Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dni płodne przed okresem i po okresie
AdobeStock/JustLife
Starania o dziecko

Dni płodne: przed okresem czy po?

Dni płodne są zarówno przed okresem, jak i po nim. Nie oznacza to jednak wcale, że w każdym momencie cyklu istnieje takie samo prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Wyjaśniamy, kiedy są dni płodne, jak wypadają przed miesiączką i kiedy się ich spodziewać po okresie.

Dni płodne w cyklu miesiączkowym to wszystkie dni, w których kobieta może zajść w ciążę. Ale nie w każdym z tych dni prawdopodobieństwo zapłodnienia jest równie wysokie. Inaczej jest przed okresem i inaczej po okresie. Wyjaśniamy, jak to obliczyć.

Czy podczas okresu można zajść w ciążę? [WIDEO]

Kiedy są dni płodne?

Najbardziej płodne dni to dzień przed owulacją oraz dzień owulacji. Owulacja powinna występować ok. 14 dni przed spodziewaną miesiączką (bo tyle mniej więcej trwa faza lutealna cyklu). Jeśli masz cykle regularne, 28-dniowe, owulacja nastąpi ok. 14. dnia cyklu (czyli 14. dnia, licząc od pierwszego dnia miesiączki). Jeśli cykle są dłuższe, np. 32-dniowe, owulacja wystąpi ok. 18. dnia cyklu. Jeśli zaś cykl trwa 35 dni, jajeczkowania można się spodziewać ok. 21. dnia cyklu.

Przyjmuje się, że dni płodne zaczynają się już ok. 5 dni przed owulacją i trwają do dnia następującego po jajeczkowaniu (plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety ok. 3-5 dni). Przy cyklach 28-dniowych zatem dni płodne to czas pomiędzy 9. a 15. dniem cyklu.

Kiedy są dni płodne przed okresem?

Po owulacji komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez ok. 8-12 godzin, potem obumiera. Gdy do tego dojdzie, dni płodne przed okresem kończą się – rozpoczyna się faza niepłodności poowulacyjnej (faza lutealna), która potrwa aż do miesiączki. W tym czasie możesz zaobserwować:

  • zanikanie śluzu szyjkowego,
  • powiększenie i tkliwość piersi,
  • podwyższoną temperaturę ciała (36,9-37,1°C).

Przy regularnych cyklach można więc przyjąć, że dni płodne przed okresem kończą się ok. 16.-17. dnia cyklu (czyli ok. 11-12 dni przed pierwszym dniem kolejnej miesiączki).

Ważne! Punktem odniesienia do wyznaczenia dni płodnych jest owulacja, ale jej dokładnego terminu nie da się jednoznacznie określić. Samodzielne obliczania dni płodnych i dni niepłodnych daje więc jedynie orientacyjne wyniki.

Kiedy są dni płodne po okresie?

Aby wiedzieć, kiedy są dni płodne po okresie, trzeba znać długość cyklu miesiączkowego i – przynajmniej w przybliżeniu – określić dzień owulacji. Dni płodne zaczynają się już ok. 5 dni przed jajeczkowaniem. Jeśli masz regularne cykle, np. 28-dniowe, dni płodne zaczną się ok. 9. dnia cyklu, czyli już kilka dni po okresie.

Jeśli jednak masz krótkie cykle, np. 21-dniowe, dni płodne zaczną się tuż po okresie albo nawet w trakcie trwania miesiączki (ok. 5. dnia cyklu).

Wniosek: im dłuższy cykl miesiączkowy, tym później zaczynają się dni płodne po okresie.

Aby lepiej zorientować się, kiedy masz dni płodne przed okresem i po nim, wykorzystaj kalkulator dni płodnych.

Zobacz też:

zapłodnienie
AdobeStock
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Zapłodnienie jest możliwe, jeśli plemnik wniknie do dojrzałej komórki jajowej. Taki proces musi zajść w przypadku każdego organizmu żywego, u którego występuje rozmnażanie płciowe. Z połączenia męskiej i żeńskiej komórki rozrodczej (jajeczka i plemnika) powstaje zygota, która u ludzi przekształca się w płód. Przedstawiamy wszystkie etapy zapłodnienia.

Zapłodnienie u ludzi to efekt współżycia płciowego lub procedury in vitro. Sam biologiczny proces zapłodnienia w obu przypadkach polega na tym samym – jest to połączenie się materiału genetycznego plemnika i komórki jajowej. Jedyna różnica to miejsce, w którym do tego dochodzi – albo w jajowodzie lub macicy kobiety, albo w probówce laboratoryjnej. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega zapłodnienie. Spis treści: Co to jest zapłodnienie? Zapłodnienie – objawy Jak dochodzi do zapłodnienia? Kiedy dochodzi do zapłodnienia? Gdzie dochodzi do zapłodnienia? Ile trwa zapłodnienie? Co się dzieje po zapłodnieniu? ​ Kiedy po zapłodnieniu zrobić test ciążowy? Dlaczego nie zawsze dochodzi do zapłodnienia? Zapłodnienie in vitro Co to jest zapłodnienie? Zapłodnienie to skomplikowany proces polegający na połączeniu jajeczka z plemnikiem, czyli komórek rozrodczych zwanych inaczej gametami. W trakcie zapłodnienia dochodzi do scalenia jąder komórkowych i cytoplazmy zawartej w komórkach rozrodczych. Jednocześnie dochodzi do połączenia się 23 chromosomów z gamety żeńskiej z taka samą liczbą chromosomów z gamety męskiej – tak wygląda przekazanie genów. W ten sposób z dwóch gamet powstaje jedna komórka – zygota, która poprzez dalszy podział komórek przekształci się w zarodek, a następnie w płód. Zgodnie ze współczesnymi standardami nauki uważa się, że zapłodnienie to proces ciągły i może trwać nawet do 24 godzin, dlatego też niemożliwe jest wskazanie dokładnego momentu połączenia się gamet. Zapłodnienie – objawy Objawy zapłodnienia zwykle nie są odczuwane i zauważane przez kobietę. Podczas zagnieżdżania się zapłodnionego jajeczka w błonie śluzowej macicy (czyli implantacji zarodka) może pojawić się krwawienie implantacyjne . Występuje...

dni płodne objawy
Adobe Stock
Starania o dziecko
Dni płodne: objawy, po których rozpoznasz, że w te dni możesz zajść w ciążę
Dni płodne - ich objawy to między innymi zmiana wyglądu śluzu i temperatury ciała. Nie zawsze jednak kobieta odczuwa, że rozpoczął się u nie okres płodny. Aby nie przegapić objawów dni płodnych, należy uważnie obserwować swój organizm. Wyjaśniamy, na jakie symptomy dni płodnych i występującej podczas nich owulacji zwracać uwagę.

Niektóre objawy dni płodnych można zauważyć gołym okiem. Ale nie każda kobieta ich doświadcza – to kwestia bardzo indywidualna. Czasami symptomy rozpoczęcia okresu płodnego mogą pojawić się wkrótce po zakończeniu krwawienia miesiączkowego, niekiedy występują wyłącznie po owulacji. Objawami dni płodnych mogą być bóle owulacyjne, plamienie okołoowulacyjne, wrażliwość piersi oraz zmiany na skórze i zmiana nastroju. Podczas dni płodnych inaczej wygląda śluz, zmienia się szyjka macicy, a kobieta ma większą ochotę na seks. Gdy pojawi się koniec dni płodnych – objawy ustępują. Pomóc w obliczeniu dni płodnych może również specjalny  kalkulator dni płodnych .  Dni płodne objawy: Śluz podczas dni płodnych Temperatura ciała podczas dni płodnych Szyjka macicy w czasie dni płodnych Ból owulacyjny Plamienie okołoowulacyjne Samopoczucie podczas dni płodnych Ból piersi Wygląd kobiety podczas dni płodnych Dni płodne (owulacja) - objawy Jakie są objawy dni płodnych? Rozpoznawanie dni, w trakcie których można zajść w ciążę, polega na obserwacji cyklu miesiączkowego i całego organizmu, w tym także swojego samopoczucia i nastroju. Czasami objawy dni płodnych (i występującej w ich trakcie owulacji) są bardzo wyraźne (np. pojawia się ból owulacyjny). Często jednak kobieta nie odczuwa, że rozpoczęły się u niej dni płodne i nie wie, że doszło do jajeczkowania. Jeżeli chcesz wiedzieć, kiedy masz dni płodne, zwróć uwagę na kilka podstawowych objawów, które opisujemy niżej. Wiedza na temat tego, jak wyglądają  dni płodne po okresie , jest kluczowa podczas starań o dziecko. Śluz podczas owulacji Po skończonej miesiączce szyjka macicy jest zaczopowana korkiem z gęstego śluzu. W...

Mężczyzna, który nie może mieć dzieci
Adobe Stock, EVGENIY
Newsy
„Po 2 latach starań o dziecko mój brat usłyszał wyrok... Był bezpłodny. Żona go zostawiła, bo uznała, że jest bezużyteczny”
„Ta wiadomość go podłamała, ale powtarzał ukochanej kobiecie, że jakoś sobie z tym poradzą, że jest jeszcze adopcja… Tyle że jego żona nie chciała o tym słyszeć. Zaczęła go traktować, jakby ją oszukał. Zupełnie jakby to on ponosił winę za to, że nie może dać jej dziecka”.

Mój brat marzył o rodzinie. Razem z żoną planowali co najmniej dwoje dzieci i duży dom z wielkim ogrodem. Oboje bardzo tego pragnęli. Niestety, po dwóch latach starań trafili do kliniki leczenia bezpłodności, gdzie Marcin usłyszał okrutną prawdę. Był bezpłodny.   Ta wiadomość go podłamała, ale powtarzał ukochanej kobiecie, że jakoś sobie z tym poradzą, że jest jeszcze adopcja… Tyle że jego żona nie chciała o tym słyszeć. Zaczęła go traktować, jakby ją oszukał. Zupełnie jakby to on ponosił winę za to, że nie może dać jej dziecka. Wyzywała go od najgorszych, twierdziła, że z nim nie może osiągnąć tego, czego pragnie, a on sam jest do niczego. Atmosfera w ich domu gęstniała, aż w końcu oboje stwierdzili, że nie mogą tak dłużej żyć. Ona – rozczarowana, on – z żalem i poczuciem winy. Rozwiedli się trzy lata po ślubie.   – Ona jest w ciąży – oznajmił Marcin, zaledwie siedem miesięcy po rozwodzie. – W ciąży, słyszysz?   Tak, słyszałam. Słyszałam też, jak pociągał nosem, starając się ukryć fakt, że płacze. Nie wiem, czy bardziej bolało go, że ktoś dał jej to, czego on nie mógł, czy fakt, że to stało się tak szybko. Przecież on jeszcze nawet nie pogodził się z rozwodem. Nie znalazłam słów, żeby go pocieszyć.   – Będzie miała rodzinę, a ja zostałem sam. Myślałem, że mnie kochała…   – Jeszcze będziesz miał szansę – mówiłam łagodnie. – Wszystko się ułoży.   Ale mijały lata, a Marcin nie ułożył sobie życia. Całą energię skupił na pracy, której poświęcał się bez reszty. Czasem spotykał się z kumplami albo wpadł do nas na kolację. Wiedziałam jednak, że w głębi duszy marzy tylko o jednym. Mieć rodzinę. Wychowywać dzieci. Kochać i być kochanym. Pewnego dnia odwiedziła mnie koleżanka z pracy. Gdy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz