co do picia dla niemowlaka
Adobe Stock
Dieta

Co do picia dla niemowlaka – nowe wytyczne z 2021 roku

Co do picia dla niemowlaka zalecają specjaliści? Początkowo najlepsze jest mleko mamy lub dostosowana do wieku dziecka mieszanka mleczna – i jest to także przez pewien czas jedyny pokarm dziecka. Między 5 a 7 miesiącem życia należy rozszerzać dietę dziecka, co obejmuje też napoje. Do ukończenia roku powinna to być woda lub napoje mleczne.

Zastanawiasz się, co dawać do picia dla niemowlaka? Nasi eksperci wraz z Europejską Akademią Pediatrii radzą, aby niemowlętom aż do ukończenia 12 miesiąca życia, nie podawać żadnych napojów poza mlekiem mamy, mieszanką mleczną lub wodą. Nowe zalecenia dotyczące żywienia niemowląt wyraźnie mówią o tym, że trzeba redukować ilość tzw. wolnych cukrów w diecie niemowlęcia, co oznacza, że na cenzurowanym znalazły się soki, koktajle owocowe i słodzone napoje.

Spis treści:

       - Mleko modyfikowane dla młodszych dzieci (tzw. Junior)

Co do picia dla niemowlaka – zalecenia

Poniżej dokładnie omawiamy, co o różnych rodzajach napojów dla niemowląt mówią specjaliści, bo przecież wody też są różne rodzaje. Wymienimy też napoje, które są zdecydowanie odradzane jako picie dla niemowlaka.

Co do picia dla niemowlaka: woda

Od 6 miesiąca życia zapotrzebowanie niemowlęcia na wodę wynosi 0,8-1 litra na dobę. Ilość ta obejmuje wodę zawartą w napojach i pokarmach.

Specjaliści są przekonani, że przyzwyczajanie starszego niemowlęcia do picia wody jest istotnym elementem zapobiegania nadwadze i otyłości u dzieci. Jednocześnie polecają dzieciom wodę źródlaną lub naturalną wodę mineralną niskosodową, niskozmineralizowaną (< 500 mg/l), niskosiarczanową. Informacja o tym, co zawiera woda i w jakiej ilości, znajduje się na etykietach butelek. Eksperci odradzają podawanie do picia niemowlętom wody studziennej ze względu na ryzyko skażenia jej niebezpiecznymi dla dzieci azotynami i azotanami.

Mleko krowie, kozie i owcze dla niemowląt

Nie powinno być głównym napojem dla dzieci do pierwszego roku życia. Po pierwszych urodzinach dziecko może pić do 0,5 l mleka krowiego. Wynika to z faktu, że jest ono ubogie w żelazo, może nadmiernie obciążać organizm dziecka białkiem, a zbyt wcześnie wprowadzone może być przyczyną mikrokrwawień z układu pokarmowego niemowlęcia. Zawartość soli mineralnych, węglowodanów i tłuszczów w krowim mleku jest nieodpowiednia dla niemowląt i może nadmiernie obciążać nerki. Specjaliści nie zalecają podawania dzieciom mleka krowiego o zmniejszonej zawartości tłuszczu. Mleko pełnotłuste jest zdrowsze.

Mleka kozie i owcze zawierają za duże stężenie soli mineralnych, a za mało kwasu foliowego i witamin. Dlatego nie mogą być głównym posiłkiem niemowląt do 12 miesiąca życia. Starszym dzieciom także nie są one polecane ze względu na ryzyko wystąpienia niedokrwistości i niedoboru witaminy B12. Można natomiast podawać modyfikowane mleko kozie, które zostało zarejestrowane w UE jako odpowiednie dla niemowląt.

Mleka smakowe i napoje roślinne nie do picia dla niemowląt

Mleko smakowe z cukrem czy aromatyzowane, np. czekoladowe, waniliowe, truskawkowe, jest nieodpowiednie dla dzieci poniżej 5 roku życia – twierdzą specjaliści, którzy opracowali najnowsze zalecenia dotyczące żywienia niemowląt i małych dzieci. Są zbyt słodkie, zwiększają ilość cukrów prostych w diecie dziecka i sprzyjają próchnicy oraz nadwadze.

Napoje roślinne, zwane wcześniej mlekiem roślinnym, nie nadają się do podawania dzieciom w 1 roku życia, gdyż nie zaspokajają ich potrzeb odżywczych. Istnieją dowody na to, że nieodpowiednie wprowadzanie ich do diety małego dziecka może skutkować brakiem prawidłowego przyrostu masy ciała i wzrostu. Pojenie dziecka napojami roślinnymi niesie też ryzyko niedożywienia, niedokrwistości, krzywicy, zaburzeń elektrolitowych i kamicy nerkowej. Uwagi te nie dotyczą modyfikowanego mleka sojowego dla niemowląt.

Nawet napoje roślinne wzbogacane w mikroelementy nie mogą zastąpić mleka matki czy modyfikowanego mleka krowiego w żywieniu niemowląt, gdyż przyswajalność mikroelementów z napojów roślinnych jest niska. Istnieje też ryzyko zanieczyszczenia takich napojów mykotoksynami, które są wysoce szkodliwe.

Co do picia dla niemowląt: soki owocowe

Sok owocowy to napój zawierający 100 proc, soku owocowego, w którym mogą być miazga owoców i komórki ich miąższu. Specjaliści nie zalecają podawania soków owocowych dzieciom poniżej 1 roku życia. Wyjątkiem są dzieci, które mają specjalne wskazania od lekarza. Podawanie soków niemowlęciu może zmniejszać ilość białka, żelaza i tłuszczów w diecie dziecka. Skutkuje też zwiększeniem w niej ilości cukrów prostych, co sprzyja próchnicy.

Dzieciom powyżej 1 roku życia można podawać soki, ale powinny one być dodatkiem do posiłku lub przekąską. Należy też limitować ich ilość:

  • dzieciom w wieku 1-3 lata można podawać do 120 ml soku dziennie
  • dzieciom w wieku 4-6 lat można podawać do 180 ml soku dziennie
  • starszym dzieciom i nastolatkom można podawać do 240 ml soku dziennie.

Mleko modyfikowane dla młodszych dzieci (tzw. Junior)

Nie ma konieczności podawania dzieciom po pierwszym roku życia mlek typu Junior. Z powodzeniem można zastępować je pełnotłustym mlekiem krowim (o ile dziecko nie ma alergii na białka mleka krowiego) lub mlekiem 2 procent tłuszczu.

Niemowlęta karmione mieszankami mlecznymi, a nie mlekiem matki, powinny otrzymywać mieszanki dopasowane do wieku – do 6 miesiąca życia mieszankę oznaczoną cyfrą 1, a od 6 miesiąca życia mieszankę z cyfrą 2. Do kiedy mleko modyfikowane można podawać? Nie ma co do tego szczegółowych wytycznych.

Czy dopajać niemowlę karmione piersią

Niemowlęta pijące mleko mamy jako jedyny pokarm nie potrzebują dopajania innymi płynami. Od ok. 6 miesiąca życia, czyli wraz z rozszerzaniem diety, które powinno zacząć się między początkiem 5 i początkiem 7 miesiąca życia, można w diecie dziecka uwzględnić wodę, ale równie dobrze można nadal malucha poić mlekiem mamy aż do czasu, gdy dziecko skończy pierwszy rok życia.

Ważne jest to, że w drugim roku życia dziecko nie powinno już pić z butelki ze smoczkiem ze względu na ryzyko rozwoju próchnicy butelkowej. Rozszerzanie diety trzeba więc połączyć z odzwyczajaniem malucha od butelki. Służą do tego celu specjalne kubki do nauki picia. W przypadku dzieci karmionych piersią można do nich nalewać kobiece mleko albo wodę. W drugim roku życia można nadal poić dziecko z piersi (mleko właściwie nie ma kontaktu z ząbkami malucha), ale jeśli idziesz do pracy i stosujesz odciąganie pokarmu, opiekun dziecka powinien go podawać już nie z butelki ze smoczkiem lecz z kubeczka.

Jakie napoje są zakazane w diecie dzieci

Pewnych napojów zdecydowanie nie należy podawać dzieciom w żadnym wieku. Zakazane napoje w diecie dziecka to:
- napoje zawierające stewię, słodziki naturalne oraz słodziki intensywne (aspartam, sacharyna, acesulfam K)
- słodzone napoje, wody smakowe, napoje gazowane, napoje dla sportowców, energetyzujące
- napoje z dodatkiem kofeiny.

Sprawdź też:

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
życzenia na andrzejki
Święta i uroczystości
Życzenia na andrzejki i wierszyki andrzejkowe – 21 propozycji
Joanna Biegaj
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA