12 przyczyn bólu przy współżyciu
Powoduje dyskomfort i utrudnia współżycie. Sprawdź, co może być powodem pieczenia i bólu w pochwie. Nie w każdym przypadku winowajcą jest choroba, ale zawsze warto szukać przyczyny bólu pochwy i zgłosić się do lekarza.
1 z 12
Ból w pochwie może się pojawić w trakcie współżycia, ale także podczas wizyty w toalecie (pieczenie przy oddawaniu moczu) lub podczas pracy przy komputerze (długie siedzenie nasila ból). Niekiedy ból pochwy połączony jest ze swędzeniem. Takich objawów nigdy nie wolno bagatelizować. Im szybciej zgłosisz się do ginekologa, tym szybciej pozbędziesz się bólu pochwy. W wypadku niektórych chorób wczesne rozpoczęcie leczenia zmniejsza ryzyko wystąpienia niepłodności (np. w wyniku długiego stanu zapalnego w narządach rodnych). Poznaj możliwe przyczyny bólu pochwy.
1. Grzybica pochwy
To zapalenie śluzówki pochwy wywołane przez drożdżaki. Kobieta może odczuwać piekący ból w pochwie, objawy zwykle nasilają się po stosunku i tuż przed miesiączką. Możesz podejrzewać u siebie grzybicę pochwy, gdy srom i pochwa są zaczerwienione, obrzęknięte. Charakterystycznym objawem grzybicy pochwy są też upławy o serowatej konsystencji. Grzybicę pochwy leczy się globulkami, maściami.
Przeczytaj: higiena intymna na co dzień
2 z 12
2. Zbyt krótka gra wstępna
Zamiłowanie do długiej gry wstępnej to nie jest tylko kaprys kobiety. Dzięki pieszczotom, pocałunkom, masażom organizm ma czas, by zwiększyć nawilżenie pochwy, które ułatwia współżycie. Zwykle ten proces trwa 10-15 minut. Oczywiście nie wszystkie kobiety potrzebują tak długiej gry wstępnej, ale gdy jej zabraknie, może wystąpić ból podczas stosunku (trudniej też wprowadzić członka do pochwy). Po współżyciu może natomiast wystąpić ból i pieczenie pochwy wywołane otarciami przedsionka i ścianek pochwy.
Poznaj 5 zalet długiej gry wstępnej
3 z 12
3. Chlamydioza
To bakteryjna infekcja pochwy. Nieleczona może doprowadzić do niepłodności! Niepokojące objawy chlamydiozy to: ból w pochwie, pieczenie (np. przy oddawaniu moczu), ból pochwy przy współżyciu, ból w podbrzuszu, dłuższe niż zwykle miesiączki, gorączka. U niektórych kobiet występuje też ropno-śluzowa wydzielina z pochwy. By potwierdzić wystąpienie chlamydiozy, wykonuje się cytologię. W aptece dostępne są też domowe testy, które pomagają wykryć tę chorobę. Chlamydiozę leczy się antybiotykami.
Dowiedz się, jak interpretować wynik cytologii
4 z 12
4. Pochwica
Jest dysfunkcją seksualną polegającą na niezależnym od woli skurczu mięśni wokół wejścia do pochwy, co może nawet uniemożliwić odbycie stosunku płciowego. Skurcz wywołuje silny ból podczas stosunku (przy wprowadzaniu prącia do pochwy). Przyczyny pochwicy mogą mieć podłoże organiczne i psychogenne.
- Przyczyny organiczne pochwicy: gruba błona dziewicza, zmiany w zewnętrznych narządach płciowych, przebyte zabiegi operacyjne, zmiany zanikowe pochwy, nieprawidłowe położenie macicy, endometrioza, wady rozwojowe pochwy.
- Przyczyny psychogenne pochwicy: lęk przed defloracją, stosunkiem, ciążą, bólem, zaburzone relacje między partnerami, doświadczenie seksualnej przemocy czy wykorzystania, rygoryzm religijny, zaburzenia osobowości.
W Polsce pochwica dotyczy około 2% populacji kobiet. Metoda leczenia zależy od rozpoznanej przyczyny pochwicy i obejmuje farmakoterapię, psychoterapię desensybilizację (połączenie relaksacji z wizualizacją).
5 z 12
5. Rzęsistkowica
To zapalenie obejmujące narządy płciowe, cewkę moczową i pęcherz. Objawami rzęsistkowicy są: ból pochwy, świąd i pieczenie oraz częstomocz. Zwykle pojawiają się upławy o żółtym lub zielonkawym kolorze (i brzydkim zapachu). W trakcie współżycia może się pojawić bolesność pochwy. Rzęsistkowicę leczy się tabletkami przyjmowanymi doustnie.
Przeczytaj: Co znaczy kolor upławów?
6 z 12
6. Zmiana metody antykoncepcji
Niektóre środki plemnikobójcze mogą zaburzać florę bakteryjną pochwy. Przyczyną nadmiernej suchości w pochwie, która utrudnia współżycie, bywa też doustna antykoncepcja i dopochwowe krążki antykoncepcyjne.
Warto też pamiętać o tym, że co 10 osoba na świecie ma uczulenie na lateks, środek nawilżający prezerwatywy lub środek plemnikobójczy. Uczulenie zazwyczaj nasila się przy kolejnych zbliżeniach. Może pojawić się świąd i ból pochwy. Najlepiej zgłosić się od razu do lekarza, który wykluczy obecność chorób przenoszonych drogą płciową i dobierze inną metodę antykoncepcji.
Sprawdź, która metoda antykoncepcji ma najwyższą skuteczność
7 z 12
7. Wczesna menopauza
Przekwitanie wiąże się z obniżonym poziomem estrogenów, a to one w dużej mierze mają wpływ na odpowiednie nawilżenie pochwy. Niedobór estrogenów powoduje zmiany atroficzne (zanikowe) nabłonka sromu i pochwy. Stąd suchość pochwy, świąd, pieczenie i ból przy współżyciu. Średni wiek klimakterium to 51 lat, jednak u niektórych kobiet występuje menopauza przedwczesna – przed 40. rokiem życia. W przypadku przedwczesnej menopauzy zwykle podaje się niskie dawki hormonów (estrogenów i progesteronu) i w ten sposób udaje się zatrzymać wygasanie czynności jajników, a owulacje i miesiączki powracają. Kiedy jajniki z powrotem zaczną wytwarzać estrogeny, stopniowo zmniejsza się dawkę hormonów.
Kiedy kobieta ma trzydzieści kilka, czterdzieści lat i chce urodzić dziecko, stosuje się stymulację za pomocą gonadotropin, by wystąpiła nie tylko miesiączka, ale i owulacja, oraz analogów GnRh czy antyestrogenów. Leczenie trwa zwykle kilka miesięcy.
8 z 12
8. Zespół zapalenia przedsionka pochwy - vestibulodynia
To jedno ze schorzeń, które mają związek z wulwodynią, czyli chronicznym bólem pochwy. Głównym objawem vestibulodynii jest silny ból przy wejściu do pochwy odczuwany jedynie podczas dotyku lub nacisku na wulwę (zewnętrzną część narządów płciowych). Wiele badań potwierdza, że u pacjentek z vestibulodynią stwierdza się więcej zakończeń nerwowych w przedsionku pochwy niż u zdrowych kobiet. Ból pochwy może wystąpić np. przy badaniu ginekologicznym, współżyciu, wprowadzaniu tamponu, jeździe na rowerze, a także przy siedzeniu. Przy zapaleniu przedsionka pochwy mogą się pojawić objawy towarzyszące, np. zatwardzenia lub rozwolnienia, skurcze w brzuchu, częste oddawanie moczu. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków lub leków przeciwgrzybicznych (jeśli doszło do infekcji). Pomagają też ćwiczenia rozciągające, środki przeciwbólowe. Niekiedy operacyjnie usuwa się nadwrażliwy obszar tkanek.
9 z 12
9. Reakcja na leki
Niektóre preparaty, w szczególności antybiotyki, zaburzają równowagę flory bakteryjnej w pochwie do tego stopnia, że może się pojawić stan zapalny. Już w trakcie kuracji warto przyjmować probiotyki, które mają dobroczynny wpływ na florę bakteryjną układu pokarmowego... i rozrodczego też.
Przeczytaj: Jaki probiotyk brać przy antybiotyku?
10 z 12
10. Alergia na kosmetyki
Perfumowane wkładki higieniczne, dezodoranty intymne, a nawet środki, w których pierzesz swoją bieliznę, mogą wywołać podrażnienie śluzówki miejsc intymnych i ból pochwy. Jeśli w porę nie przestaniesz używać kosmetyku, reakcja przybierze na sile i może pojawić się nie tylko świąd pochwy, ale także silne pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk i ból pochwy. Jeśli zatem zmieniłaś ostatnio kosmetyk do higieny intymnej lub proszek do prania czy podpaski (lub tampony), wróć na próbę do tych, których używałaś wcześniej.
11 z 12
11. Mięśniaki macicy
W Polsce na mięśniaki macicy (łagodne rozrosty nowotworowe) cierpi co piąta kobieta po 35. roku życia, u wielu pań guzy nie dają objawów, dlatego trudniej je wykryć. Rozrośnięty mięśniak zmienia kształt macicy i ogranicza ruchomość pochwy, a to może powodować ból podczas stosunku.
Przeczytaj: Leczenie mięśniaków macicy
12 z 12
12. Blizna po pęknięciu lub nacięciu krocza
Wiele kobiet na problemy z bolesnym współżyciem po porodzie. Trwają one zwykle kilka tygodni, czasem kilka miesięcy. Przyczyną bolesnych stosunków może być suchość pochwy (związana ze zmianami hormonalnymi) - w takim wypadku wystarczy stosować lubrykant. Przyczyną bolesnego współżycia może też być blizna po nacięciu lub pęknięciu krocza. Warto zgłosić się do ginekologa na badanie i poprosić o to, by pokazał w jaki sposób można masować bliznę przy użyciu oliwki (najlepiej robić to codziennie po kąpieli). Niektóre kobiety decydują się na chirurgiczne poprawienie szwu za pomocą plastyki krocza.
Poznaj: 5 okrutnych prawd na temat seksu po porodzie