Mało kogo dziwi dzisiaj widok 4-latka w stroju do judo albo innego malucha w uprzęży do wspinaczki. Tak żyjemy i włączamy dzieci we własne pasje albo przynajmniej staramy się, żeby nasze dzieci miały więcej możliwości niż my w ich wieku. Bo sport to nie tylko ćwiczenie mięśni. To cała kultura bycia zdrowym i aktywnym. A także bezcenna szkoła charakteru, która zaprocentuje w dalszym życiu.

Reklama

Sport uczy dzieci zdrowej rywalizacji

Bycie dobrym w sporcie jest jednym z najważniejszych elementów działania drużyny sportowej. Ta umiejętność jest ważna także poza kortem czy boiskiem. Konkurencja w szkołach i pracy jest bardzo realna. Niektóre dzieci mają gen wygrywania z wdziękiem i pokorą, ale sport to nie tylko sukcesy. W drużynie mogą na ulgowych zasadach przećwiczyć zarówno zwycięstwa, jak i porażki.

Sport uczy dzieci współpracy

Choć niektóre dyscypliny uprawia się indywidualnie, sporty zespołowe pomogą dziecku nauczyć się odpowiedzialności za innych. Poprzez sporty zespołowe dzieciaki zdają sobie sprawę, że są częścią jakiejś grupy i że wysiłki każdego poszczególnego jej członka się sumują. Ich prywatne lepsze lub gorsze momenty mogą zaowocować zwycięstwem lub porażką całej drużyny.

Sport uczy dzieci przestrzegania zasad

Każda gra odbywa się według swojego własnego zestawu reguł, a każde dziecko w niej uczestniczące musi znać, zrozumieć i przestrzegać tych zasad. Inaczej nie ma szans na sukces. Nauka reguł piłki nożnej czy koszykówki to coś więcej niż zapamiętanie, który to spalony. To także nauka cierpliwości i uczciwości.

Sport uczy dzieci komunikacji

Kiedy na boisku szukasz kogoś, do kogo możesz podać piłkę, musisz polegać na swojej drużynie i się z nią porozumiewać. Komunikacja zarówno werbalna, jak i niewerbalna, to ogromna część życia, nie tylko sportu. Dzieciaki grając na boisku, mogą nauczyć się wyrażać siebie, słuchać innych i korzystać z języka ciała w sposób skuteczny i odpowiedni.

Zobacz także

Sport uczy dzieci przyjmowania uwag i krytyki

Trener sportowy na pewno będzie miał jakieś uwagi, poprosi któregoś z zawodników, żeby zrobił coś na rzecz całego zespołu albo wyznaczy do gry zawodnika, który dotąd siedział na ławce rezerwowych. Dziecko w ten sposób uczy się przyjmować polecenia, z którymi może się zgadzać bądź nie zgadzać. Ale prędzej czy później będzie musiało zmierzyć się z czyjąś krytyką własnego zachowania. Trener sportowy wygłosi krytykę konstruktywną, której celem jest poprawa gry.

Sport uczy dzieci cierpliwości w drodze do bycia mistrzem

Ćwiczenie czyni mistrza - dorośli to wiedzą, a dzieci muszą tę wiedzę dopiero przyswoić. Nie można być dobrym w sporcie, jeżeli się nie ćwiczy. Wrodzony talent może pomóc w byciu naprawdę świetnym zawodnikiem, ale nie zastąpi regularnego ćwiczenia.

Sport uczy dzieci osiągać cele

W każdym sporcie jest jakiś cel - żeby być najszybszym na całym basenie, żeby skoczyć dalej niż kolega itd. Dzieci, trenując, uczą się jak pracować, żeby osiągać swoje cele. To cenna umiejętność dla przyszłego ucznia i pracownika.

Sport to ćwiczenia dla ciała i ducha

Sport to świetny sposób dla dzieci, aby zużyć swoją energię na zewnątrz, uwolnić trochę endorfin i utrzymać dobrą kondycję. Te pierwsze zajęcia sportowe to wczesna nauka o tym, jak należy traktować swoje ciało i jak dobrze można się poczuć, będąc aktywnym. W przyszłości może zainspirować młodego człowieka do prowadzenia aktywnego trybu życia.

Sport uczy dziecko zarządzania czasem

Uprawianie jakiegoś sportu oznacza chodzenie na trening co najmniej raz w tygodniu, a bywa, że są to 2,3, a nawet 4 popołudnia. Rodzice muszą to wkomponować w rodzinny grafik, a dziecko musi się nauczyć, jak łączyć swoją pasję z pierwszymi obowiązkami, np. odrabianiem pracy domowej.

Sport uczy, że wygrywanie to nie wszystko

Są dzieci, którym sprawia przyjemność samo granie i nie przeszkadza im, że w zawodach zawsze są na 4. miejscu. Ale te dzieci są w mniejszości. Większość chce wygrać zawody albo mecz. Sport uczy ich, że wygrywanie to nie wszystko i jest to dobra lekcja. To nic, że wiele razy wrócą do domu przybite. Dzięki temu dowiedzą się, jak dużo znaczy ćwiczenie, danie z siebie wszystkiego i osiągnięcie tego, co tylko możliwe.

Czytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama