kobieta, mama, ciąża, centymetr, mierzyć, brzuszek

Odchudzanie w ciąży - czy to bezpieczne?

Odchudzanie w ciąży stało się w ostatnich latach modne. Według specjalistów, jedna na dwadzieścia kobiet w ciąży cierpi na zaburzenia odżywiania. Obsesyjne sprawdzanie wagi w ciąży może prowadzić do pregoreksji, czyli ciążowej anoreksji – bardzo niebezpiecznej dla dziecka i przyszłej mamy.
Magdalena Drab
kobieta, mama, ciąża, centymetr, mierzyć, brzuszek
Odchudzanie w ciąży? Brzmi dość dziwnie, jednak od wielu lat lekarze analizują przypadki kobiet, które chcą się odchudzać w czasie ciąży. Pierwsze doniesienia o pregoreksji (czyli anoreksji w ciąży) pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, jednak ten problem znany jest też w innych krajach.
Według brytyjskich szacunków, jedna na dwadzieścia kobiet ciężarnych boryka się z zaburzeniami odżywiania w ciąży.

Spis treści:
Odchudzanie w ciąży. Dlaczego kobiety chcą się odchudzać?
Odchudzanie w ciąży. Czy dieta to dobry pomysł?
Odchudzanie w ciąży to problem wielu kobiet
Odchudzanie w ciąży. Skutki
Odchudzanie w ciąży a waga. Ile można przytyć w ciąży?

Odchudzanie w ciąży. Dlaczego kobiety w ciąży chcą się odchudzać?

Odchudzanie w ciąży i związane z nim motywacje mogą mieć różne źródła. Niebezpieczna moda może być kreowana przez współczesne media, które lansują wizerunek ciężarnych gwiazd z lekko zaokrąglonymi brzuszkami, sugerując, że kobieta powinna mieć nienaganną figurę również... w ciąży.

Odchudzanie w ciąży - czy dieta to dobry pomysł?

Wiele kobiet poddaje się temu trendowi i zamiast dbać o to, by ich ciążowa dieta była zdrowa i bogata w potrzebne rozwijającemu się w ich brzuchu dziecku składniki, liczą kalorie i ćwiczą na siłowni, usiłując spalić każdą niepotrzebną kalorię. A to może okazać się bardzo niebezpieczne dla dziecka!

Zobacz też: Kalkulator wagi w ciąży
Redakcja poleca: Dlaczego w ciąży nie wolno pić zielonej herbaty? [WIDEO]
Czy wiesz, że - pomimo zdrowotnych walorów - zielonej herbaty lepiej nie spożywać w ciąży? Zobacz, co na ten temat mówi dr Jacek Tulimowski, ginekolog.

Odchudzanie w ciąży to problem wielu kobiet

Problem pregoreksji dotyka najczęściej kobiet mających wcześniejsze problemy z odżywianiem (anoreksję lub bulimię), u których choroba bardzo często powraca podczas przybierania na wadze w czasie ciąży. Pregoreksja objawia się identycznie jak anoreksja: przyszłe mamy zaczynają  kontrolować swoją wagę, głodzą się, prowokują wymioty, stosują środki przeczyszczające oraz nadmiernie uprawiają sport.

Zobacz także: Pytania o wagę w ciąży - od czego zależy tycie?

Odchudzanie w ciąży. Skutki

Odchudzanie w ciąży może doprowadzić do poważnych zaburzeń w rozwoju płodu. Najczęstsze przypadki pregoreksji to:
W późniejszym wieku może się to skończyć:
  • chorobami serca,
  • depresją, 
  • problemami z koncentracją i uczeniem się.

Anoreksja podczas ciąży czy okresu karmienia to również zagrożenie dla przyszłych nawyków żywieniowych dziecka. Wysnuwa się teorię, że prawdziwą przyczyną choroby jest podświadoma niechęć do posiadania dziecka, agresja kierowana bowiem ku własnemu ciału, dotyka również dziecko, często ze skutkiem śmiertelnym.

Co ważne kobiecie, która zdecyduje się na odchudzanie w ciąży grozi:
Jest to spowodowane brakiem odpowiedniej ilości niezbędnych składników, potrzebnych do porodu i karmienia piersią

Odchudzanie w ciąży a waga. Ile można przytyć w ciąży?

Ciąża to nie czas na odchudzanie czy głodzenie się. Wręcz przeciwnie. Żywność musi dostarczać przyszłej mamie i dziecku wszystkich składników odżywczych niezbędnych do ich prawidłowego funkcjonowania. Planując ciążę, kobieta, by nie wpędzić siebie i dziecka w anemię, powinna zwiększyć spożycie żelaza o 100 procent niż wcześniej. W czasie ciąży należy dbać o dietę, ale ma być ona przede wszystkim zdrowa, a nie niskokaloryczna.
Do 13. tygodnia ciąży przyszła mama powinna przybrać na wadze ok. 2 kg. Jeśli jednak męczą ją wymioty, może stracić nawet kilka kilo. Bardzo szczupłe kobiety powinny przytyć trochę więcej. W drugim i trzecim trymestrze przyrost wagi powinien wynosić po 6-7 kg. W sumie daje to ok. 12-13 kg. Oczywiście każda kobieta może przybierać na wadze w swoim tempie.

Czytaj też: Jak nie przytyć w ciąży

To ile kobieta powinna przytyć w ciąży zależy od BMI (tj. indeksu masy ciała) przed ciążą. Ilość kilogramów można obliczyć na podstawie wzoru:

BMI = waga ciała sprzed ciąży w kg / (wzrost w m)2
 
Na przykład BMI kobiety ważącej 55 kg i mierzącej 170 cm wynosi: 55 : (1,7)2, czyli: 55 : 2,89 = 19,03. Pożądany przyrost wagi w ciąży obrazuje poniższa tabela:
 
Indeks masy ciała przed ciążą
Najlepiej, jeśli w ciąży przytyjesz
Niski (poniżej 19) - niedowaga
13-16 kg
Normalny (19-26) - prawidłowa waga
11-13 kg
Wysoki (26-29) - nadwaga
10-11 kg
Bardzo wysoki (powyżej 29) - otyłość
do 10 kg

Te dane dotyczą ciąży pojedynczej. Jeśli kobieta spodziewa się więcej niż jednego dziecka, musi się liczyć z tym, że może przytyć więcej. Jednak nawet mamy bliźniaków nie powinny przybrać na wadze więcej niż 20 kilogramów.

Sprawdź: Ile możesz przytyć w ciąży? (kalkulator wagi w ciąży)

Zobacz także:
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy