jak ochłodzić pokój w upał
Adobe Stock
Mama

Jak ochłodzić pokój w upał: najlepsze sposoby bez klimatyzacji

Chcesz ochłodzić pokój w upał, bo przez tropikalne temperatury ciężko wytrzymać w mieszkaniu i tobie, i dziecku. Mamy sprawdzone sposoby na upały, a także kilka ostrzeżeń – sprawdź, czego nie robić, by jeszcze bardziej nie podnosić temperatury w pokoju.

Jeśli spędzasz większość dnia w mieszkaniu, z pewnością zastanawiasz się, jak ochłodzić pokój. W upał to niezbędna wiedza! Sposoby na upały przydadzą się zarówno pracującym w domu rodzicom, jak i mamom z dziećmi, którym w mieszkaniu jest za gorąco.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Jak ochłodzić pokój w upał?

Upał nie jest przyjemny, a czasem może być także groźny, zwłaszcza dla małych dzieci. Przegrzanie prowadzi do apatii, zaburza apetyt i utrudnia zasypianie, a niemowlę w upał łatwo się odwadnia. Jeśli więc chcesz ochłodzić mieszkanie, zacznij od najprostszych sposobów. Na początek wypróbuj wietrzenie, nawilżanie powietrza i wieszanie tkanin w oknach, a gdy to nie wystarczy, sięgnij po chłodzące urządzenia. Ale uwaga, by ochłodzić pokój, działaj z głową. Łatwo bowiem pogorszyć sprawę i jeszcze bardziej podnieść temperaturę w pomieszczeniu.

Pamiętaj, że znacznie prościej ochłodzić pokój, jeśli mieszkasz w nowoczesnym budynku lub domu z odpowiednim stopniem termomodernizacji. Właściwe ocieplenie gwarantuje, że w upały ciepłe powietrze nie będzie przenikać z zewnątrz do środka, a chłodne nie będzie migrować z wewnątrz do innych pomieszczeń.

Sposoby na upał

Białe tkaniny w oknach. Zawieś materiał tak, aby zasłaniał okna, koniecznie po zewnętrznej ich stronie (w ten sposób zapobiegniesz nagrzewaniu szyb). Uwaga, takie zasłony muszą być białe, materiał w innym kolorze, zwłaszcza ciemnym, będzie kumulował ciepło.

Białe zasłony. Zasłoń nimi okna od wewnątrz, pamiętaj o szczelnym zamknięciu okien.

Wietrzenie. To niby oczywisty sposób na upał, warto jednak wietrzyć mieszkanie, trzymając się ścisłego planu: 

 • jeśli okna wychodzą na wschód, otwieraj okna o świcie i po południu;
 • jeśli okna wychodzą na zachód, otwieraj okna przed południem;
 • unikaj wietrzenia w południe, gdy powietrze jest najgorętsze;
 • otwórz drzwi lub okna na przestrzał, tworząc przeciąg (zabezpiecz wcześniej okna przed trzaśnięciem). Uwaga, dziecko nie powinno przebywać ani spać w przeciągu;
 • otwórz drzwi na klatkę schodową, gdzie zwykle jest chłodniej;
 • pozostaw okna szeroko otwarte na całą noc.


Mrożone płytki. Kilka niepotrzebnych płytek podłogowych lub kuchennych włóż na noc do zamrażarki, a podczas upału wyjmij na zewnątrz, by oddawały chłód.

Mokre ręczniki. Porozwieszaj je w pokoju, np. na suszarce lub kaloryferach, by oddawały wilgoć i nawilżały powietrze. Dzięki temu w mieszkaniu zapanuje przyjemny chłód. Możesz też włączyć nawilżacz powietrza odpowiedni dla dzieci

Uwaga, jeśli masz w domu więcej niż jeden wiatrak, do chłodzenia pokoju możesz wykorzystać praktyczny trik. Ustaw jeden wiatrak przy drzwiach wejściowych i skieruj go do środka pokoju. Drugi wiatrak niech pracuje przy oknie. Dzięki temu szybko pozbędziesz się z mieszkania nagrzanego w ciągu dnia powietrza.

Czego nie robić w mieszkaniu w upał?

Czasem wystarczy ograniczyć zwykłe codzienne aktywności, by w mieszkaniu zrobiło się chłodniej przynajmniej o kilka stopni. Jeśli więc masz dość gorąca i chcesz ochłodzić pokój w upał, przestrzegaj kilku prostych zasad:

 • nie włączaj żelazka;
 • nie włączaj piekarnika;
 • nie włączaj kuchenki mikrofalowej;
 • ogranicz gotowanie;
 • nie wietrz pokoju w południe;
 • nie wietrz mieszkania wczesnym wieczorem (nagrzane w ciągu dnia mury oddają wówczas ciepło);
 • wstrzymaj się do wieczora z włączaniem domowych sprzętów takich jak telewizor, pralka, zmywarka, komputer.


Zobacz też:

udar u dziecka
Facebook
Aktualności
Mama ostrzega przed upałami: jej córka trafiła do szpitala przez jeden błąd!
Mama dwulatki nie spodziewała się, że zwykła wycieczka na plażę skończy się w szpitalu. Dzień był upalny, a dzieci bawiły się nad morzem. Kiedy najmłodsza dziewczynka źle się poczuła, mama popędziła do lekarza. Okazało się, że dziecko ma udar słoneczny!

Mama trójki dzieci zabrała maluchy na plażę w ciepły, słoneczny dzień. Dzięki chłodnej morskiej bryzie rodzina nie odczuwała gorąca zbyt dotkliwie, skutki przegrzania okazały się jednak fatalne dla dwuletniej dziewczynki. Mama popełniła błąd: jej dziecko miało udar! Chłodne powietrze znad morza zmyliło 30-letnią mamę, która spędzała z dziećmi dzień na plaży w południowo-zachodniej Anglii. Kobieta zorientowała się, że z jej córką dzieje się coś złego, dopiero gdy rodzina szykowała się do powrotu. Dwulatka osłabła i miała gorącą głowę. W domu upadła na łóżko, a mama zmierzyła jej temperaturę – miała ponad 39°C! Dzieckiem szybko zajęli się lekarze, którym w końcu udało się obniżyć temperaturę ciała dziewczynki, m.in. przez podawanie jej chłodnych napojów. Dwulatka została wypisana ze szpitala tego samego dnia, a mama dowiedziała się, że przyczyną kłopotów był udar słoneczny  – szczególnie groźny dla małych dzieci. W rozmowie z „The Mirror” mama dziewczynki wyjaśniła, że przed wycieczką właściwie zadbała o bezpieczeństwo dzieci: posmarowała je kremem z wysokim filtrem i założyła nakrycia głowy. Popełniła jednak jeden błąd: wystawiła dzieci na działanie słońca w środku dnia. Zapewniła jednocześnie, że w najbliższym czasie nie będzie już chodzić na plażę w czasie największego nasłonecznienia. Zobacz też: 5 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć w czasie upału Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie Dlaczego dzieci nie są bezpieczne nad wodą

upał a ciąża
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Upał a ciąża: jak radzić sobie w upały? Najlepsze sposoby w ciąży
Upały często wywołują u ciężarnych różnego rodzaju dolegliwości, zwłaszcza na zaawansowanym etapie ciąży. Wysokie temperatury powodują opuchlizny, zasłabnięcia oraz zwiększają ciśnienie krwi. Gorące dni zniesiesz łagodniej, jeśli będziesz dużo pić i unikać ostrego słońca. Jakie są jeszcze bezpieczne sposoby na upały w ciąży?

Upał w ciąży trudno znieść. Ciężarne często nie wiedzą, jak sobie radzić z dolegliwościami takimi jak: puchnięcie nóg ,  zasłabnięcia,  nadmierne pocenie się czy  plamy i przebarwienia. Do tego zdarzają się też o mdlenia podczas upałów – w końcu serce wykonuje teraz większy wysiłek, a tym samym przepompowuje więcej krwi. Jeśli jesteś w ciąży i podczas upału poczujesz się słabo, spryskaj twarz wodą, pochyl głowę delikatnie do dołu i głęboko oddychaj. Ale są jeszcze inne, sprawdzone sposoby na upały w ciąży. Upał a ciąża: Jak radzić sobie w upały w ciąży? Najlepsze sposoby Upał w ciąży: dlaczego tak się pocę? Upał a ciąża: jak sobie radzić? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na upały w ciąży, które pozwolą ci uchronić się przed dolegliwościami wywołanymi wysokimi temperaturami. 1. W ciąży unikaj najintensywniejszego słońca Postaraj się organizować codzienne zajęcia tak, by nie wychodzić na dwór w porze, gdy jest najgoręcej ( między 11 a 16 ). Unikaj upału, zwłaszcza jeśli masz żylaki – pod wpływem wysokiej temperatury żyły rozszerzają się, a żylaki stają się większe. 2. W czasie upału odpoczywaj Jeśli twoje tempo życia zawsze jest intensywne, ciąża jest najlepszym momentem, aby trochę zwolnić. Wysokie temperatury osłabiają koncentrację, obciążają organizm, sprawiają i że rozszerzają się naczynia krwionośne. Ciąża sprawia, że trudniej ci się poruszać i łatwiej się męczysz. Upał i ciąża to nie najlepsze połączenie, dlatego warto w tym czasie jak najwięcej odpoczywać. 3. Gdy jest upał, pływaj Dzięki wizycie na basenie lub przebywaniu nad wodą możesz się schłodzić, zrelaksować i poczuć lekko. Pływanie rozluźnia mięśnie i pozwala podtrzymać formę bez obciążania stawów. Jest...

buty dla dzieci na lato, sandały, buty do wody
Adobe Stock
Zakupy
Sandały dla dzieci: najlepsze buty na lato! Co jeszcze przyda się w upały? (buty do wody, klapki, crocsy)
Buty dla dzieci na lato powinny być wyjątkowe. Bo oprócz tego, że mają pomagać dziecku w prawidłowym chodzeniu, to jeszcze muszą być na tyle komfortowe, by nawet w upały nie obcierały i by stopy się w nich nie pociły. Warto zainwestować w buty profilaktyczne: sandały dla dzieci albo półbuty sportowe. Na wakacje przydadzą się też buty do wody oraz klapki.

Buty dla dzieci na lato muszą spełniać różne funkcje: innych butów dziecko potrzebuje na wycieczkę do lasu, inne przydadzą się nad morzem, a inne w mieście albo w domu. Buty na lato to także buty do uprawiania sportu oraz do wody i do pływania. Wszystkie te buty, zarówno sandały, jak i klapki oraz crocsy, powinny posiadać cechy, które decydują o bezpieczeństwie i prawidłowym rozwoju stóp dziecka. Buty dla dzieci na lato: Sandały dla dzieci na lato Buty sportowe dla dzieci na lato Klapki dla dzieci na plażę Buty dla dzieci do wody Kapcie dla dzieci na lato Sandały dla dzieci to buty na spacery Jakie buty dla dzieci kupić na upały? Przede wszystkim nie powinnaś kupować dla dziecka sandałów bez zabudowanej pięty – czyli posiadających z tyłu jedynie pasek. Stopa dziecka (nawet kilkulatka) musi być przez but utrzymywana w odpowiedniej pozycji, w innym wypadku łatwiej ulega zniekształceniom. Sandały nie muszą mieć zabudowanej części przedniej, ale ważne, by nie miały z przodu zbyt luźnych pasków (bo stopa wtedy ślizga się, a dziecku trudniej chodzić). Poza tym sandały profilaktyczne dla dziecka powinny mieć elastyczną podeszwę. W środku but musi być odpowiednio wyprofilowany – całkowicie płaska podeszwa dyskwalifikuje nawet najpiękniejsze sandałki.   Buty sportowe dla dzieci na lato: na wycieczki i do zabaw Na spacery do lasu czy do jazdy na rowerze dziecko powinno zakładać buty sportowe. Dzięki temu noga jest stabilniejsza, lepiej chroniona przed zwichnięciami i zwykłymi otarciami (do takich butów nie wpada piasek czy igły z drzew). Najlepiej sprawdzają się buty typu adidasy – tak jak w wypadku sandałków muszą mieć sztywny zapiętek i elastyczną podeszwę, a w środku powinny być odpowiednio wyprofilowane. W części przedniej paluszki dziecka powinny mieć na tyle dużo miejsca, by...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj