Gdy dziecko płacze przez sen, może być to oznaką odczuwania bólu przez malucha, zwłaszcza jeśli towarzyszą temu inne objawy, np. gorączka. Przyczynami takiego płaczu może być też np. ząbkowanie, zbyt wysoka temperatura w pokoju lub lęk separacyjny. Obserwuj dziecko, jeśli płacz nie ustanie i będzie się powtarzał – koniecznie skonsultuj to z lekarzem.

Reklama

Spis treści:

  1. Dziecko płacze przez sen – przyczyny
  2. Przeraźliwy płacz niemowlaka przez sen
  3. Jak reagować na płacz dziecka w nocy?

Dziecko płacze przez sen – przyczyny

Jeśli niemowlę płacze przez sen, to znaczy, że coś mu się dzieje, choć wcale nie musi to oznaczać krzywdy. Przyczyn może być wiele, między innymi:

  • przeszkadza mu mokra pieluszka
  • rosną mu kolejne ząbki
  • jest głodny i dlatego się budzi
  • dziecko przeżywa lęk separacyjny i potrzebuje bliskości
  • niewygodne ubranko, np. przeszkadzające zatrzaski w piżamce
  • zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura w pomieszczeniu
  • kolka u niemowląt.

Jeśli dziecko płacze przez sen, może to być również objaw choroby, takiej jak:

Przeraźliwy płacz niemowlaka przez sen - lęki nocne

Gdy niemowlę krzyczy przez sen, a dodatkowo towarzyszy temu przeraźliwy płacz – budzi to ogromne obawy rodziców, często również strach o maluszka. Przyczyną takiego zachowania dziecka mogą być lęki nocne. Jest to zaburzenie snu, które może pojawić się już u półrocznego dziecka. Charakterystyczne dla lęków nocnych jest również to, że dziecko krzyczy, trzęsie się, jest skrajnie przerażone. Pamiętaj, żeby wtedy nie panikować. Zapewnij dziecku bezpieczeństwo (by nie uderzyło się o nic, nie spadło z łóżka). Możesz delikatnie pogłaskać malucha, ale nie zapalaj światła i nie budź go.

Zobacz także

Jak reagować na płacz dziecka w nocy?

Przede wszystkim powinnaś obserwować swoje dziecko – dzięki temu będziesz wiedziała, co jest przyczyną płaczu malucha w nocy. Zwróć również uwagę na warunki, w których śpi dziecko – może wystarczy zmienić temperaturę w pokoju lub wyeliminować inne czynniki, które mogą pogarszać jakość snu niemowlaka. Zachowaj spokój, być może jest to chwilowe zdarzenie i niebawem dziecko się uspokoi, a jego sen powróci do normy. Jeśli jednak niepokojące objawy nie ustają, a płacz wydaje ci się wręcz przeraźliwy – koniecznie skonsultuj to z lekarzem.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama