Jak uporać się z kaszlem i katarem u niemowlaka?
Przeziębienie to najczęstsza dolegliwość niemowląt i małych dzieci. Nie lekceważ niepokojących objawów, bo organizm dziecka reaguje inaczej niż twój.
- Joanna Zielewska
Nagle, często z godziny na godzinę – tak rozwijają się infekcje u maluszków. Objawy są nasilone i dokuczliwe, ale takie same jak u dorosłych: katar, kaszel i wysoka temperatura.
S.O.S. dla noska
Katar u niemowlaka łączy się z nieprzyjemnym uczuciem obrzęku i zatkania nosa. Jest to bardzo uciążliwe dla niemowlęcia, które nie potrafi jeszcze sprawnie oddychać przez usta. Zatkany nosek utrudnia również ssanie.
Jak można pomóc?
- Dawaj dziecku dużo pić. Wydzielina stanie się wodnista i nosek łatwiej się oczyści. Jeśli karmisz piersią, przystawiaj malca częściej, choćby na krótko (pierwsze łyki pokarmu są bardziej wodniste, najszybciej zaspokajają pragnienie).
- Nawilżaj powietrze. Możesz położyć czysty, mokry ręcznik na kaloryferze albo ustawić obok niego pojemnik z wodą lub rozwiesić mokrą pieluszkę tetrową w nogach łóżeczka. Możesz też zaopatrzyć się w profesjonalny nawilżacz powietrza. Jeśli dziecko już pewnie siedzi, napełnij wannę gorącą wodą i pobaw się z maluchem przez kwadrans w łazience. Pobyt w takiej „saunie” udrożni nosek oraz nawilży gardło.
- Często oczyszczaj nos, szczególnie przed karmieniem i spaniem. Wpuść do każdej dziurki 1–2 krople soli fizjologicznej. Rozrzedzoną wydzielinę usuń gruszką z szeroką, plastikową końcówką albo specjalnym aspiratorem do nosa, np. NoseFrida, Marimer, Sopelek. Do wycierania noska używaj delikatnych chusteczek.
- Podłóż pod materac jasiek lub zwinięty koc, by dziecko, leżąc na plecach, miało główkę wyżej niż nóżki (możesz też unieść nogi łóżeczka od strony poduszki).
- Układaj dziecko w pozycji na brzuszku, pamiętając, że niemowlęcia nigdy nie wolno zostawiać w tej pozycji bez opieki.
- Pielęgnuj skrzydełka noska, kiedy są podrażnione – pieką i bolą. Otarcia złagodzi maść majerankowa, wazelina lub tłusty krem. Natłuszczaj też skórę pod noskiem.
- Podawaj witaminę C, która łagodzi objawy kataru.
- Skrapiaj pościel olejkiem eterycznym, który ułatwi oddychanie (np. Amol, Aromatol, Inhalol, Olbas Oil), ale pod warunkiem, że dziecko nie jest alergikiem i skończyło rok.
Uwaga: Niemowlętom krople do nosa może przepisać tylko lekarz. Jednak jest to ostateczność, bo choć na krótko przynoszą ulgę, to podrażniają delikatną śluzówkę nosa. Nie wolno stosować ich dłużej niż trzy dni. Wpuszczaj je tylko przed karmieniem i przed snem.
Zobacz także: Najlepsze sposoby na katar u niemowlaka
Kaszel suchy czy wilgotny
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
Co to za choroba? Diagnoza on-line Czytaj więcejKiedy w płucach dziecka „gra“ i słychać, że maluch odkasłuje śluz – masz do czynienia z wilgotnym kaszlem. Natomiast suchy kaszel atakuje znienacka. Dziecko nie odkasłuje przy nim wydzieliny. Przyczyną kaszlu może być też alergia, ciało obce, które dostało się do dróg oddechowych, dym z papierosów. Kaszlące niemowlę, nawet jeśli nie gorączkuje, musi osłuchać lekarz. Z pozoru niegroźne przeziębienie może przerodzić się w zapalenie oskrzeli lub płuc.
Jak można pomóc dziecku?
Postępuj jak przy katarze, a dodatkowo także:
- Nacieraj stópki i klatkę piersiową malca rozgrzewającą maścią dla dzieci (kupisz ją w aptece bez recepty). Załóż maluchowi ciepłą piżamkę i grube skarpetki. Pamiętaj, że maści rozgrzewających nie należy stosować u alergików ani u dzieci, które nie skończyły jeszcze pół roku.
Uwaga: Stary babciny sposób wcierania spirytusu nie jest dobry, bo przez skórę malca przenika alkohol.
- Oklepuj plecki. To ułatwia pozbycie się zapalnej wydzieliny przy mokrym kaszlu. Aby oklepywanie pomogło, połóż malca na swoich kolanach pleckami do góry. Zadbaj, by główka była niżej od pupy (w tej pozycji twoim sprzymierzeńcem jest siła grawitacji). Złącz palce, ułóż je w daszek i oklepuj energicznie plecki w stronę głowy.
- Stosuj inhalacje, czyli wdychanie pary wodnej. Nawilżą drogi oddechowe i pomogą uporać się z kaszlem. Posadź malca w pobliżu pojemnika z wodą – niech wdycha unoszącą się parę wodną. Uważaj, bo gorącą parą ławo się poparzyć! Inhalacje dla starszych dzieci możesz przygotować z dodatkiem ziół (np. rozmarynu, podbiału) lub olejków eterycznych (sosnowy, eukaliptusowy).
- Z rozwagą sięgaj po syrop. U dzieci do trzech lat powinien zalecić go pediatra. Syropu przeciwkaszlowego używa się tylko przy męczącym, suchym kaszlu i tylko u dzieci starszych. Syropy wykrztuśne na mokry kaszel podaje się dzieciom powyżej roku życia (u młodszych mogą powodować biegunki). Maluchom, które skończyły rok, można przygotować syrop z cebuli (działa wykrztuśnie). Cebulę pokrój w plastry, posyp cukrem lub dodaj łyżkę miodu (możesz dorzucić 1–2 ząbki czosnku) i przykryj. Gdy cebula puści sok, syrop jest gotowy. Syropów wykrztuśnych nie stosuje się na noc. Wykrztuśnie działa ciepłe mleko z masłem i miodem, ale nadaje się dla dzieci od ok. trzeciego roku życia.
Polecamy: 10 objawów, których nie możesz przeoczyć - idź z dzieckiem do lekarza
[CMS_PAGE_BREAK]
Pora na doktora
Idź z zakatarzonym dzieckiem na konsultację do lekarza, gdy:
- choruje noworodek, w przypadku takiego maluszka lepiej chuchać na zimne;
- wodnisty katar zamienia się w zielonkawą, gęstą wydzielinę (mogło dojść do nadkażenia bakteriami);
- katar trwa dłużej niż siedem dni, towarzyszy mu gorączka, wymioty;
- malec dotyka uszka, skarży się, że go boli albo pociera główką o poduszkę.
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
Przychodzi bobas do lekarza Czytaj więcejO czym mogą świadczyć nocne ataki suchego kaszlu u dwulatka?
Możliwe, że kaszel powoduje suche powietrze w sypialni. Z tego powodu, gdy działa centralne ogrzewanie, trzeba nawilżać pokój. Ale uwaga! Powietrze nie powinno być zanadto wilgotne. Przy wilgotności powyżej 60 proc. (mierzy się ją higrometrem) rozwijają się roztocza, które są przyczyną alergii. Jeśli po 3–5 dniach domowych zabiegów nie ma poprawy, idź do lekarza. Suchy kaszel, utrzymujący się dłużej niż dwa tygodnie, może mieć inne przyczyny. Dlatego wymaga wizyty u pediatry, który ustali jego powód i zaleci odpowiednią terapię.
Jak czyścić nosek gruszką?
Przede wszystkim delikatnie. Gruszkę przytknij do dziurki, nie wsuwaj jej do środka. Pamiętaj, by naciskać ją przed przyłożeniem do noska. W przeciwnym razie wypchnięte z niej powietrze przesunie zanieczyszczenia w głąb, zamiast je wydobyć. Najlepiej stosuj gruszkę przy gęstym i lepkim katarze (po rozrzedzeniu wydzieliny solą fizjologiczną), nie częściej niż 2–3 razy w ciągu dnia.
Jak rozpoznać, katar, który wywołała alergia?
Rozwija się on u dzieci ze skłonnością do alergii, a jego przyczyną są tzw. alergeny powietrzne (różnego rodzaju cząsteczki unoszące się w otoczeniu). Katarem alergicznym jest katar sienny, który wywołują pyłki pojawiające się w okresie pylenia roślin, oraz tzw. katar całoroczny, związany najczęściej z roztoczami kurzu domowego, pierzem i sierścią zwierząt. Dziecko, które cierpi na katar alergiczny:
- kicha,
- ma załzawione i przekrwione oczy,
- ma spuchnięte i swędzące powieki,
- ma lejącą się, wodnistą wydzielinę z nosa.
Taki maluch wymaga konsultacji u lekarza alergologa. Leczenie dziecka na własną rękę może doprowadzić do rozwoju astmy.
Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, kieruje oddziałem pediatrycznym hospitalizacji jednego dnia Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Zobacz też: