Wizyta szczepienna: o co warto zapytać? [PRZEBIEG + SZCZEPIENIA]
Podczas wizyty szczepiennej lekarz lub lekarka sprawdzi, czy niemowlę prawidłowo przybiera na wadze i czy dobrze się rozwija. Dowiedz się, kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta szczepienna, jak wygląda przebieg wizyty kontrolnej twojego maluszka i o co może cię zapytać pediatra.
- Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
W pierwszym półroczu życia dziecka pediatra będzie oglądać je mniej więcej co 6 tygodni – podczas tzw. wizyt szczepiennych. Szczepienie to jednak niejedyny powód, dla którego niemowlę powinno regularnie pokazywać się u pediatry. Częste wizyty w gabinecie w pierwszym roku życia dziecka – kiedy jego rozwój przebiega najszybciej – pomogą ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo, albo czy nie ujawniają się szczepionek podaje się podczas jednej wizyty. choroby wrodzone bądź wady anatomiczne. Dowiedz się, kiedy wypada pierwsza wizyta szczepienna i ile
Wizyta szczepienna:
Przebieg wizyty szczepiennej
Pierwsza wizyta szczepienna niemowlaka ma miejsce około 6. tygodnia życia. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, wszystkie wizyty szczepienne są połączone z ogólnym badaniem dziecka i oceną stanu zdrowia.
W trakcie badania lekarz lub lekarka będzie:
- Mierzyć dziecko – w pierwszych miesiącach pomiar długości ciała jest tylko orientacyjny, ponieważ niemowlęciu nie powinno się na siłę prostować nóżek (istnieje ryzyko uszkodzenia stawu biodrowego).
- Ważyć niemowlę – będziesz musiała rozebrać niemowlę do pieluszki i położyć je na wadze niemowlęcej. Weź ze sobą pieluszkę tetrową, którą będziesz mogła przykryć zimną wagę.
- Sprawdzać obwód klatki piersiowej i głowy. Obwód główki noworodka zwykle wynosi między 33-38 cm, natomiast klatki piersiowej odpowiednio 1-2 cm mniej. Przez pierwsze 3 miesiące ta różnica zostaje zachowana, dopiero później obwód klatki zaczyna przyrastać szybciej. Obserwacja proporcji między obwodami klatki piersiowej i główki może wiele powiedzieć lekarzowi lub lekarce o rozwoju fizycznym dziecka. Zbyt duży obwód głowy mógłby świadczyć o wodogłowiu, a zbyt mały np. o zbyt szybkim zrastaniem się szwów czaszkowych, co groziłoby zwiększeniem ciśnienia wewnątrzczaszkowego i zablokowaniem rozwoju mózgu.
- Nanosić wymiary na siatki centylowe w książeczce zdrowia dziecka (czy wiesz, co to są centyle?).
- Słuchać serduszka – zaburzenia pracy serca u niemowląt mogą świadczyć o wadach w budowie serca i zawsze są powodem do dokładniejszych badań: echa serca i EKG.
- Sprawdzać, czy dziecko wodzi wzrokiem za przedmiotem i czy nawiązuje kontakt wzrokowy – to pierwsze ważne umiejętności dziecka, świadczące o prawidłowym rozwoju.
- Mierzyć wielkość ciemiączka – nie musi tego robić z linijką w ręce, po prostu sprawdzi, ile opuszek palców mieści się na ciemiączku dziecka. Ten pomiar też zapisze do książeczki, aby w kolejnych miesiącach móc sprawdzać, czy ciemiączko zarasta się w odpowiednim tempie.
- Oglądać brzuszek dziecka – zbyt napięty może świadczyć o problemach z gazami, zbyt rozlany, tzw. żabi, może być jednym z objawów krzywicy. Jeżeli lekarz stwierdzi, że dziecko ma zbyt słabe mięśnie brzuszka, zaleci częstsze kładzenie dziecka na brzuszku. To ważny trening wzmacniający całe ciało i profilaktyka krzywego kręgosłupa.
- Sprawdzać obecność odruchów noworodkowych (np. odruchu stąpania, czy odruch Babińskiego). Ich występowanie, a potem stopniowe zanikanie świadczy o prawidłowym rozwoju dziecka. Co ważne, odruchy noworodkowe powinny zanikać w określonym czasie i kolejności.
- Sprawdzać, czy dziecku może być podana szczepionka. Przeziębienie, gorączka albo podejrzenie poważniejszej infekcji może być przyczyną przesunięcia szczepienia. Lepiej jednak nie przesuwać terminów szczepień na własną rękę – lekarze zalecają szczepienia według kalendarza szczepień.
W trakcie pierwszego wywiadu lekarskiego zapyta także o to:
- czy karmisz naturalnie, czy mieszanką modyfikowaną (to ważna informacja dla lekarza – dzieci karmione mieszanką nie potrzebują dodatkowego podawania witaminy D),
- jak przebiegał poród,
- w którym tygodniu nastąpił,
- w jaki sposób doszło do rozwiązania (poród naturalny lub cesarskie cięcie).
O co warto zapytać?
Wizyta kontrolna to dobra okazja, by rozwiać swoje obawy i wątpliwości. Nie wahaj się pytać o wszystko, co cię niepokoi w związku z rozwojem i zachowaniem dziecka.
- Jak często dziecko powinno jeść? Noworodki jedzą na okrągło, nawet co godzinę. To normalne, ale również normalne jest to, że takie ciągłe dopominanie się o jedzenie może niepokoić – warto porozmawiać z lekarzem, czy jego zdaniem dziecko dostaje odpowiednią ilość pokarmu i czy dobrze przyrasta na wadze.
- Jak układać dziecko na brzuszku? Poproś lekarza, aby pokazać ci, jakie pozycje są bezpieczne i wskazane dla noworodka.
- Jak często dziecko powinno brudzić pieluszki? Niemowlę karmione wyłącznie piersią może robić nawet kilkanaście kupek dziennie i nie świadczy to o biegunce. Może też odwrotnie – robić kupkę raz na tydzień – i to też nie będzie świadczyło o zaparciu. W obu dolegliwościach ważna jest nie tyle częstotliwość wypróżnień, ile konsystencja kupki. Jeżeli cię ona niepokoi, zabierz do przychodni pełną pieluszkę i pokaż ją pediatrze – dla niego to ważna informacja o zdrowiu dziecka.
- Jak rozpoznać, czy to kolka? Nie każdy płacz jest kolką – większość dzieci płacze wieczorami np. ze zmęczenia lub całodziennego przeładowania bodźcami. Porozmawiaj z lekarzem, jak zmniejszyć czas płaczu u dziecka i jakie sposoby mogą pomóc w razie wystąpienia kolki.
- Jak powinien wyglądać rozwój dziecka w kolejnych miesiącach? Dowiedz się, czego możesz się spodziewać w najbliższym czasie.
Ile szczepionek podaje się na jednej wizycie?
To ile szczepionek zostanie podane dziecku, zależy od tego, czy rodzić zdecyduje się na szczepienia obowiązkowe, czy także na zalecane.
Na pierwszej wizycie szczepiennej, czyli około 2. miesiąca życia maluszka zostaną podane szczepionki przeciwko:
- WZW B,
- DTP (błonicy, tężcowi i krztuścowi),
- Hib (Haemophilus influenzae),
- rotawirusom,
- pneumokokom
i dodatkowo (szczepienie płatne) przeciw meningokokom. Możesz zdecydować się na szczepionkę „5 w 1” lub „6 w 1”.
Na drugiej wizycie szczepiennej (między 3. a 4. miesiącem życia maluszka) podaje się cztery szczepionki przeciw:
- DTP (błonicy, tężcowi i krztuścowi),
- Hib (Haemophilus influenzae),
- rotawirusom,
- pneumokokom,
- polio.
Na trzeciej wizycie szczepiennej, która przypada między 5. a 6. miesiącem życia niemowlaka, podaje się dwie dawki przypominające przeciw:
- DTP (błonicy, tężcowi i krztuścowi),
- Hib (Haemophilus influenzae),
- rotawirusom,
- pneumokokom.
Gdy niemowlę skończy 7. miesiąc życia, należy podać dawkę przypominającą przeciwko WZW B. Można także zaszczepić dziecko przeciwko grypie (jest to szczepienie zalecane).
Zobacz także: