Objawy pasożytów u dzieci: po czym poznać, że dziecko je ma?
Objawy pasożytów u dzieci to najczęściej biegunka, nieokreślone bóle brzucha, wymioty, brak apetytu czy stan podgorączkowy. Objawy te nie są jednoznaczne i mogą być oznaką także innych chorób u dziecka. Pasożyty mogą także zamieszkiwać organizm i nie dawać żadnych objawów.
Objawy pasożytów u dzieci mogą być początkowo mylone z innymi schorzeniami. Występowanie pasożytów u dzieci może też być bezobjawowe, ale pewne zachowania dziecka mogą sygnalizować o zakażeniu pasożytami. Specjalista chorób pasożytniczych i odkleszczowych, doktor Wojciech Ozimek, opowiada, jakie objawy mogą sugerować, że dziecko ma pasożyty.
Objawy pasożytów u dzieci:
Najczęstsze objawy pasożytów u dzieci
Do najczęściej pojawiających się objawów zarażenia pasożytami u dzieci zalicza się:
- biegunkę,
- wzdęcia,
- nieokreślone bóle brzucha,
- nudności,
- wymioty,
- brak apetytu,
- stan podgorączkowy,
- przewlekły kaszel,
- wysypka.
Wymienione objawy nie są oczywiste i mogą być oznaką także innych chorób u dziecka. Szczególnym sygnałem dla rodziców powinno być także niecodzienne zachowanie malca. Jeśli staje się on nerwowy i nie potrafi sobie poradzić ze świądem w okolicy odbytu, który pojawia się zwłaszcza w porze nocnej, może być to oznaka zakażenia pasożytem. Dodatkowo obecność pasożytów u dzieci objawia się także wzmożoną ochotą na słodycze, kosztem zwykłego pożywnego posiłku. Powyższe objawy mogą świadczyć o zakażeniu pasożytami u dziecka.
Inne objawy obecności pasożytów
Specjalista chorób pasożytniczych i odkleszczowych, doktor Wojciech Ozimek zauważa, że dziecko może zmagać się z pasożytami także wtedy, kiedy:
- ma bladą skórę,
- nieco wolniej rośnie i słabiej przybiera na wadze niż rówieśnicy,
- jest zwykle nerwowe i pobudliwe, może mieć zdiagnozowane np. ADHD lub onanizm wczesnodziecięcy,
- w nocy może zgrzytać zębami,
- moczy się w nocy,
- chodzi po mieszkaniu w nocy, miewa koszmary senne (słabo śpi, ogólnie mówiąc) – te objawy nasilają się podczas pełni księżyca, gdyż wówczas pasożyty najintensywniej się rozmnażają,
- ma słabe włosy i paznokcie oraz skórę sprawiającą wrażenie niedożywionej
Najczęstszą chorobą pasożytniczą u dzieci jest owsica, którą bardzo łatwo się zakazić – samica składa jednorazowo od 8 do 10 000 jaj. Niestety, można się nią zarazić nawet wziewnie, gdyż jaja owsików latają w powietrzu. Innym często występującym u dzieci pasożytem jest glista ludzka. Związane jest to z zabawami w piaskownicy i spożywaniem niedokładnie umytych owoców i warzyw.
Dość częste są również tasiemce i włosogłówka. Trudna do wykrycia jest giardia lamblii – zwykle diagnozuje się ją, gdy występuje razem z innym pasożytem i dochodzi do kumulacji.
Leczenie pasożytów u dzieci
Najskuteczniejszym sposobem na leczenie pasożytów u dzieci jest zastosowanie preparatów przeciwpasożytniczych przepisanych przez lekarza – stosowanie takich substancji powinno być dopasowane do wieku i objawów pociechy. Leki przeciwpasożytnicze podaje się z reguły dzieciom powyżej 2. roku życia przez 2-3 dni. Kurację powtarza się po upływie około 2-4 tygodni. Warto także odrobaczyć wszystkich członków rodziny oraz zwierzęta domowe, nie tylko nosiciela.
Domowe sposoby na pasożyty u dziecka
Sprawdzonym domowym sposobem na pozbycie się pasożytów u dzieci jest wprowadzenie do codziennego jadłospisu warzyw, których pasożyty nie lubią (o ile dziecko nie jest na nie uczulone). Należą do nich:
- czosnek,
- cebula,
- tymianek,
- kiszone ogórki,
- świeże pestki dyni,
- buraki,
- rzodkiewka,
- por
- koper włoski.
Pasożyty u dzieci są częstym problemem, który dotyka najmłodszych. Warto więc pamiętać o pewnych czynnościach, które pozwolą zminimalizować ryzyko wystąpienia pasożytów u dzieci. Są nimi:
- regularne odrobaczanie zwierząt domowych,
- przypominanie dziecku o myciu dłoni i niewkładaniu brudnych rączek, owoców, warzyw czy przedmiotów do buzi,
- regularne zmienianie pościeli i ręczników.
Konsultacja z dr. Wojciechem Ozimkiem, specjalistą chorób pasożytniczych i odkleszczowych.
Zobacz także: