli hartowanie organizmu. Latem dzieci są zdrowsze, a hartowanie należy rozpoczynać właśnie wtedy, gdy organizm jest w pełni sił (polecamy wypróbowane sposoby na hartowanie dziecka latem).

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama