Według najnowszych doniesień naukowców dieta bogata w orzechy może poprawić jakość nasienia mężczyzny. To bardzo dobra wiadomość, gdyż już od kilku lat lekarze alarmują, że mężczyźni mają coraz mniej ruchliwe plemniki i złą jakość nasienia. Niepłodność męska to problem ponad połowy par, które bezskutecznie starają się o dziecko – wynika z analizy Światowej Organizacji Zdrowia. Panowie w wieku 20-40 lat mają o jedną trzecią gorsze nasienie niż ich starsze pokolenie.

Reklama

Chcesz zostać ojcem? Jedz orzechy

Dieta bogata w orzechy może poprawiać parametry nasienia – to najnowsze wyniki badań opublikowane podczas tegorocznego spotkania Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii. Ostatnie prace hiszpańskich badaczy potwierdzają wcześniejsze doniesienia naukowe o pozytywnym wpływie diety bogatej w orzechy na liczbę, ruchliwość i jakość plemników. Dowiodło tego przebadanie blisko 120 mężczyzn w wieku 18-35 lat. Przez 14 tygodni panowie byli obserwowani pod kątem swojego jadłospisu.

Uczestnicy badania zjadali każdego dnia 60 gramową porcję mieszanki migdałów, orzechów włoskich i laskowych. Po 14 tygodniach okazało się, że u panów spożywających codziennie orzechy zaobserwowano wzrost liczby plemników o 16 procent, ich żywotności – o 4 procent i ich ruchliwości – o 6 procent. Dodatkowo o 1 procent poprawiła się morfologia plemników (większy odsetek miał prawidłowy wygląd pod mikroskopem). Co więcej, znacznie obniżył się też poziom tzw. fragmentacji DNA plemników, co oznacza, że więcej z nich miało odpowiedniej jakości materiał genetyczny.

Bezpłodność=niehigieniczny tryb życia+zła dieta

Specjalista w dziedzinie leczenia niepłodności dr Janusz Pałaszewski, ordynator w Klinice INVICTA, podkreśla, że większość lekarzy analizując przyczyny zaburzeń płodności u mężczyzn, koncentruje się na niehigienicznym trybie życia, nadużywaniu papierosów, alkoholu czy leków, wpływie zanieczyszczonego środowiska. Na tej podstawie formułuje się też zalecenia dla panów starających się o potomstwo. Tymczasem, jak mówi dr Pałaszewski, recepta na poprawę jakości spermy może być bardzo prosta - i sprowadzać się do diety bogatej w orzechy. Zdaniem hiszpańskich naukowców, może to przynieść zbawienne efekty.

Orzechy są bogate w substancje o potwierdzonym wpływie na parametry nasienia takie jak:

Zobacz także
 • kwasy omega3,
 • antyoksydanty np. witaminę C i E czy selen,
 • kwas foliowy.

Jak podkreśla dr Pałaszewski, potrzebne są kolejne badania, aby potwierdzić wyniki i dowiedzieć się więcej o mechanizmach wpływających na poprawę nasienia. Ale już teraz warto zadbać o płodność. "Już teraz zachęcam wszystkich panów, którzy chcą zostać ojcami, do zadbania o odpowiednią zbilansowaną dietę. I do jedzenia porcji orzechów – codziennie" - mówi.

Młodzi faceci z kiepską spermą

Już od kilku lat badania potwierdzają systematyczny spadek jakości męskiego nasienia. Młody mężczyzna, w wieku rozrodczym, ma o jedną trzecią mniej plemników niż starsze pokolenie, ponadto zdecydowanie pogorszyła się ich żywotność, jakość i ruchliwość. To efekt przede wszystkim:

 • stylu życia;
 • stresu;
 • złego odżywiania, w tym niedoboru witamin i minerałów;
 • palenia papierosów;
 • picia alkoholu;
 • włączania w samochodach podgrzewanych foteli;
 • trzymania na kolanach rozgrzanych laptopów;
 • otyłości;
 • braku aktywności fizycznej.

Nagromadzenie się takich czynników prowadzi do niepłodności u mężczyzn, co jest spowodowane zaburzeniem budowy plemników, ich nieprawidłowej ruchliwości lub obniżonej liczby. A przecież prawidłowa jakość spermy odgrywa kluczową rolę w procesie zapłodnienia. Dlatego tak ważna jest poprawa nasienia w przypadku par starających się o dziecko.

Czy zgadzacie się z odkryciami naukowców? Czy zauważyłyście, że dieta i tryb życia Waszych mężczyzn odegrały rolę w poczęciu Waszych dzieci? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach.

Źródło: dziennk.pl, materiały prasowe

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama