Regres snu – kiedy się pojawia, ile trwa, jak sobie radzić?
Twoje dziecko dobrze spało, a teraz nagle częściej się budzi i trudniej mu usnąć. Prawdopodobnie nastąpił u niego regres snu. Problemy ze snem u niemowlaka i małego dziecka są naturalne, mogą pojawiać się na każdym etapie życia malucha. Sprawdzamy, jakie przyczyny ma regres snu u dziecka i w jaki sposób można pomóc maluszkowi i sobie, żeby przetrwać ten trudniejszy okres w jego rozwoju.
Regres snu u dziecka może pojawić się już w pierwszych miesiącach życia i wracać po pierwszych urodzinach. Badacze snu dzieci zauważyli, że okresy regresu snu oraz skoki rozwojowe mają wiele wspólnego.
Wszelkie zaburzenia snu u małych dzieci są bardzo trudnym doświadczeniem dla rodziców, którzy cierpią z powodu niewyspania. Na szczęście regresy snu dość szybko przemijają. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polegają te momenty w rozwoju dziecka, kiedy się pojawiają i jak na nie reagować.
Spis treści:
- Regres snu – co to jest?
- Ile trwa regres snu u dziecka?
- Regres snu u niemowlaka – kiedy się pojawia?
- Regres snu – jak sobie radzić?
Regres snu – co to jest?
Regres snu u dziecka to fachowe określenie sytuacji, w której maluch ma problemy ze snem. Zwykle mówimy o regresie snu, gdy niemowlę lub starsze dziecko, które wcześniej dobrze spało, nagle zaczyna zachowywać się inaczej – śpi krócej, częściej się budzi, ma problemy z zasypianiem, pomija drzemki.
Ile trwa regres snu u dziecka?
Okres nazywany regresem snu zwykle trwa od trzech do sześciu tygodni. Może pojawić się u dziecka w różnym wieku. Zwykle jest przejściowy – maluch, który wcześniej dobrze spał, po krótkim okresie problemów ze snem wraca do starych nawyków. Czasem jednak regres snu u niemowlaka zapowiada zmiany na stałe. Tak bywa u niemowląt, które na początku śpią dużo, a potem okresy snu zaczynają się skracać (zwłaszcza w dzień).
Akademia Młodych Rodziców
Krótko śpi, budzi się w nocy, nie chce zasnąć... Wiemy, jak to zmienić! Czytaj więcejRegres snu u niemowlaka – kiedy się pojawia?
Regres snu może się pojawić, gdy dziecko przechodzi skoki rozwojowe – to takie momenty w rozwoju, w których dziecko zdobywa nowe umiejętności. Opanowywanie ich może powodować przejściowe problemy ze snem lub jakością snu.
- Regres snu w 4 miesiącu – po ukończeniu przez dziecko 3 miesiąca powoli ujawnia się zmiana dotycząca długości snu dziecka. Pierwsze tygodnie życia dziecko właściwie cały czas spędza na śnie, który przerywają pobudki na karmienie. Czas dziennego czuwania u niektórych dzieci płynnie się wydłuża, u innych może nastąpić bardziej widoczna dla rodziców zmiana. Dziecko skraca dzienne drzemki i może mieć kłopoty z zasypianiem. Tak może zaczynać się nowy rozdział w życiu niemowlaka, który polega na zmianie jego wzorca snu w kierunku typowym dla dorosłych. Ale uwaga: nie należy liczyć na to, że dziecko w wieku 4 miesięcy zacznie przesypiać noce. Maluszki nadal budzą się na karmienie i niektóre długo jeszcze nie dadzą rodzicom porządnie się wyspać.
- Regres snu w 8-10 miesiącu – przejściowe problemy ze snem mogą pojawiać się również w drugim półroczu. Zwykle mają związek z opanowywaniem przez niemowlę nowych ważnych osiągnięć, jakimi są: umiejętność raczkowania, siedzenia czy wstawania. Dodatkowo sen może zaburzać dzieciom ząbkowanie.
- Regres snu u 12-miesięcznego i 1,5-rocznego dziecka – niektóre niemowlęta w okolicy pierwszych urodzin zwykle rezygnują z dodatkowej drzemki w dzień. Inne potrzebują jej jeszcze przez kilka miesięcy. Zanim nowy rytm spania ureguluje się, mogą przez pewien czas mieć problemy ze snem i być bardziej niespokojne. Na kłopoty z zasypianiem może wpływać również opanowanie przez dziecko umiejętności chodzenia (zwykle dzieci stawiają pierwsze kroki między 12 a 18 miesiącem).
- Regres snu u 2-letniego i starszego dziecka – przejściowe problemy ze snem u kilkuletniego dziecka mogą mieć związek np. z typowym buntem dwulatka lub ważnymi wydarzeniami w życiu dziecka: pojawieniem się niani, powrotem mamy do pracy, pójściem dziecka do żłobka, przedszkola. Czasem przyczyna jest trudna do uchwycenia przez rodzica, a o tym, że mieliśmy do czynienia z regresem snu, można powiedzieć zwykle, gdy po kilku tygodniach sytuacja wraca do normy.
Regres snu – jak sobie radzić?
- Nie zmuszaj dziecka do spania – gdy u dziecka dojdzie do regresu snu, obserwuj je, nie zmuszaj do spania według wcześniejszego schematu. Poczekaj cierpliwe, aż sytuacja się unormuje.
- Karm tak często, jak dziecko się tego domaga. Choć niemowlę wcześniej już budziło się do karmienia dwa razy w nocy, a teraz domaga się jedzenia cztery razy, oferuj pokarm zawsze, kiedy tego potrzebuje.
- Upewnij się, że nie chce mu się pić – w pierwszych 6 miesiącach życia dziecko zaspokaja pragnienie mlekiem, później można wprowadzić do jego diety wodę. Ale są sytuacje, kiedy nawet najmłodszemu niemowlakowi przyda się dodatkowe nawodnienie, np. latem, gdy na dworze jest bardzo gorąco lub zimą, gdy w domu jest bardzo suche powietrze. Warto wtedy częściej przystawiać dziecko na krótko do piersi, aby się napiło (czytaj też: co do picia dla niemowlaka).
- Dbaj o rutynę – stały rytm dnia ułatwia dzieciom funkcjonowanie i sprawia, że ich organizm się reguluje do odbywających się wydarzeń (posiłki, kąpiel, pora na drzemkę, wieczorny wypoczynek). Oczywiście rytm dnia powinien uwzględniać potrzeby dziecka.
- Zapewnij odpoczynek – jeśli dziecko jest zmęczone, ale nie chce usnąć w porze drzemki, połóż je i zadbaj, aby mogło odpocząć.
- Wychodź codziennie na spacer – maluchy, które codziennie spędzają dużo czasu na dworze, zwykle lepiej śpią. Jeśli masz warunki (ogród, balkon), pozwól dziecku w ciągu dnia spać na świeżym powietrzu.
- Zorganizuj wsparcie – opieka nad niespokojnym zmęczonym niemowlęciem, które ma przejściowo zaburzone okresy snu może być bardzo wyczerpująca, dlatego rodzice powinno tak podzielić opiekę nad dzieckiem między sobą (lub jeśli trzeba między dodatkowymi osobami), aby mogli się wyspać.
Posłuchaj, jak doświadczona położna, Edyta Brala, tłumaczy młodym rodzicom, o której godzinie najlepiej kłaść niemowlę spać, i dlaczego. Okazuje się, że inna pora jest odpowiednia na sen zimą, a inna latem.
Zapamiętaj:
- Dziecko może doświadczać kilku okresów nazywanych regresem snu. Zwykle mają one związek ze skokami rozwojowymi, które pojawiają się zarówno u niemowlaka, jak i u dwulatka czy czterolatka.
- Zapotrzebowanie małego dziecka na sen jest duże, ale z upływem czasu maleje (sprawdź, ile powinno spać niemowlę).
- Małe dzieci, podobnie jak dorośli, mają indywidualną potrzebę snu (jedne śpią długo, innym wystarczają krótsze drzemki). Wraz z rozwojem dziecka zmienia się jego rytm dobowy – dziecko śpi coraz krócej w dzień, a wydłuża się jego sen nocny.
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy! Czytaj więcejZobacz też: