Z pewnością chcesz, żeby twoje dziecko było szczęśliwe i najedzone, jednak nie wszystkie dzieci od razu uwielbiają brokuły czy gruszki... Próbując trafić w gust wybrednego malca, tracisz czas, energię i chęci. Mamy dla ciebie kilka rad, dzięki którym jedzenie będzie łatwiejsze. I przyjemniejsze!

Reklama
  1. Twój maluch nie jest fanem owoców i warzyw? W porządku. Podawaj je w posiłkach, jedz i uznaj, że twoja praca na tym się kończy. Nie powinnaś zmuszać malca do jedzenia, wystarczy, że przygotujesz i podasz coś zdrowego.
  2. Nie zwiększaj porcji dziecka. Jako rodzic, kładziesz jedzenie na stole. Zadaniem dziecka jest zjedzenie takiej porcji, jaka mu wystarcza i na jaką ma ochotę.
  3. Unikaj dwóch P: przekupstwa i proszenia. Nie proponuj dziecku nagrody za to, że spróbuje czegoś nowego. To może być całkiem kosztowny interes... Nie próbuj przekupić i nie proś!
  4. Nie poddawaj się. Czasem miną godziny, zanim twoje dziecko odważy się zjeść coś nowego. Staraj się to zaakceptować.
  5. Nie myśl obsesyjnie o ilości warzyw, jaką zjada twoje dziecko. Zamiast tego skup się na przygotowywaniu posiłków, które będą smaczne i pełne witamin!
  6. Jeśli twoje dziecko jest smakoszem jedzenia typu fast food, spróbuj przygotować zdrowe wersje jego ulubionych dań. Nie wybieraj mrożonej pizzy czy smażonych frytek, zamiast nich przygotuj pieczone ziemniaki albo pizzę gryczaną!
  7. Nie zabieraj dzieci na zakupy. Maluchy nie powinny decydować o tym, co kupujesz. Wybieraj to, co jest dla nich dobre.
  8. Trzymaj płatki w przezroczystych opakowaniach. Kupujesz płatki, bo maluch uwielbia pszczółkę lub misia na opakowaniu? Jeśli będziesz je trzymać w plastikowym pojemniku, papierek nie będzie miał znaczenia.
  9. Zapamiętaj: producenci robią wszystko, żeby skusić twoje dziecko. Kolorowe opakowanie, słodki, chemiczny zapach i sztuczny kolor – wszystko po to, by dziecko chętnie jadło. Niestety, te produkty nie są zdrowe. Wybieraj produkty z krótką listą składników i bez sztucznych dodatków.
  10. Nie gotuj osobnych posiłków dla dziecka. Nie zawsze możesz zmienić preferencje swojego dziecka, ale możesz zmienić swoje nastawienie. Przygotuj i podaj jeden posiłek. Wkrótce przekonasz się, że twoje dziecko nie jest takim niejadkiem, jak myślałaś.

Twoje dzieci lubią pogrymasić przy stole? Macie swoje sposoby, żeby przemycić do ich diety warzywa i owoce?

Czytaj także: Czy dziecko może być wegetarianinem?

Reklama

Źródło: today.com

Reklama
Reklama
Reklama