poród
Fotolia
Przygotowania do porodu

Pierwsze zwiastuny porodu

To już?! Ale czy na pewno? A może to tylko fałszywy alarm? Podpowiadamy, po czym rozpoznać, czy akcja porodowa naprawdę ruszyła pełną parą.

Oczami wyobraźni widzisz, jak spóźniacie się do szpitala. Albo odwrotnie – boisz się, że niepotrzebnie będziesz zawracała głowę położnej, lekarzom... Postaraj się tak nie zamartwiać. Koniecznie przeczytaj, jakie sygnały świadczą o tym, że zbliża się poród, i kiedy powinnaś zadzwonić do położnej. Poczujesz się spokojniejsza!

Jeszcze jest czas

W ostatnich tygodniach ciąży twoje ciało przygotowuje się do narodzin maluszka. Poniżej opisujemy sygnały oznaczające, że poród już się zbliża. Ale jeszcze nie zaczyna. Wszystkie one mogą (choć oczywiście nie muszą!) się pojawić – i niekoniecznie je zauważysz.

 • Skurcze przepowiadające. Pojawiają się w ciągu trzech, czterech tygodni przed porodem. Są niebolesne, nieregularne, ich częstotliwość i natężenie się nie zwiększa. Słabną lub zanikają, gdy zaczynasz chodzić lub zmieniasz pozycję. Potraktuj je jako okazję do ćwiczeń oddechowych, które znasz ze szkoły rodzenia!
   
 •  Obniżenie dna macicy. Na trzy, cztery tygodnie, czasami na kilka dni przed początkiem porodu (a niekiedy dopiero w jego trakcie) główka maleństwa schodzi do kanału rodnego. Twój brzuszek wtedy „opuszcza się”, dlatego łatwiej będzie ci oddychać.
   
 •  Odejście czopa śluzowego. Ten „korek” przez całą ciążę chroni szyjkę macicy przed infekcją. Kiedy szyjka zaczyna się rozwierać – kilka dni lub godzin przed porodemczop wypada. Często jest to lekko zakrwawiona masa śluzu, ale możesz też zauważyć zwiększoną ilość wydzieliny (od bezbarwnej, przez różową, do brązowej).
   
 •  Częste wizyty w toalecie. Parcie na pęcherz, luźne stolce, a nawet biegunka i wymioty to znak, że twój organizm próbuje „się oczyścić” przed porodem.
   
 •  Przypływ energii. Dzień lub dwa przed godziną „zero” możesz poczuć potrzebę zabrania się do porządków, przygotowywania rzeczy dla dziecka itd. Nie przepracowuj się jednak – w czasie porodu będziesz potrzebować bardzo dużo sił.
   
 • Nietypowe objawy. O zbliżającym się porodzie może świadczyć kołatanie serca, niepokój, bóle głowy, uczucie gorąca, zmniejszenie masy ciała (może ona spaść od 0,5 do 1 kg), brak apetytu. Może też pobolewać cię brzuch (tak jak przed miesiączką), pojawi się tępy ból w plecach. Niektóre kobiety skarżą się także na ból ud – główka dziecka wstawiona już do kanału rodnego uciska bowiem nerwy.

Dyskutuj na forum: Jak odróżnić skurcze przepowiadające od skurczy właściwych, porodowych?

Jak rozpoznać poród [WIDEO]

Objawy porodu to m.in. obniżenie miednicy, odejście czopa sluzowego, skurcze przepowiadające
Fotolia
Przygotowania do porodu
8 sygnałów świadczących o porodzie
Fałszywy alarm czy prawdziwy początek porodu. Skąd będziesz wiedzieć, że dziecko jest już w drodze?

Objawy porodu będziesz obserwować przez ostatnie tygodnie ciąży. Niektóre objawy pojawiają się wcześniej, inne przed samym porodem. Jeśli chcesz wiedzieć, czy to już porodów i czy zaraz zaczniesz rodzić, poznaj 8 objawów porodu, które wskazują na to, że to już poród. Objawy porodu: 8 sygnałów, że poród już blisko Pod koniec ciąży obserwujesz swój organizm uważnie, żeby nie przegapić oznak zbliżającego się porodu. Oto jakich objawów porodu powinnaś wypatrywać: 1. Obniża się miednica Na trzy–cztery tygodnie, a czasem na kilka dni przed początkiem porodu, główka dziecka schodzi do kanału rodnego. Brzuch „opuści się”, dlatego łatwiej będzie Ci oddychać. Gdy to nastąpi, obserwuj inne objawy, które mogą (choć nie muszą) pojawić się wkrótce.   2. Odchodzi czop śluzowy Ten „korek” przez całą ciążę chroni szyjkę macicy przed infekcją. Kiedy zaczyna się ona rozwierać na kilka dni lub godzin przed porodem, czop wypada. Często jest to lekko zakrwawiona masa śluzu, ale możesz też zauważyć zwiększoną ilość wydzieliny (od bezbarwnej, przez różową, do brązowej).   3. Pojawiają się skurcze przepowiadające poród Skurcze przepowiadające pojawiają się najczęściej w ciągu trzech–czterech tygodni przed porodem. Są niebolesne, nieregularne, ich częstotliwość i natężenie się nie zwiększa, słabną lub zanikają, kiedy zaczynasz chodzić lub zmieniasz pozycję. Potraktuj je jako okazję do ćwiczeń oddechowych, które znasz ze szkoły rodzenia!   4. Często biegasz do toalety Parcie na pęcherz, luźne stolce, a nawet biegunka i wymioty to znak, że Twój organizm próbuje się „oczyścić” przed porodem.   5. Czujesz przypływ energii przed porodem Na dzień lub dwa przed porodem możesz poczuć potrzebę zabrania się za porządki, przygotowywanie rzeczy dla dziecka, wyprawki...

ciąża, badanie w ciąży, brzuch w ciąży, poród
Fotolia
Przygotowania do porodu
Zaczął się poród - skąd to wiadomo?
Zaczyna się poród? A może to, co bierzesz za objawy porodu, to tylko fałszywy alarm. Podpowiadamy, jak rozpoznać, czy akcja porodowa ruszyła już pełną parą.

Objawy porodu to nie tylko skurcze. Poród nie zawsze zaczyna się też odejściem wód płodowych! Oczami wyobraźni widzisz, że zaczyna się poród, a ty spóźniasz się do szpitala. Albo odwrotnie – boisz się, że niepotrzebnie będziesz zawracała głowę położnej lub lekarzom. Postaraj się tak nie zamartwiać. Koniecznie przeczytaj, jakie są objawy porodu i co świadczy o tym, że zbliża się poród i że powinnaś zadzwonić do położnej. Poczujesz się spokojniejsza. Objawy porodu W ostatnich tygodniach ciąży twoje ciało przygotowuje się do narodzin dziecka. Wszystkie objawy porodu mogą (choć nie muszą!) się pojawić – i niekoniecznie je zauważysz. Te objawy porodu są najczęstsze: Macica się obniża przed porodem - na 3–4 tygodnie, czasami na kilka dni przed początkiem porodu (a niekiedy dopiero w jego trakcie), główka dziecka schodzi do kanału rodnego. Brzuch wtedy „opuszcza się”, dlatego wreszcie łatwiej będzie ci oddychać. Odejście czopa śluzowego przed porodem - ten „korek” przez całą ciążę chroni szyjkę macicy przed infekcją. Kiedy szyjka zaczyna się rozwierać – kilka dni lub godzin przed porodem – czop wypada. Często jest to lekko zakrwawiona masa śluzu, ale możesz też zauważyć zwiększoną ilość wydzieliny (od bezbarwnej, przez różową, do brązowej). Pojawiają się skurcze przepowiadające poród - skurcze przepowiadające pojawiają się w ciągu 3–4 tygodni przed porodem. Są niebolesne, nieregularne, ich częstotliwość i natężenie się nie zwiększa. Słabną lub zanikają, gdy zaczynasz chodzić lub zmieniasz pozycję. Potraktuj je jako okazję do wykonywania  ćwiczeń oddechowych , które znasz ze szkoły rodzenia! Częste wizyty w toalecie przed porodem - to oczyszczanie się organizmu. Parcie na pęcherz, luźne stolce, a nawet biegunka i wymioty to znak, że twój organizm...

początek porodu
Adobe Stock
Przygotowania do porodu
Początek porodu – 5 najczęstszych sygnałów, że zaczął się poród
Początek porodu najczęściej objawia się regularnymi skurczami oraz odejściem wód płodowych. Jednak każdy poród rozpoczyna się i przebiega nieco inaczej. Nie każda ciężarna ma wszystkie objawy naraz, a w przypadku kobiet rodzących po raz pierwszy, sygnały początku porodu mogą być mniej zauważalne.

Po czym kobieta w ciąży będzie wiedziała, że właśnie zaczyna się poród? To bardzo częsta wątpliwość i powód do niepokoju wielu przyszłych mam, a zwłaszcza pierwiastek, czyli kobiet rodzących po raz pierwszy. Ale spokojnie. Poród to długi proces – trwa zwykle 8–12 godzin u pierwiastki, zaś u tej rodzącej kolejne dziecko: 4–8 godzin. Natura jest tak mądrze skonstruowana, że organizm kobiety daje sygnały, że zbliża się termin rozwiązania, chociaż nie wszystkie z nich mogą wystąpić naraz. Opisujemy, po czym poznać, że to początek porodu. Początek porodu: objawy wypadnięcie czopa śluzowego odejście wód płodowych skurcze bóle krzyżowe biegunka poród pierwiastki Objawy początku porodu Pierwsze zwiastuny porodu mogą pojawić się już miesiąc wcześniej, kobieta może odczuwać: mniej energiczne ruchy dziecka (dziecko ma coraz mniej miejsca w brzuchu mamy), nieregularne, niebolesne skurcze Braxtona-Hicksa  – ich zadaniem jest przygotowanie mięśni macicy do porodu, „opuszczenie" brzucha – dziecko obniża się w kanale rodnym, lżejsze oddychanie, uczucie nacisku na pęcherz moczowy, kłucie w dole brzucha oraz pachwinach. Odejście czopa śluzowego Kilka dni lub godzin przed porodem z kanału szyjki macicy może odejść czop śluzowy – galaretowata wydzielina lekko zabarwiona pasemkami krwi (może też być brunatna). Znaczy to, że szyjka macicy zaczęła się rozwierać, przygotowując się do porodu. Odejście wód płodowych To jeden z najbardziej czytelnych sygnałów, że poród właśnie nadchodzi. Jeżeli ciężarna zaobserwuje u siebie sączenie czystych wód płodowych , powinna spokojnie pojechać do szpitala. Najczęściej wyciekają powoli, a nie chlustają strumieniem. Kobieta powinna użyć grubej podpaski i przyjrzeć się kolorowi wód...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj