Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę
Rozwój

Zanim powie mama

Na to, kiedy twoje dziecko zacznie mówić „mama”, „szafa”, „rower” i czy nauczy się to robić poprawnie, masz ogromny wpływ. I to już od pierwszych dni jego życia!

Co możesz zrobić już teraz, kiedy twoje dziecko ma kilka dni, tygodni lub miesięcy, by za parę lat mówiło pięknie i, co ważniejsze, poprawnie? Oto nasze podpowiedzi.

Karm piersią
To dobry sposób, by uchronić malca przed wadami zgryzu, które utrudniają prawidłową wymowę. Pierś i niemowlę stanowią duet doskonały. Dbaj tylko, by dziecko dobrze ją chwytało (czyli brodawkę z otoczką) – wtedy ssie, nie połykając jednocześnie powietrza (to zapobiega kolkom).
A co zrobić, jeśli karmisz dziecko butelką albo właśnie twój maluszek pożegnał się z piersią, ale nie nauczył się jeszcze pić
z kubka? Wybieraj butelki z dobrze wyprofilowanymi smoczkami, dzięki którym karmienie jak najbardziej przypomina to naturalne. Zrobiono je tak, by umożliwiały prawidłowe ssanie (wtedy wargi maluszka szczelnie przylegają do podstawy smoczka i dziecko aktywnie ssie).

Dobrze układaj
Powstawaniu tyłozgryzu (wada polegająca na cofnięciu tylnej szczęki) sprzyja układanie niemowlęcia zupełnie płasko na
pleckach. Wtedy jego usta nie domykają się, a żuchwa opada w tył. Dziecko z taką wadą nie mówi poprawnie. Co zatem robić? Lepiej nie podkładaj poduszki pod główkę dziecka! Wystarczy, że uniesiesz lekko tę część materaca, na której bobas ją trzyma (np. podłóż pod materac złożony koc).

Uważaj na smoczek
Jeśli maluch jest miłośnikiem ssania, pozwalaj mu na smoczek. Ale nie dawaj go, gdy tylko dziecko zakwili albo wypadnie mu smok z buzi. Ciągłe ssanie może prowadzić bowiem do wad zgryzu. Z drugiej strony – lepiej, by dziecko ssało smoka niż swojego kciuka (jeszcze bardziej wpływa na nieprawidłowy układ szczęk). Zatem smoczek – tak, ale dobrej jakości, dobrany do wieku smyka i podawany tylko w konkretnych sytuacjach (np. podczas zasypiania, gdy dziecko bardzo płacze).

Dbaj o ząbki
Gdy pojawi się pierwszy mleczak, szczotkuj go specjalną szczoteczką zakładaną na palec. Pamiętaj również, że dziecko w nocy nie powinno pić mleka i słodzonych napojów z butelki. Po co to wszystko? Ano po to, by ustrzec malca przed próchnicą, która może doprowadzić do wcześniejszej utraty ząbków. Wtedy żuchwa i szczęka mogą się nieprawidłowo rozwijać. A to sprawi, że dziecko będzie sepleniło czy mówiło niewyraźnie.

Mów jak najwięcej
Przez większą część pierwszego roku życia maleństwo nie rozumie ani słowa, ale osłuchuje się z językiem, poznaje jego brzmienie. Właśnie dlatego warto do niego jak najczęściej mówić. Jesteś przecież dla dziecka wzorem do naśladowania. Mów powoli, wyraźnie, ciepłym tonem. Opowiadaj o zwyczajnych rzeczach, często powtarzaj te same słowa. Pamiętaj też, by mówić poprawnie, bez zdrobnień i zniekształceń typu: „A telaz mamunia da buziaćka”. No i jak najwięcej maluchowi czytaj. To doskonały sposób na naukę mowy!

Pamiętaj o uszkach
Dziecko nie będzie dobrze mówić, jeśli źle słyszy. Dlatego:
- kontroluj słuch. Zwróć uwagę, czy malec reaguje na dźwięk grzechotki, gdy potrząsasz nią za jego plecami. Jeśli nie – idź do pediatry,
- lecz infekcje uszu. Po kuracji koniecznie wybierz się z malcem do lekarza na kontrolę,
- nie lekceważ kataru. Jego powikłaniem są często przewlekłe choroby uszu,
- chroń dziecko przed hałasem. Pilnuj, by w pobliżu nie dudnił telewizor, nie kupuj zbyt głośnych zabawek.

 

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

 

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

dziecko u dentysty
Panthermedia
Pielęgnacja
Prosty sposób na proste zęby dziecka
Wady zgryzu czasem są wrodzone, ale często na krzywy zgryz dziecka pracują... jego rodzice. Co zatem powinnaś robić, by dziecko w przyszłości nie czekały wizyty u ortodonty i aparat ortodontyczny?

Aby zapobiec wadom zgryzu, nie układaj dziecka zupełnie płasko To sprzyja powstawaniu tyłozgryzu, bo wtedy dziecięce usta nie domykają się, a żuchwa opada w tył. Nie podkładaj jednak niemowlęciu pod główkę poduszki, bo to niebezpieczne (grozi uduszeniem). Lepiej pod materacyk włóż np. złożony kocyk albo pod nogi łóżeczka (po stronie wezgłowia) wsuń kilka gazet. Aby ząbki prosto rosły, karm niemowlę piersią Dziecko nie tylko otrzymuje z mlekiem wszystkie potrzebne do prawidłowego rozwoju składniki, ale także podczas karmienia prawidłowo układa szczęki. Aby zgryz był prawidłowy, wybieraj dobre smoczki Jeśli karmisz dziecko butelką , zwracaj uwagę na smoczek. Ma być tak wyprofilowany, by ssanie przez niego jak najbardziej przypominało karmienie naturalne (powinien mieć szeroką podstawę i podczas karmienia modyfikować swój kształt, czyli nieco wydłużać się w czasie ssania i powracać do pozycji wyjściowej, kiedy dziecko przełyka).   Jaki smoczek dla noworodka - sprawdź opinie o produktach Aby zęby się nie wykrzywiły, nie przedłużaj karmienia butelką Podczas łykania niemowlęta wsuwają język między dziąsełka. Jednak starsze dzieci powinny zacząć łykać jak dorośli, tzn. trzymając język za zębami. Przedłużający się niemowlęcy sposób połykania może prowadzić do wad zgryzu. Dlatego już w drugim półroczu zacznij dziecku podawać mleko i napoje w kubeczku z ustnikiem , a po pierwszych urodzinach ucz je pić ze zwykłego kubka. Aby uniknąć krzywego zgryzu, uważaj na smoczek gryzaczek Jego zbyt częste ssanie może prowadzić do wad zgryzu. Podawaj go tylko, gdy nie jesteś w stanie uspokoić dziecka. Dobry smoczek dziecko musi obejmować ustami, wysuwając do przodu żuchwę. W drugim roku życia staraj się odzwyczaić smyka od uspokajacza. Aby zęby były proste, lecz infekcje dziecka Przewlekły katar albo nieleczony trzeci...

dziecko z krzywym zgryzem
Fotolia
Zdrowie
Krzywy zgryz u dziecka - jak mu zapobiec?
Dzieci rodzą się z fizjologicznym tyłozgryzem (lekko cofnięta bródka), ale już po kilku miesiącach żuchwa powinna przesunąć się do przodu. Co robić, aby tak się stało?

Jeśli karmisz piersią , sprawdzaj, czy dziecko obejmuje wargami całą otoczkę brodawki. Ssanie piersi to świetne ćwiczenie dla żuchwy dziecka. Dzięki temu w ciągu kilku miesięcy dolna szczęka rozwija się intensywniej niż górna i zanika dysproporcja ich ustawienia Jeśli karmisz butelką , używaj smoczka fizjologicznego, z otworem dostosowanym do wieku dziecka (zbyt duży sprawia, że dziecko ssie za mało, bo pokarmy wylewa się samoistnie). Nie opieraj butelki o bródkę, bo w ten sposób unieruchamiasz żuchwę dziecka. Ucz dziecko gryzienia Ośmiomiesięczne dziecko nie powinno jeść już samych papek. Gryzienie i przeżuwanie działa jak stymulacja do rozwoju szczęki . Stłoczone zęby w szczęce dziecka zwykle są objawem tzw. „leniwego żucia” - w takim przypadku jako pierwszy etap leczenia zgryzu stomatolodzy zalecają gryzienie przez dziecko marchewek czy skórek od chleba. Dopiero jak to nie pomoże, zastanawiają się nad doborem aparatu.   Dawkuj smoczek-uspokajacz Nie podawaj go więc zbyt często (np. wyłącznie do zaśnięcia). Nie pozwól też, by dziecko przyzwyczaiło się do ssania paluszki albo np. kołderki.   Zobacz też: Czy twoje dziecko jest gotowe na pożegnanie ze smoczkiem? – test Nie układaj niemowlęcia na płasko Możesz podłożyć pod przednie nogi łóżeczka kilka książek, tak, aby głowa dziecka była odrobinę wyżej niż klatka piersiowa. Kiedy malec leży całkiem płasko, mięśnie twarzy nie są odpowiednio napięte i żuchwa się cofa. Najczęstsze wady zgryzu u dzieci: Tyłozgryz. Żuchwa cofnięta do tyłu, siekacze górne wychylone do przodu Przodozgryz. Żuchwa jest wówczas wysunięta do przodu. Zgryz otwarty. Między dolnymi i górnymi zębami jest wolna przestrzeń. Zgryz głęboki. Przednie zęby za bardzo na siebie zachodzą (górne siekacze przykrywają więcej niż 1/3 zębów dolnych). Zęby mogą...

Karmienie
Smoczek może być super
Sprawdź, jak ważne są dla rozwoju smyka prawidłowa pozycja i akcesoria podczas karmienia.

Kompletując wyprawkę dla maluszka, często polegamy na opiniach rodziny i znajomych. To oni rekomendują pieluszki, wózki czy zabawki. Tymczasem warto też ufać specjalistom. Spróbuj pomóc maluchowi Aby wspomóc dziecko w prawidłowym karmieniu, które jest możliwe także dzięki aktywnemu ssaniu, należy przestrzegać następujących zasad: 1. Obierz prawidłową pozycję do karmienia. Tył głowy dziecka, barki, oś kręgosłupa i miednica powinny być ułożone w jednej linii. Pamiętaj, aby atmosfera w trakcie posiłku była intymna i przyjemna. Karm swoje dziecko nie tylko pokarmem, ale również miłością. 2. Przygotuj swój pokarm lub mleko modyfikowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Świadomie i odpowiednio dobierz akcesoria do karmienia – wybierz butelkę ze smoczkiem promującym aktywne ssanie; pamiętaj, że zarówno kształt butelki, jak i budowa smoczka (najlepszy jest smoczek dynamiczny) powinny wspomagać aktywne ssanie. Polecamy butelki wiodących producentów, np. Lovi – jej wyprofilowany kształt ułatwia prawidłowe trzymanie, co pozwala butelce poruszać się zgodnie z rytmem ssania dziecka. Każda mama zdaje sobie sprawę z faktu, że karmienie dziecka ma fundamentalne znaczenie dla jego rozwoju oraz zdrowia i dlatego robi wszystko, aby przebiegało ono w sposób jak najbardziej świadomy. Szczególnie ważny jest tutaj początkowy okres życia dziecka, kiedy to karmi się je bardzo często, mniej więcej co dwie, trzy godziny. Maluszek może się najeść tylko dzięki aktywnemu ssaniu. Zatem to aktywne ssanie jest wyjątkowo ważne, ponieważ w dużym stopniu wpływa na prawidłowy rozwój malucha. To ten właśnie proces odpowiada za to, czy twoje dziecko będzie miało w przyszłości zdrowy zgryz i piękny uśmiech, jak szybko usłyszysz wyczekiwane pierwsze dźwięki z jego ust oraz wreszcie – czy będzie wam dane spokojnie – bez dokuczliwych kolek – przesypiać całe noce....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak