Ciężarne Polki mogą być z siebie dumne!
Naprawdę! Dzięki badaniom wiemy już, co jest dla Was najważniejsze w czasie ciąży, a w których obszarach nadal potrzebujecie wsparcia. Postaramy się pomóc!
Możemy być dumne! Badania przeprowadzone na zlecenie marki Folik, produkującej kwas foliowy, wykazały, że Polki w ciąży to bardzo zdyscyplinowane przyszłe mamy, z niezwykłą troską podchodzące do dbania o siebie i noszonego w brzuchu dzidziusia. Łykamy kwas foliowy, badamy się regularnie, uważamy co jemy i jesteśmy aktywne fizycznie.
Badamy się i pilnujemy tego, co jemy
Ogólnopolski raport pokazał wspaniałe wyniki – 98 proc. przyszłych mam za najważniejsze uważa regularne badanie się w czasie ciąży. Na przestrzeganie odpowiedniej diety wskazuje 97 proc. kobiet, tyle samo kładzie nacisk na unikanie stresujących sytuacji.
Na dalszych miejscach wymieniono:
- odpowiednią aktywność fizyczną (88 proc.),
- ograniczenie wysiłku fizycznego (63 proc.),
- ograniczenie pracy zawodowej (54 proc.).
To teoria, a praktyka?
Autorzy raportu przyznają jednak, że nie zawsze wiedza przekłada się na codzienne życie.
"Liczne doniesienia naukowe nadal pokazują niewystarczającą realizację zaleceń żywieniowych wśród przyszłych mam w okresie ciąży" - komentuje specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyk dr inż. Katarzyna Okręglicka. Dlatego – jak podkreśla - promocja zdrowego stylu życia w tym szczególnym dla kobiety okresie i dla rozwijającego się dziecka, jest stale aktualna i bardzo ważna.
Mama chce wiedzieć dużo i ufa lekarzowi
Z raportu wynika, że młoda kobieta, która w najbliższej przyszłości zamierza zostać mamą bądź jest już na urlopie macierzyńskim, zdaje sobie sprawę, jak ważne w tym czasie jest odpowiednie żywienie. A ponieważ nie zawsze codzienne życie pozwala na przygotowanie pełnowartościowych posiłków, mama szuka sposobów na ich suplementację.
Skąd czerpie wiedzę na ten temat? Przede wszystkim szuka informacji u swojego lekarza (95 proc. badanych). 85 proc. kobiet pyta się o suplementy w aptece, nieco mniej (80 proc.) u swojej położnej, a 72 proc. pań słucha w tej sprawie porad bliskich lub innych kobiet spodziewających się dziecka.
Zaskakuje dosyć niska pozycja internetu jako źródła wiedzy w sprawie suplementów dla ciężarnych i mam po porodzie. Tylko 59 proc. kobiet szuka w sieci informacji w tej sprawie.
Wie, że nie może jeść surowych ryb
Młode kobiety wiedzą, że macierzyństwo nie wymaga od nich rezygnacji z normalnego, aktywnego trybu życia. Jednak, na pierwszym miejscu stawiają dietę. Blisko 2/3 przyszłych mam wie, że jedzenie surowych ryb i mięsa może szkodzić i można się zarazić bakteriami chorobotwórczymi lub pasożytami. Połowa (51 proc.) jest świadoma, że dieta wegetariańska nie jest w tym czasie dla nich dobra. No, chyba, że będzie prawidłowo zbilansowana.
Nadal niestety są kobiety, które uważają, że w ciąży można się odchudzać, chociaż nie jest ich już dużo (11%). Co piąta kobieta uważa, że wypicie od czasu do czasu lampki wina w ciąży nie szkodzi. Wśród nielicznych pań wciąż pokutuje też przekonanie, że w ciąży należy zrezygnować z jakiej aktywności fizycznej (14 proc.).
Kwas foliowy=zdrowe dziecko
Kobiety zdecydowanie stawiają na kwas foliowy jako najważniejszy suplement diety mamy i zdrowia jej dziecka. Aż 89% uważa, że jest on w ciąży szczególnie potrzebny. " Niedobór kwasu foliowego (...) prowadzi do występowania u dziecka wad cewy nerwowej, niskiej masy urodzeniowej, zwiększa ryzyko odklejenia się łożyska i poronień – wyjaśnia dr Okręglicka. Ekspertka podkreśla, że rozwój cewy nerwowej następuje między 18 a 30 dniem po zapłodnieniu, dlatego też suplementację kwasem foliowym należy rozpocząć na co najmniej 6 tygodni przed zajściem w ciążę, a optymalnie 3-6 miesięcy wcześniej i kontynuować przez co najmniej pierwszy trymestr jej trwania, najlepiej do porodu.
Kwas foliowy w szpinaku i wątróbce
Kobiety wiedzą, gdzie szukać kwasu foliowego. 40 proc. kobiet wskazuje na szpinak i wątróbkę. Ale zdają sobie także sprawę, jak ważne jest żelazo (70 proc.), magnez (63 proc.), kwasy DHA (61 proc.) i witamina D (59 proc.).
Ok. 40 proc. przyszłych mam zdaje sobie sprawę, jak ważne są witaminy A i E oraz jod – odgrywają one bardzo ważną rolę w rozwoju mózgu i całego układu nerwowego, także narządu wzroku dziecka.
Wnioski? Zdecydowana większość pań (82%), niezależnie od wieku, uważa, że nieprawidłowa dieta i brak suplementacji przed ciążą lub w jej trakcie może mieć negatywne konsekwencje dla rozwoju płodu.
Raport na temat odżywiania i suplementacji w ciąży i w okresie laktacji przeprowadzono w lutym 2017 roku przez Pollster na zlecenie marki Folik. W badaniu wzięły udział panie w przyszłości planujące ciążę, będące w ciąży oraz posiadające dziecko do 1 roku życia.
A wy, jak oceniacie wiedzę matek na temat prowadzenia ciąży? Czy uważacie, że kobiety prawidłowo dbają o swoje zdrowie i dziecka? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!
Zobacz też:
- Najlepszy czas na ciążę
- 4 pozycje, w których najłatwiej zajść w ciążę
- 6 ciąż na 100 ma wady - czy każda jest groźna? Jak bardzo? [WIDEO]