kobieta, mama, ciąża, centymetr, mierzyć, brzuszek

Pregoreksja, czyli odchudzanie w ciąży

Według specjalistów, jedna na dwadzieścia kobiet w ciąży cierpi na zaburzenia odżywiania. Obsesyjne sprawdzanie wagi w ciąży może prowadzić do pregoreksji, czyli ciążowej anoreksji – bardzo niebezpiecznej dla dziecka i przyszłej mamy.
kobieta, mama, ciąża, centymetr, mierzyć, brzuszek
Odchudzanie w ciąży? Brzmi dość dziwnie, jednak od wielu lat lekarze analizują przypadki kobiet, które chcą się odchudzać w czasie ciąży. Pierwsze doniesienia o pregoreksji (czyli anoreksji w ciąży) pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, jednak ten problem znany jest też w innych krajach.
Według brytyjskich szacunków, jedna na dwadzieścia kobiet ciężarnych boryka się z zaburzeniami odżywiania w ciąży.

Dlaczego kobiety w ciąży chcą się odchudzać?

Źródłem niebezpiecznej mody może być kreowany przez współczesne media wizerunek ciężarnych gwiazd z lekko zaokrąglonymi brzuszkami, sugerujący, że kobieta powinna mieć nienaganną figurę również... w ciąży.
Wiele kobiet poddaje się temu trendowi i zamiast dbać o to, by ich ciążowa dieta była zdrowa i bogata w potrzebne rozwijającemu się w ich brzuchu dziecku składniki, liczą kalorie i ćwiczą na siłowni, usiłując spalić każdą niepotrzebną kalorię. A to może okazać się bardzo niebezpieczne dla dziecka!

Zobacz też: Kalkulator wagi w ciąży
Redakcja poleca: Dlaczego w ciąży nie wolno pić zielonej herbaty? [WIDEO]
Czy wiesz, że - pomimo zdrowotnych walorów - zielonej herbaty lepiej nie spożywać w ciąży? Zobacz, co na ten temat mówi dr Jacek Tulimowski, ginekolog.

Odchudzanie w ciąży to problem wielu kobiet

Problem pregoreksji dotyka najczęściej kobiet mających wcześniejsze problemy z odżywianiem (anoreksję lub bulimię), u których choroba bardzo często powraca podczas przybierania na wadze w czasie ciąży. Pregoreksja objawia się identycznie jak anoreksja: przyszłe mamy zaczynają  kontrolować swoją wagę, głodzą się, prowokują wymioty, stosują środki przeczyszczające oraz nadmiernie uprawiają sport.

Zobacz także: Pytania o wagę w ciąży - od czego zależy tycie?

Skutki odchudzania w ciąży mogą być poważne!

Odchudzanie w ciąży może doprowadzić do poważnych zaburzeń w rozwoju płodu. Najczęstsze przypadki to niska waga urodzeniową, wcześniactwo, większe ryzyko poronienia. W późniejszym wieku może się to skończyć chorobami serca, depresją i problemami z koncentracją i uczeniem się.
Anoreksja podczas ciąży czy okresu karmienia to również zagrożenie dla przyszłych nawyków żywieniowych dziecka. Wysnuwa się teorię, że prawdziwą przyczyną choroby jest podświadoma niechęć do posiadania dziecka, agresja kierowana bowiem ku własnemu ciału, dotyka również dziecko, często ze skutkiem śmiertelnym.

Ile można przytyć w ciąży?

Ciąża to nie czas na głodzenie się. Wręcz przeciwnie. Żywność musi dostarczać przyszłej mamie i dziecku wszystkich składników odżywczych niezbędnych do ich prawidłowego funkcjonowania. Planując ciążę, kobieta, by nie wpędzić siebie i dziecka w anemię, powinna zwiększyć spożycie żelaza o 100 procent niż wcześniej. W czasie ciąży należy dbać o dietę, ale ma być ona przede wszystkim zdrowa, a nie niskokaloryczna.
Do 13. tygodnia ciąży przyszła mama powinna przybrać na wadze ok. 2 kg. Jeśli jednak męczą ją wymioty, może stracić nawet kilka kilo. Bardzo szczupłe kobiety powinny przytyć trochę więcej. W drugim i trzecim trymestrze przyrost wagi powinien wynosić po 6-7 kg. W sumie daje to ok. 12-13 kg. Oczywiście każda kobieta może przybierać na wadze w swoim tempie.

Czytaj też: Jak nie przytyć w ciąży

To ile kobieta powinna przytyć w ciąży zależy od BMI (tj. indeksu masy ciała) przed ciążą. Ilość kilogramów można obliczyć na podstawie wzoru:

BMI = waga ciała sprzed ciąży w kg / (wzrost w m)2
 
Na przykład BMI kobiety ważącej 55 kg i mierzącej 170 cm wynosi: 55 : (1,7)2, czyli: 55 : 2,89 = 19,03. Pożądany przyrost wagi w ciąży obrazuje poniższa tabela:

Indeks masy ciała przed ciążą
Najlepiej, jeśli w ciąży przytyjesz
Niski (poniżej 19) - niedowaga
13-16 kg
Normalny (19-26) - prawidłowa waga
11-13 kg
Wysoki (26-29) - nadwaga
10-11 kg
Bardzo wysoki (powyżej 29) - otyłość
do 10 kg

Te dane dotyczą ciąży pojedynczej. Jeśli kobieta spodziewa się więcej niż jednego dziecka, musi się liczyć z tym, że może przytyć więcej. Jednak nawet mamy bliźniaków nie powinny przybrać na wadze więcej niż 20 kilogramów.

Sprawdź: Ile możesz przytyć w ciąży? (kalkulator wagi w ciąży)
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Będę mamą

Ciążowe zakupy