Zanim wybierzesz się z dzieckiem w miejsce, gdzie przebywa wielu ludzi, zastanów się, co zrobić, żeby się nie zgubiło – a jeśli już się to wydarzy, czy można zrobić coś wcześniej, żeby szybko się znalazło i aby nic mu się nie stało.
Przygotuj sobie plan działania. Ciepłe dni sprzyjają odwiedzaniu atrakcji dla dzieci i rodzin, a tam jest zwykle mnóstwo ludzi, dlatego warto się przygotować na taką ewentualność. Nawet jeśli nie wyobrażasz sobie, że twoje dziecko mogłoby się zgubić, pamiętaj, że czasami wystarczy odwrócić na sekundę wzrok, a dziecko znika z pola widzenia.

Reklama

Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w tłumie?

Przede wszystkim staraj się pilnować dziecko. Możesz sobie to ułatwić, ubierając je w jaskrawą odzież czy widoczne akcesoria, np. kolorową czapkę. Uświadom też dziecko, jak powinno się zachowywać, jeśli się zgubi.
Oto co możesz zrobić:

  • kup specjalną bransoletkę, na której zapiszesz swój numer telefonu i załóż ją dziecku
  • napisz na ręce dziecka swój numer telefonu markerem, a następnie spryskaj plastrem w sprayu – jest odporny na wodę i pot
  • naucz je swojego numeru telefonu – ułóż z niego piosenkę lub wierszyk i powtarzajcie go w chwilach zabawy
  • rozmawiaj z dzieckiem, o tym, jak ma się zachować, kiedy się zgubi
  • naucz swoje dziecko, że jeśli się zgubi, ma szukać pomocy u służb mundurowych i/lub innych rodziców – na miejscu pokaż dziecku, jak wyglądają ochroniarze (jeśli tam są)
  • zanim pojedziesz do parku rozrywki, przestudiuj mapę obiektu – są dostępne na stronach internetowych atrakcji dla dzieci
  • na miejscu zrób dziecku zdjęcie telefonem, żeby w razie zagubienia, móc pokazać, jak wygląda tego dnia.

Co zrobić gdy dziecko się zgubi?

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać w przypadku zgubienia dziecka, jest zawiadomienie policji. Z poszukiwaniami nie wolno zwlekać, trzeba je wszcząć natychmiast! Dobrze, abyś w poszukiwania zaangażowała także inne osoby – proś o pomoc, kogo się da.

Nieprawdą jest, że od zaginięcia musi upłynąć doba, aby policja przyjęła zgłoszenie. Służby mają obowiązek zrobić to od razu. Jeśli dziecko się nie znajdzie od razu, warto skontaktować się z Fudnacją Itaka, która zajmuje się poszukiwaniem zaginionych.

Gdzie dzwonić o pomoc?

Warto wiedzieć, że Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych uruchomiła bezpłatny numer interwencyjny 116 000 (czynny przez 24 godziny, siedem dni w tygodniu), pod który można zadzwonić, gdy zaginie dziecko. Telefony odbierają specjaliści z fundacji ITAKA, którzy współpracują z policją, zbierają oraz weryfikują dane od informatorów, włączają w poszukiwania media (także zagraniczne), pomagają w organizacji poszukiwań, wspierają i udzielają porad prawnych.

Zobacz także

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama