Trudne? A może to po prostu silna osobowość?

Reklama

10 oznaki silnej woli dziecka, które ciężko nam znieść

 1. Chcą same uczyć się nowych rzeczy. Jeśli narzucasz coś takiemu dziecku – życzymy powiedzenia. Jeśli zaś dasz mu wybór, chętnie zacznie z tobą współpracować i wszystko pójdzie znacznie sprawniej niż gdybyś nie dała mu choć niewielkiej autonomii. Może być to dla ciebie męczące, ale buduje zaufanie między wami. Dziecko nie musi bowiem ślepo wykonywać twoich poleceń, tylko jest traktowane jako partner do rozmowy.
 2. Mają swoje zdanie w każdej sprawie. Zaczynając od tego, w co się mają ubrać po sposób krojenia warzyw na obiad. Choć czasem mamy ochotę, by zrobiły coś bez wysłuchiwania ich długiej listy argumentów, badania pokazują, że wybredne dzieci, gdy dorosną, zarabiają więcej i są bardziej przedsiębiorcze.
 3. Robią na przekór. One wiedzą, co i kiedy chcą, nawet jeśli nie ma to nic wspólnego z tym, co ty zaplanowałaś. Podążają według własnego rytmu, co czasem bywa dla nas trudne, ale dzięki temu są twórcze. Są porywające i nie boją się poszukiwać własnych dróg i podążać za swoimi pasjami.
 4. Ciężko im przestawić się na inne zadanie. Choć może wydawać się, że ma to związek z tym, że nie lubią, gdy ktoś mówi im, co mają robić, nie do końca jest to prawdą. One z pasją oddają się zadaniom, które wykonują, dlatego tak trudno im jest się od nich oderwać.
 5. Zmuszają nas do podawania wielu argumentów. Czasem chce się powiedzieć „bo tak”, by zakończyć dyskusję na dany temat. Z tymi dziećmi to się nie uda. Chcą znać nie tylko twoje zdanie, ale i fakty.
 6. Nie obchodzi ich, co myślimy. Chciałabyś, żeby nosiły ubrania takiej, jak dzieci z sąsiedztwa? Chcesz, by interesowały się tym, czym ich rówieśnicy? Możesz dalej marzyć. Dzieci o silnej woli postępują po swojemu (bez względu na twoją opinię) i należy im na to pozwolić. Nie podlegają presji otoczenia, bo są silnie zmotywowane. Jeśli coś robią to dlatego, że w to wierzą, a nie, by przypodobać się innym.

  Zobacz też: Świat ma nową bohaterkę! Czy twoje dziecko też by to zrobiło?

 7. Dla nich wszystko jest czarne lub białe. Chcą robić tylko rzeczy, z którymi w pełni się zgadzają. Nie boją się stanąć do walki w obronie czegoś, w co wierzą. Niczego nie osiągnie się bez odwagi. Dzięki temu przekonaniu odnoszą sukcesy w dorosłym życiu.
 8. Są uparte i wybredne. To co, jeśli chcą nosić leginsy z koronką każdego dnia (nawet jeśli moda na nie dawno minęła)? Ich pasja i dbałość o szczegóły wynika z wysokich wymagań, jakie sobie stawiają. Mimo że nie zawsze może być to dla nas praktyczne i łatwe do zaakceptowania, nie powinnyśmy ich „naginać” do własnych przekonań.
 9. Lubią testować granice. Twoje dziecko nie próbuje doprowadzić cię do szaleństwa. Ono jest pełne energii i ciężko mu usiedzieć w miejscu, a to nie to samo, co bycie nieposłusznym. One pragną przygód i odkrywania świata.
 10. Chcą rządzić. Są silne i pewne siebie, więc łatwo rozwija się w nich chęć przywództwa. Zarządzanie innymi to bardzo cenna umiejętność, którą będą mogli wykorzystać w przyszłość.

Zobacz też: Lizanie szyby, „trzymanie” do ostatniej chwili i 11 dziwnych rzeczy, które robią dzieci

Reklama

Źródło: popsugar

Reklama
Reklama
Reklama