obciąć włosy, jeśli dziecko ma wszy?
Fotolia
Zdrowie

Wszy wolą długie włosy? Trzeba obciąć? Obalamy mity

Kiedy zauważasz wszy u dziecka, twoja pierwsza reakcja to: trzeba obciąć włosy! A najlepiej ogolić na łyso! Spokojnie, możesz pozbyć się wszy z długich włosów, nie musisz od razu chwytać za nożyczki!

Wszy u dziecka to żadna przyjemność. Przystępujesz do walki: szampony, grzebienie, mozolne wyczesywanie gnid, a włosy takie gęste i długie... Może trzeba je obciąć? Pamiętasz te stare fotografie szkolne, na których wszyscy chłopcy stali z ogolonymi głowami, bo w szkołach panowała wszawica. Może łatwiej złapać wszy, kiedy włosy są długie?

Czy musisz obciąć włosy, żeby pozbyć się wszy?

To nie będzie konieczne! Wcale nie musisz obcinać dziecku włosów, jeśli ma wszy lub w jego przedszkolu czy szkole panuje wszawica. Wszy lubią wszystkie rodzaje włosów, bez względu na ich długość i kolor. Na pewno wyczesywanie wszy i gnid z krótkich włosów jest łatwiejsze i trwa krócej, ale nie oznacza to, że jesteś skazana na klęskę w leczeniu wszawicy, jeśli włosy twojego dziecka są długie.

Jak dbać o włosy dziecka, żeby nie złapało wszy?

Jeśli włosy są długie, możesz zmniejszyć ryzyko zarażenia wszami, jeśli zadbasz o odpowiednią pielęgnację włosów dziecka. Powinnaś je spinać: zaplataj warkocze, rób koczki. Możesz też spryskiwać je preparatami, które odstraszają wszy, np.:

  • Paranit ochronny
  • Sora Lotion
  • Hedrin Ochrona
  • Szampon Dr J's
  • Nitolic Prevent Plus

Dowiedz się, jak rozpoznać wszawicę.

Preparaty odstraszające nie gwarantują 100 proc. skuteczności, ale wszy nie lubią zawartych w nich olejków eterycznych. Takie olejki to również jeden z domowych sposobów na wszy, mniej skuteczny jednak niż apteczne szampony na bazie silikonów.

Zobacz też:

Po czym poznać, że dziecko ma wszy? [WIDEO]

wszy u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Wszy u dzieci: jak się ich pozbyć i jak znaleźć wszy we włosach dziecka
Wszy u dzieci to częsty problem, który najczęściej dotyka przedszkolaków i uczniów. Powodują silne swędzenie głowy i mogą zarazić wszystkich członków rodziny. Do ich zwalczania i odstraszania służą specjalne preparaty i szampony.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} Wszy u dzieci to naprawdę żaden wstyd. Wszawica istnieje na całym świecie, także w krajach wysokorozwiniętych i atakuje tak samo ludzi bogatych jak i biednych, a także tych, co dbają o higienę. Gdy zauważysz wszy we włosach dziecka, nie możesz się tego wstydzić i musisz o problemie poinformować rodziców wszystkich dzieci, które miały kontakt z twoją pociechą. Trzeba też powiedzieć o tym wychowawcom w żłobku lub przedszkolu. Współpraca i jednoczesna reakcja wszystkich środowisk, w których przebywa dziecko, to jedyny skuteczny sposób, żeby pozbyć się wszy u dzieci. Wszy u dzieci: rozpoznanie problemu zwalczanie wszawicy zapobieganie zarażeniu Jak rozpoznać i szukać wszy u dziecka Największe skupiska gnid i wszy znajdują się za uszami, nad karkiem i na skroniach, czyli tam, gdzie jest najcieplej. I tam właśnie należy ich szukać. Jeżeli gnidy są u nasady włosa, to znaczy, że zakażenie jest świeże lub nastąpił jego nawrót. Jeżeli są w większej odległości od skóry, to ślad po starym zakażeniu. Aby rozpoznać wszawicę, trzeba dokładnie przejrzeć skórę i włosy dziecka, wypatrując żywych owadów i ich jaj. Wszy i gnidy wyglądają bardzo charakterystycznie, więc nie sposób ich pomylić np. z łupieżem. Zdecydowanie łatwiej jest wypatrzyć jaja pasożytów, bo są liczniejsze. Objawy wszy u dzieci: częste drapanie się dziecka po głowie, drobne ranki na skórze głowy, pozlepiane surowicą i ropą kosmyki włosów, tworzące niewielkie kołtuny. Skuteczne środki na wszy u dzieci Na rynku są zarówno szampony na wszy , jak i specjalne preparaty na wszy . Popularne szampony...

swędzenie głowy a wszy
Fotolia
Zdrowie
Drapanie, świąd skóry głowy - czy to wszy?!
Kiedy dziecko intensywnie drapie się po głowie, od razu myślimy, że ma wszy. Jednak nie zawsze to wszawica powoduje świąd skóry głowy, czasami przyczyny trzeba szukać gdzie indziej. Gdzie?

Jeśli twoje dziecko drapie się po głowie, niekoniecznie oznacza to, że złapało wszy. Początkowa faza zarażenia wszami może przebiegać bezobjawowo – nawet przez 4-6 tygodni. Swędzenie skóry głowy nie jest spowodowane przemieszczaniem się wszy,  wywołują je toksyny wydzielane przez wszy podczas gryzienia. Czy wszy zawsze powodują swędzenie głowy? Oprócz początkowej fazy wszawicy, kiedy głowa może w ogóle nie swędzieć, może się zdarzyć tak, że dzieci przyjmujące leki antyhistaminowe w ogóle nie będą odczuwać świądu. Niektóre dzieci są uczulone na ugryzienia wszy, wtedy silniej odczuwają świąd. Mogą też odczuwać swędzenie głowy w wyniku użycia preparatów i szamponów na wszy . Dlaczego dziecko drapie się po głowie? Wszy nie są jedynym powodem świądu. Głowa może swędzieć także z innych przyczyn: sucha skóra łuszczyca łojotokowe zapalenie skóry łupież atopowe zapalenie skóry piasek we włosach (np. po zabawie w piaskownicy lub na plaży) nieodpowiedni lub źle spłukany szampon dla dzieci pot Aby stwierdzić ze 100 proc. pewnością wszawicę u dziecka , sprawdź dokładnie jego głowę i włosy. Jeśli znajdziesz gnidy ( przypominają łupież , ale są mocno przytwierdzone do włosów) lub wszy – sprawa jest jasna! W innym wypadku szukaj innej przyczyny. Zobacz też: Czy istnieje skuteczny preparat na wszy? Jak pozbyć się wszy bez chemii? Domowe sposoby Po czym poznać, że dziecko ma wszy? [WIDEO]  

jak wyglądają wszy u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Jak wyglądają wszy u dziecka (zdjęcia) – wszy we włosach i gnidy
Wszy wyglądają jak malutkie owady, ale trudno jest je dostrzec. Gnidy z kolei bywają mylone z łupieżem, choć paradoksalnie łatwo je od niego odróżnić. Wyjaśniamy, jak rozpoznać wszy we włosach dziecka.

Jeżeli twoje dziecko wróci z wakacji lub przedszkola z wszami i gnidami – musisz działać. Sprawdzanie, czy dziecko ma wszy we włosach, wymaga cierpliwości i uwagi. Wypatrywać należy wszy, które wyglądają jak małe, bardzo ruchliwe insekty oraz gnid, które łatwiej jest zobaczyć, bo są liczniejsze. Jeśli nie masz pewności, jak wyglądają wszy u dzieci oraz jakie są objawy ugryzienia, podpowiadamy! Wszy we włosach – jak wygląda wesz ludzka? Wszy wyglądają jak maleńkie owady. Wielkością przypominają ziarenko sezamu (o długości od 0,35 do 6 mm), są płaskie, nie posiadają skrzydeł i są pokryte skórzastym, najczęściej jasnobrązowym pancerzykiem. Mają krótką głowę, a niej skośnie ustawione czułki. Tułów wszy jest ponad dwukrotnie dłuższy od głowy. Z niego wyrastają trzy pary odnóży. Wszy wyspecjalizowane są w poruszaniu się wzdłuż włosa. Żywią się krwią, którą po nakłuciu wysysają ze skóry człowieka. Na poniższym zdjęciu widać wesz oraz gnidy przytwierdzone do włosów:   fot. Adobe Stock Zobacz film, jak wyglądają wszy – najgorszy przypadek wszawicy (Uwaga! Wideo jest drastyczne!): Jak wyglądają gnidy we włosach? Wesz każdego dnia składa do 10 jajeczek (tzw. gnid). Jak wyglądają gnidy? Są koloru biało-beżowego o rozmiarze podobnym do główki szpilki. Są owalne i jednym końcem przytwierdzone do włosów. Najczęściej znajduje się je za uszami, na skroniach lub nad karkiem. Z jaja po ok. 16 dniach wylęga się następna wesz. Może przeżyć bez pożywienia (na ubraniach, w pościeli) do 48 godzin. Bytuje jedynie na człowieku (zwierzęta nie zarażają się wszą ludzką). Zobacz gnidy we włosach na zdjęciu: fot. Adobe Stock Ugryzienia wszy na zdjęciu Ugryzienie wszy nie zawsze pozostawia widoczny ślad. Dość często jednak widać czerwone kropki – punkciki na szyi, karku, za...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj