Wszy u dziecka to żadna przyjemność. Przystępujesz do walki: szampony, grzebienie, mozolne wyczesywanie gnid, a włosy takie gęste i długie... Może trzeba je obciąć? Pamiętasz te stare fotografie szkolne, na których wszyscy chłopcy stali z ogolonymi głowami, bo w szkołach panowała wszawica. Może łatwiej złapać wszy, kiedy włosy są długie?

Reklama

Czy musisz obciąć włosy, żeby pozbyć się wszy?

To nie będzie konieczne! Wcale nie musisz obcinać dziecku włosów, jeśli ma wszy lub w jego przedszkolu czy szkole panuje wszawica. Wszy lubią wszystkie rodzaje włosów, bez względu na ich długość i kolor. Na pewno wyczesywanie wszy i gnid z krótkich włosów jest łatwiejsze i trwa krócej, ale nie oznacza to, że jesteś skazana na klęskę w leczeniu wszawicy, jeśli włosy twojego dziecka są długie.

Jak dbać o włosy dziecka, żeby nie złapało wszy?

Jeśli włosy są długie, możesz zmniejszyć ryzyko zarażenia wszami, jeśli zadbasz o odpowiednią pielęgnację włosów dziecka. Powinnaś je spinać: zaplataj warkocze, rób koczki. Możesz też spryskiwać je preparatami, które odstraszają wszy, np.:

  • Paranit ochronny
  • Sora Lotion
  • Hedrin Ochrona
  • Szampon Dr J's
  • Nitolic Prevent Plus

Dowiedz się, jak rozpoznać wszawicę.

Preparaty odstraszające nie gwarantują 100 proc. skuteczności, ale wszy nie lubią zawartych w nich olejków eterycznych. Takie olejki to również jeden z domowych sposobów na wszy, mniej skuteczny jednak niż apteczne szampony na bazie silikonów.

Zobacz także

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama