kobieta, ciąża, mama, ćwiczenia w ciąży
Przygotowania do porodu

Ćwicz przed porodem

Naucz się panować nad swoim ciałem, a zmniejszysz ból towarzyszący porodowi i lepiej dotlenisz dziecko. Podpowiemy Ci, jak skutecznie zadbać o siebie i o maleństwo.

W trzecim trymestrze ciąży masz prawo czuć się ociężała i nie mieć ochoty na wykonywanie dotychczasowych ćwiczeń. Jednak niesłuszne jest całkowite ich zaniechanie. Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna dobrze wpływa na Twoje samopoczucie, pod warunkiem że nie będziesz się forsować. Wystarczy codziennie rano lub wieczorem poświęcić 15 minut na zestaw prostych ćwiczeń. Utrzymanie sprawności i szybki powrót po porodzie do zgrabnej sylwetki bardziej zależy od systematyczności niż od forsowności ćwiczeń.

Dotleń się

Jeśli nie poddasz się zmęczeniu, mniej wysiłku będzie Cię kosztował poród. Kobiety ze sprawnymi mięśniami brzucha i krocza zwykle rodzą krócej. Umiejętność sterowania oddechem i mięśniami pozwala im przynajmniej częściowo kontrolować natężenie skurczów.
Usiądź na podłodze, skrzyżuj nogi. Wcześniej pokój powinien być dobrze wywietrzony. Pod pupę podłóż złożony w kostkę koc. Wyprostuj plecy, ściągnij łopatki. Ręce oprzyj na kolanach. Oddychaj przez nos. Wciągaj powietrze głęboko, aż poczujesz, jak brzuch lekko się unosi. Wstrzymaj oddech przez 10-20 sekund i powoli wypuść powietrze. Powtórz ćwiczenie 5-10 razy.
Zanim przystąpisz do właściwych ćwiczeń, musisz dostarczyć mięśniom więcej tlenu – nie dojdzie wtedy do tzw. zakwasów. Oddychanie w tej pozycji pozwoli Ci się także zrelaksować – z mniejszym znużeniem przystąpisz do następnych ćwiczeń. Ponadto tlen, który w siebie "pompujesz", sprawia, że bogata w składniki odżywcze krew lepiej krąży, co dobroczynnie wpływa na dziecko.

Zapanuj nad ciałem

Po kilku minutach siedzenia w takiej pozycji możesz poczuć lekki ból pleców. Przestaniesz go odczuwać, gdy nauczysz się trzymać je prosto. Większość kobiet ma tendencję do kulenia ramion lub nadmiernego odchylania się do tyłu i wypychania brzucha (co grozi lordozą). Ćwiczenia pomogą Ci pozbyć się tych nawyków.
Możesz nadal siedzieć z wyprostowanymi plecami lub wygodnie się położyć. Jeśli przyjmujesz pozycję leżącą, pamiętaj, by nogi były lekko rozchylone, a łopatki nadal ściągnięte. Broda nie powinna sterczeć w górę ani dotykać klatki piersiowej. Zamknij oczy i przez chwilę staraj się o niczym nie myśleć. Nie przejmuj się, jeśli ogarnie Cię lekka senność. Właśnie w takim stanie postaraj się wsłuchać w swoje ciało. Skoncentruj się nie tylko na ruchach dziecka, ale i na tym, jak oddychasz, jak bije Twoje serce. Poczuj osobno, po kolei, każdą część ciała. Spróbuj, nie poruszając się, napinać i rozluźniać mięśnie – najpierw jednej nogi, potem drugiej, brzucha i osobno każdej z rąk. Ćwicz, nawet jeśli początkowo nie widzisz efektu. Koncentrując się na własnym ciele, robisz pierwszy krok, by nad nim zapanować, nie zmuszając się do wysiłku sprzecznego z jego możliwościami.

6 ważnych punktów ciała

Usiądź w pozycji po turecku, przymknij oczy i skup swoją uwagę kolejno na następujących częściach ciała: czubek głowy, czoło, gardło, serce, pępek i łono. Są to tzw. czakry – miejsca, gdzie skupia się Twoja życiowa energia. W osiągnięciu koncentracji pomoże Ci wymawianie, a raczej mruczenie charakterystycznych dźwięków (wprawiają one w wibrację Twoje ciało, czyli gimnastykują je od środka) oraz wyobrażanie sobie odpowiadających im kolorów.

  1. Łono – medytację zawsze zaczynaj od podstawy, którą ono symbolizuje. Przeciągle mrucz literę "u" i wyobraź sobie ogromną czerwoną, pulsującą kulę światła.
  2. Pępek – to kolejny punkt medytacji. Teraz powinnaś mruczeć "au" i przywołać kolor żółty, np. pole rzepaku lub słoneczników.
  3. Serce – ta czakra związana jest z dźwiękiem "aach" i intensywnie, lśniącą zielenią.
  4. Gardło – zieleń zastąp barwą indygo (kolorem między błękitem a fioletem). Dźwięk, jaki teraz powinnaś wydawać, to "eg".
  5. Czoło – skupiając się na nim, mrucz "iii" i postaraj się zobaczyć barwę fioletową, np. taką, jaką daje nałożony na reflektor filtr.
  6. Czubek głowy – inaczej Korona. Myśląc o nim, mrucz przeciągle sylabę "om" i wyobrażaj sobie mleczne, jasne światło, np. bardzo jasny dzień.

Medytacja pomoże Ci odzyskać energię, a jednocześnie zrelaksuje i zmniejszy napięcie mięśni, które ostatnio tak mocno odczuwasz.

Przygotuj się do porodu

  • Szeroki rozkrok – ćwiczenia służą wygimnastykowaniu mięśni aktywnych podczas porodu, największy nacisk położony jest na rozciągnięcie mięśni krocza.Usiądź wygodnie z wyprostowanymi nogami. Ściągnij łopatki, wyprostuj głowę, dłonie oprzyj na udach. Powoli rozsuwaj nogi. Gdy poczujesz najdrobniejszy ból, zatrzymaj się.
  • Pozycja Buddy – to ćwiczenie poprawia krążenie krwi w miednicy, zwiększa również ruchomość stawu. Usiądź i ugnij nogi tak, by stopy przylegały do siebie wewnętrzną stroną. Dłonie oprzyj na kolanach lub udach. Pochyl lekko głowę, a następnie powoli ją unieś. Kręgosłup powinien być wyprostowany. Pamiętaj, by podczas ćwiczenia głęboko oddychać: wdech przy pochylaniu głowy i wydech przy jej unoszeniu.
  • Klęk podparty – zmniejsza napięcie mięśni kręgosłupa, przede wszystkim ułatwia dziecku wygodne ułożenie się w macicy. Rozstaw ręce tak, by odległość między nimi była równa szerokości Twoich bioder, dzięki temu utrzymasz równowagę. Delikatnie kołysz biodrami na boki oraz w przód i do tyłu, dbając o to, by ramiona pozostały nieruchome.
  • Wypychanie brzucha – ta pozycja powinna spodobać się także Twojemu dziecku, bo będzie się czuło jak na huśtawce. Napnij brzuch, biorąc głęboki wdech. Wypchnij go najwyżej jak możesz. Wytrzymaj kilka sekund, a następnie powoli wypuszczaj powietrze i jednocześnie opuszczaj brzuch, rozluźniając wszystkie mięśnie.

Zobacz też: 5 ćwiczeń oddechowych dla ciężarnych

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% na wszystko
-20% na wszystko
Rabat 20% na cały asortyment d... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA20
Zobacz
+
-20% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na cały asortyment dostępny na naoko-store.pl, w butiku w Poznaniu (Posnania),  Warszawie (Elektrownia Powiśle) oraz Łodzi (Manufaktura). Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA20
Zobacz
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Rabat do 40% na sprzęt, odzież... więcej»
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
+
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Online
Stacjonarnie

Rabat do 40% na sprzęt, odzież i akcesoria sportowe dostępny w sklepie stacjonarnym i na Sportano.pl. Szczegóły w sklepie i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
Wybrane marki nawet do -40%
Wybrane marki nawet do -40%
Twoje ulubione produkty w wyją... więcej»
Zobacz
+
Wybrane marki nawet do -40%
Online

Twoje ulubione produkty w wyjątkowych cenach. Rabat do -40% na wybrany asortyment dostępny na cocolita.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Rabat dotyczy całej kolekcji d... więcej»
Zobacz
+
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Online

Rabat dotyczy całej kolekcji dostępnej na www.doctornap.com i łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* od 299 złotych i pr... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
Rabat 30%* i prezent**
Online
Stacjonarnie

Rabat 30%* od 299 złotych i prezent** od 499 złotych w salonach Estēe Lauder oraz na www.esteelauder.pl. *Wykluczenia: linia AERIN, Luxury Collection, Re-Nutriv, zestawy, nowości, produkty mini i przecenione. Nie łączy się z innymi rabatami. **Oferta ważna do wyczerpania zapasów. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-20% przy zakupach za min. 250 zł
-20% przy zakupach za min. 250 zł
Rabat 20% dla wszystkich klien... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
-20% przy zakupach za min. 250 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% dla wszystkich klientów przy zakupach za min. 250zł. Oferta obowiązuje w sklepach stacjonarnych oraz na www.intimissimi.com, nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w sklepach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA