waga dziecka
fotolia.com
Rozwój

Ile powinno ważyć miesięczne dziecko?

Zastanawiasz się, czy twoje niemowlę odpowiednio dużo waży? Czytaj o wadze dziecka w pierwszym miesiącu życia.

Waga dziecka w 1. miesiącu życia 

Punktem wyjścia do oceny wagi dziecka będzie jego waga urodzeniowa. W pierwszym tygodniu życia noworodek traci na wadze nawet do 10 proc. wyjściowej masy ciała i jest to zjawisko fizjologiczne. W ten sposób dziecko pozbywa się płynów ustrojowych nagromadzonych przez okres życia płodowego.

Dziecko powinno odzyskać wagę urodzeniową po ok. 2 tygodniach od porodu. Może ją nawet nieco przekroczyć. Na tym etapie dziecko powinno przybierać ok 25-30 g dziennie lub 120-220 g na tydzień. Między 2 a 3 tygodniem życia możesz się spodziewać pierwszego tzw. skoku wzrostu. Jest to moment, w którym dziecko intensywnie rośnie i ma wilczy apetyt. Taki stan może utrzymywać się do 2 tygodni, po czym sytuacja wraca do normy. 

Waga urodzeniowa

Przez pierwsze miesiące życia punktem wyjścia do oceny wagi dziecka będzie jego waga urodzeniowa. Średnia waga dziecka urodzonego w terminie to 3,5 kg, przy czym w szerokiej normie mieszczą się niemowlęta ważące od 2,7 kg do 4,5 kg (taką wagę ma 90 proc. noworodków). Waga nie ma wpływu na ocenę dziecka w skali Apgar.

Za normę uznaje się wagę (i wzrost) dziecka mieszczącą się między 25 a 75 centylem. Norma rozszerzona to zakres 10-90 centyl. Dzieci poniżej 10 i powyżej 90 centyla mogą mieć odpowiednio: niedowagę lub nadwagę. 

Niedowaga u dziecka

Dzieci lżejsze niż 2, 5 kg rodzą zazwyczaj mamy, które w ciąży palą, nieprawidłowo się odżywiają lub o zaburzonej pracy  łożyska. Także dzieci z ciąży mnogiej są mniejsze niż urodzone pojedynczo, a dolną granicą prawidłowej wagi jest dla nich 2,2 kg. Jednak same te wyżej wymienione powody niskiej masy urodzeniowej nie świadczą o niedowadze. Dzieci o niskiej wadze urodzeniowej mogą prawidłowo przybierać na wadze, chociaż prawdopodobnie będą mniejsze niż rówieśnicy, którzy urodzili się w wagowej normie

Nadwaga u dziecka

Noworodki hipertroficzne, czyli o wadze urodzeniowej powyżej 4 kg, często rodzą się:

  • mamom powyżej 35. roku życia
  • chorującym na cukrzycę ciążową
  • o masywnej budowie ciała
  • z ciąży przenoszonej

Co ciekawe, są to zazwyczaj chłopcy. Nie oznacza to, że w przyszłości takie dzieci będą miały nadwagę, chociaż prawdopodobnie będą większe niż rówieśnicy. Dzieci karmionych wyłącznie piersią nie można przekarmić. Nawet jeżeli wydaje ci się, że mają dużo fałdek, z czasem ich waga się unormuje. W żadnym wypadku nie należy takiego niemowlęcia "odchudzać". Jeżeli natomiast karmisz butelką i wydaje ci się, że dziecko jest zbyt duże, skonsultuj się z lekarzem lub położną.  

Zobacz też: Tutaj samodzielnie oblicz jak kształtuje się waga i wzrost twojego dziecka na siatce centylowej

Kiedy po pomoc do lekarza

Jeżeli dziecko po 2 tygodniach od porodu wciąż traci na wadze, skontaktuj się z pediatrą. Istnieje wiele możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy, a najbardziej prawdopodobne jest to, że dziecko się nie najada. Razem z położną ustal czy:

  • przystawiasz dziecko wystarczająco często i długo
  • czy opróżniasz obie piersi
  • czy niemowlak umie ssać
  • czy dziecko nie przysypia podczas karmienia
  • czy masz odpowiednio ukształtowane brodawki

Drugą możliwością jest choroba. W takiej sytuacji lekarz zleci wykonanie odpowiednich badań.  

Czytaj także: Pierwsze 28 dni życia noworodka

Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film

Ile powinien spać noworodek?
Fotolia
Rozwój
Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.
Waga 2-miesięcznego dziecka
AdobeStock
Rozwój
Ile powinno ważyć 2-miesięczne niemowlę?
Twoje dziecko ma już 2 miesiące? Przekonaj się, czy jego waga jest właściwa dla tego wieku.

Do 6. tygodnia życia dziecko powinno przybierać na wadze ok. 20-30 g dziennie. Oznacza to, że wraz z początkiem 2. miesiąca życia niemowlę bedzie o 0,7 kg cięższe niż tuż po urodzeniu . Przy czym można się spodziewać, że chłopcy przybiorą na wadze odrobinę więcej niż dziewczynki (różnica wyniesie ok. 100 g). Po tym okresie tempo przyrostu wagi dziecka nieco spowalnia, jednak po 2. miesiącu niemowlak powinien być cięższy o kolejne 0,5-0,7 kg.  Około 8. tygodnia życia możesz się spodziewać kolejnego skoku wzrostu. W tym okresie układ nerwowy dziecka intensywnie się rozwija, a niemowlak ma zwiększony apetyt i szybko rośnie.   Pawidłowa waga w 2 miesiącu życia Waga urodzeniowa jest zawsze punktem wyjścia do oceny prawidłowej wagi nowonarodzonego dziecka. Nie należy się spodziewać, że bardzo drobne dziecko w ciągu miesiąca wyrówna i już na tym etapie będzie ważyło tyle, co jego rówieśnicy, którzy urodzili się więksi. Jednak nie dodawaj sobie stresów i daruj sobie codzienne sprawdzanie, ile dziecko przybrało na wadze. Wystarczy, jeżeli pielęgniarka sprawdzi to podczas wizyty kontrolnej i przy okazji szczepień . Kiedy do lekarza? Pierwszym dzwonkiem alarmowym powinna być dla ciebie utrata wagi dziecka. Jeżeli zamiast przybierać, traci kilogramy, od razu umów się z nim na wizytę do lekarza. Niedowaga lub nadwaga w tym wieku Jeżeli waga dziecka mieści się poniżej 10 centyla na siatce centylowej, może to oznaczać, że twoje dziecko ma niedowagę . W takim przypadku wspólnie z pediatrą ustal jaka jest przyczyna tego stanu rzeczy. Być może dziecko się po prostu nie najada. Wspólnie ustalcie, czy: karmisz wystarczająco często i długo dziecko umie prawidłowo ssać masz odpowiednio ukształtowane brodawki dziecko nie przysypia podczas ssania.       Nadwaga u dzieci liczy się powyżej 90 centyla i jest...

ile powinno ważyć 3-miesięczne dziecko
Adobe Stock
Rozwój
Ile powinno ważyć 3-miesięczne dziecko: prawidłowa waga i wzrost [TABELA]
Twoje 3-miesięczne dziecko powinno ważyć o ok. 60-70% więcej niż ważyło w chwili urodzin. To dlatego waga i wzrost 3-miesiecznego dziecka może się znacząco różnić od wymiarów innych niemowląt w tym samym wieku. Do ogólnej oceny rozwoju bierze się także pod uwagę obwód główki i klatki piersiowej oraz proporcje ciała. Tabela prawidłowej wagi i wzrostu pokazuje jedynie uśrednione normy dla 3-miesięcznych dzieci.

To, ile waży 3-miesięczne dziecko, zależy w dużej mierze od jego wagi urodzeniowej: w 3. miesiącu życia waga niemowlaka jest o ok. 60-70% większa niż noworodka. Może się nawet zdarzyć, że pod koniec 3. miesiąca dziecko podwoi swoją wagę urodzeniową , chociaż zazwyczaj dzieje się to nieco później. Po 3. miesiącu przyrost wagi dziecka nieco zwalnia, ale niemowlę wciąż przybiera ok. 150-200 g tygodniowo. Pamiętaj, że dzieci nie rosną w stałym tempie i na tym etapie nadal możesz spodziewać się skoków, podczas których 3-miesięczne i starsze dziecko zacznie szybko przybierać na wadze. Ile waży 3-miesięczne dziecko? Waga i wzrost 3-miesięcznego dziecka nie musi idealnie pasować do norm zawartych w tabelach. Dla niemowląt punktem wyjścia do oceny wagi jest ich waga urodzeniowa. Nie wdawaj się w porównania z innymi matkami, ponieważ dzieci rozwijają się w indywidualnym tempie . Nie licz na to, że w 3. miesiącu życia dziecko o niskiej wadze urodzeniowej (2,5 kg i mniejsze) nadrobi różnicę 1 czy nawet 2 kg w stosunku do większych rówieśników. Pomiar wagi jest ważnym wskaźnikiem prawidłowego rozwoju dziecka, ale pediatra do całościowej oceny rozwoju zestawia go ze wzrostem, obwodem główki, obwodem klatki piersiowej. Warto też korzystać z kalkulatora wagi dziecka online . Ile powinno ważyć 3-miesięczne dziecko: tabela Możesz sprawdzić prawidłową wagę 3-miesięcznego dziecka, korzystając z prostej tabeli. Pokazuje ona, ile powinna ważyć 3-miesięczna dziewczynka i 3-miesięczny chłopiec. Wskazuje też na właściwy przyrost wagi niemowlaka w pierwszych 3 miesiącach życia. Pamiętaj, że wartości podane poniżej są uśrednione, a możliwe odchylenia od tych norm to +/- 0,8 kg. wiek dziecka waga dziewczynek waga chłopców 1. miesiąc 4,1 kg 4,3 kg 2. miesiąc 4,8 kg 5,1 kg 3....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz