kiedy mama jest chora
Fotolia
Mama

Dni, kiedy bycie rodzicem jest (nieco) mniej fajne

Nie zrozumcie mnie źle: lubię być mamą, nie zamieniłabym się z nikim i nie narzekam (szczególnie). Są jednak takie dni, kiedy bycie rodzicem daje popalić. Dni, kiedy wszystko idzie jak po grudzie i ani przez chwilę nie chce być łatwiej. Dni takie jak te.

Pozwólcie, że dla przykładu opiszę wam mój wczorajszy poranek. Poniedziałek, początek tygodnia. Starsze dziecko obudziło się w złym humorze. Konsekwentnie odmawiało współpracy, a kiedy w końcu pożegnaliśmy się w szkolnej szatni, mieliśmy już za sobą dwie czasochłonne sceny, morze gapiów i spóźnienie. Gdy dobiegłam do przystanku, autobus właśnie odjeżdżał. Kolejny nie przyjechał wcale, czekałam więc z młodszym dziecięciem przez 20 minut na następny, marznąc i nerwowo patrząc na zegarek. Poziom energii -1000, bo wszelkie histeryczne akcje moich dzieci skutecznie mnie jej pozbawiają. 

okiem mamy


Po odstawieniu młodszego do przedszkola uciekł mi kolejny autobus (czy muszę dodawać, że byłam już spóźniona do pracy?), żeby więc uniknąć czekania na przystanku przez kolejne 10 minut na autobus, który przyjedzie lub nie, pobiegłam na metro. Gdy tylko wysiadłam z pociągu i przebiłam się przez tłum na stacji Centrum, zadzwonił mój telefon. Szkolna pielęgniarka! Dziecko chore. Wracam. 1,5 godziny od pożegnania w szatni, 2 metra i jeden autobus później, przekręcam zamek w drzwiach mieszkania, chore dziecko u mojego boku. Przynajmniej znam powód  jego kiepskiego nastroju rano, za to mój nastrój w tym momencie wypada pominąć milczeniem. Ale sami widzicie: bycie rodzicem w takie dni nie jest miłą igraszką. To samo dotyczy dni, kiedy:

1.    Jesteś chora

Chora czy nie, dzieckiem trzeba się zająć. Jeśli więc akurat nie masz nikogo do pomocy, zbijasz gorączkę, ignorujesz dreszcze i robisz dziecku zupkę, zmieniasz pieluszkę i próbujesz nie zemdleć. 

2.    Trzeba się spieszyć 

Poranne zorze (dziecięcy płacz/budzik/mała stopa na twarzy) budzą nas ze snu i nie ma czasu na powolne przecieranie powiek, dosypianie, rozkoszne rozciąganie się w łóżku, tylko trzeba od razu zerwać się na nogi (obie, z duża troską, by nie zacząć od lewej) i ogarnąć rodzinę przed wyjściem do przedszkola, szkoły i pracy. Pośpiech i chaos gwarantowany, ale bywają poranki trudniejsze niż zwykle. Wtedy nietrudno zatęsknić za czasami, kiedy wszędzie było się na czas. 

3.    W tygodniu jest super koncert

Wyjście wieczorne w tygodniu? Zapomnij. Nawet jeśli masz opiekunkę, kiedy doliczysz koszt jej opieki do ceny biletu na koncert/do kina lub rachunku za kolację, przestaje się to zupełnie opłacać. Patrzysz więc z zazdrością, jak znajomi oznaczają się na tych wszystkich wydarzeniach na Facebooku, w których też bardzo chciałabyś uczestniczyć i szybko wypierasz ten fakt ze świadomości. 

4.    Nie przespałaś nocy

Zdarza się najlepszym: może byłaś chora, może czymś się martwiłaś, a może nie mogłaś odłożyć książki... A może po prostu masz małe dziecko! Stało się: jesteś okrutnie niewyspana. Zapomnij o odsypianiu, wlej w siebie trzy  kawy, dwa napoje energetyczne i dalej matkować! A jeśli karmisz, wypij jedną kawę i jeszcze bardziej próbuj nie zasnąć.

5.    Byłaś na imprezie

Wesele brata, spotkanie klasowe, odwiedziny przyjaciółki – milo się czasem zresetować, pobawić, napić wina. Niektórzy twierdzą nawet, że to konieczne dla higieny psychicznej. Cóż, może i tak, ale następnego dnia nie ma żadnej litości: jesteś rodzicem, a rodzice nie odsypiają imprez. Taki dzień to połączenie punktu 1 i 4, czyli najgorszy rodzicielski koszmar.

6.    Musisz czekać

Podejrzewam, że czekanie to główna część rodzicielstwa. Czekamy, aż ono przekręci się na boczek, na brzuszek, aż wyrośnie mu pierwszy ząbek, aż powie "mama" – to czekanie ma w sobie wiele czaru i uroku. Gorzej, kiedy musisz czekać aż ono zaśnie, ubierze się przed wyjściem z domu albo przyjdzie wieczorem do łazienki do kąpieli. A czekanie na wyniki rekrutacji do przedszkola? Sama przyjemność!

Warto nazwać rzeczy po imieniu i powiedzieć sobie, że rodzice miewają trudniejsze dni. Ale wiecie co? Więcej jest takich dni, kiedy widok dziecka rekompensuje wszystkie bolączki tego świata. Dlatego warto czasem się pomęczyć!

A co wy dodalibyście do tej listy? Napiszcie w komentarzu!

Przeczytaj też:

Jak znaleźć pracę po urlopie macierzyńskim? [WIDEO]

Dzięki tej jednej rzeczy staniesz się lepszym rodzicem
Fotolia
Aktualności
Apel mamy: "Zrobiłam tę jedną rzecz i stałam się lepszą matką"
Powinna to zrobić każda mama. To jedyny sposób, żeby wychować szczęśliwe dziecko.

Bycie mamą nie jest łatwe "Bycie rodzicem jest trudne. Nieważne, jak będziesz przygotowana, ile przeczytasz książek, ile razy doświadczysz porodu i tego wszystkiego. To trudniejsze, niż możesz sobie wyobrazić. Wszyscy chcemy być lepszymi rodzicami, ale jesteśmy przy tym dla siebie bardzo surowi. Co więcej, mamy wobec siebie chore, niemożliwe do zrealizowania wymagania. Karcimy się, kiedy nam się nie uda. Dlatego też chcę podzielić się z wami sekretem. Jest jedna, mała rzecz, którą zrobiłam dla siebie, żeby być lepszym rodzicem. Wy też powinnyście to zrobić... Wybaczyłam sobie " – napisała Steph Montgomery, mama 4 dzieci. Żadna mama nie jest idealna Steph wymienia wszystkie rzeczy, przez które czuła się złą, bezwartościową matką. Miała problemy z laktacją i nie mogła karmić piersią. Gdy jej małżeństwo się rozpadło, poczuła, że zawiodła swoje dzieci. Gdy była w drugiej ciąży, kilka tygodni przed porodem lekarze zadecydowali o konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia . Poczuła, że jest złą matką dla swojego dziecka, jeszcze zanim się urodziło. Gdy związała się z mężczyzną z dziećmi i została macochą, poczucie winy wzrosło. Doświadczenia, które opisuje Steph, dotyczą wielu mam. Z pewnością wśród was są mamy, które czują się gorsze, bo miały cesarkę lub nie mogły karmić piersią . Są też takie, które zaprowadziły do przedszkola zakatarzone dziecko albo zaszczepiły malca, a teraz mają wątpliwości, czy to była słuszna decyzja. Posłuchajcie rady Steph. To najlepsze, co można zrobić, żeby stać się lepszym rodzicem. Wybaczcie sobie . Tylko wtedy dacie swoim dzieciom 101% siebie i swojej miłości. Posłuchacie tej rady? Czytaj także:   Ty tez czasem jesteś najgorszym rodzicem świata źródło: romper.com

Chore dziecko w przedszkolu
AdobeStock
Aktualności
Twoje dziecko jest chore? Zostań z nim w domu, zanim kogoś zabije!
Sezon grypowy przed nami. Jedni kaszlą, inni mają katar, jest i gorączka. Czy wiesz, że wiele z tych dzieci dziś poszło przedszkola w takim stanie?

„Mamo dziś w przedszkolu Staś zwymiotował”. W pierwszej chwili myślisz sobie biedne dziecko, ciężka sprawa, nagle się źle poczuł, bez mamy był z pewnością przerażony. Jednak po chwili pojawia się lęk. W sumie to, co temu dziecku jest i czy zaraziło moje... zatrucie, rotawirus, norowirus? Nagle okazuje się, że dziecko zwymiotowało, bo dostało tak mocnych skurczy podczas ataku kaszlu , ale to nie koniec historii. Okazuje się, że siostra malucha jest chora na grypę i że Staś chyba też jest chory, bo dziś cały dzień źle się czuł i wczoraj też... Narasta wściekłość i żal Pojawia się współczucie i żal, bo dziecko cierpi. Pojawia się przekonanie, że rodzice tego dziecka nie chcieli zarobić krzywdy ani temu, ani żadnemu innemu dziecku. Jednocześnie jednak narasta wściekłość i żal, gdyż po raz kolejny chore dziecko przychodzi do przedszkola . Pewna mama postanowiła opisać swoją historię i zaapelować do rodziców. Większość z nas mogłaby się podpisać pod jej słowami: "Miał tak mocny kaszel, że aż zwymiotował, jego siostra jest chora na grypę, więc pewnie dlatego." Moja krew zamarzła w żyłach i już wiem, że po drodze warto zahaczyć o aptekę, bo oczami wyobraźni już widzę wieczorem gorączkę. Kilka godzin później myślę, sobie, że chyba zagram w lotka, bo moje przeczucie mnie nie oszukało . Jest gorączka! Mój syn chorował 11 dni na grypę. Mój mąż musiał na 4 dni wziąć bezpłatny urlop, a pozostałych dzieci nie widziałam przez tydzień. Zarządziliśmy kwarantanne i każdy przebywał w swoim pokoju, by ograniczyć maksymalnie rozprzestrzenianie się zarazków. Opłaciło się, pozostałe dzieci nie zachorowały. Jednak ja konam. Bolą mnie węzły chłonne boli mnie całe ciało , jestem maksymalnie zmęczona i bez względu na to ile wypiłam kaw, potykam się o własne nogi, mam takie skurcze ciała podczas kaszlu, że muszę nosić...

chore dzieci w przedszkolu
Fotolia
Aktualności
Chore dzieci w przedszkolu to plaga – posłuchajcie tego taty!
"Jak jesteś kolego i koleżanko rodzicem to twoim psim obowiązkiem jest siedzieć w domu z chorym dzieckiem albo załatwić mu opiekę".

Chuchasz i dmuchasz na swoje dziecko i masz wielką nadzieję, że wszyscy rodzice robią tak samo. Zdrowe, uśmiechnięte i zadowolone przyprowadzasz do żłobka/przedszkola i już po przekroczeniu progu wiesz, jak bardzo się myliłaś. Katar , kichanie, kaszel, wysypka – gdzie nie spojrzysz, wszędzie zainfekowane dzieci. Zaczynasz się złościć, denerwować, bo jak to – Ty dbasz, by nie przyprowadzać chorego dziecka do przedszkola, a inni rodzice mają to w nosie? Dla pracującego rodzica, katarek i kaszel, nie jest wystarczającym powodem, by pozostawić dziecko w domu. Gorączka , wymioty, biegunka – to argumenty, które powodują, że ważne sprawy, spotkania, czy raporty stają się nieważne. Rodzicom niepracującym trudno zrozumieć, by praca mogła być ważniejsza od przeziębienia. Ale gdy zaczynają pracę, sami przechodzą na "złą stronę mocy" i pewnych oznak choroby, także nie dostrzegają.  Konflikt pomiędzy rodzicami zdrowych dzieci i zakatarzonych, spotykających się na korytarzu przedszkola/żłobka/szkoły od lat istnieje i nie ma szans by udało się go rozwiązać.  Czym jest katar - jak go leczyć? Ten tata na swoim koncie FB, podzielił się z innymi swoimi przemyśleniami na ten temat. Trudno nie przyznać mu racji!  "Trzeci tydzień dziecko chore. Schemat cały czas taki sam; idzie do żłobka, łapie coś, choruje, zdrowieje, idzie do żłobka, łapie coś itd. Przez ten czas zdążyła sprzedać po wirusie mi, Marii i jeszcze teściowej. Zaliczyłem dwa dni takiego poniewieranka, że się już ze Świętym Piotrem witałem jak z ziomkiem na dzielni. Dlaczego tak się dzieje? Bo jakiś geniusz p(!)dolony ma tak WAŻNĄ PRACĘ, że postanawia przemycić chore dziecko do żłobka/przedszkola i udawać, że wszystko jest ok. Jakoś to będzie. Słyszałem o przypadkach, kiedy malcowi sadzanemu na nocniku z tyłka wypadał czopek zaaplikowany na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj