Ile trzeba by zarobić, aby nie stracić 500 plus? Najświeższe wyliczenia
Już wiadomo, ile trzeba by mieć dochodu, aby nie wypaść z programu 500 plus.
Po tym, jak rząd zapowiedział podwyższenie płacy minimalnej, wiele rodzin i samotnych rodziców mocno odczują tę podwyżkę. Dla nich będzie to utrata bardzo konkretnych pieniędzy przyznawanych przez państwo w ramach Programu 500 plus.
Podwyżka uderzy w samotnych rodziców
Zapowiedziane na przyszły rok podwyższenie płacy minimalnej uderzy w rodziców o niskich dochodach pobierających pieniądze również na pierwsze dziecko, jak też rodziców samotnie wychowujących dziecko.
Spadnie liczba uprawnionych do pobierania świadczeń 500 plus. Wszystko przez kryterium dochodowe. Obecne rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 złotych netto na osobę. Z takiej pomocy, korzystają także rodzice samotni wychowujący dziecko, o niskich zarobkach. Ale zgodnie z zapowiedziami rządu ma się to zmienić.
Już w przyszłym roku pensja minimalna będzie wynosić 2250 złotych brutto, co oznacza, że rodzic otrzymujący 500 plus na pierwsze dziecko o 34 złotych przekroczy kryterium dochodowe.
Samotni rodzice stracą 25 proc. dochodu
Warto podkreślić, że brak 500 plus dla samotnych rodziców to olbrzymi problem. Mając pensję minimalną i świadczenie 500 złotych, mają do wydania w sumie 2 tys. złotych miesięcznie. Świadczenie wynosi aż 25 proc. domowego budżetu. Wzrost pensji minimalnej o blisko 100 złotych netto nie zrekompensuje tej straty.
Także rodziny o niskim dochodzie, otrzymujące 500 plus, mocno odczują utratę świadczenia. Dziś do wydania mają około 4 tys. złotych. Tracąc 500 plus na pierwsze dziecko pomniejszą swój budżetu o 12 proc. I tutaj wzrost pensji minimalnej da im mniej niż świadczenie na dziecko.
Jak napisał money.pl, jedynie podniesienie progów dochodowych, może uratować część polskich rodzin od utraty świadczenia. Konkretnie musi to być 972 złotych. Tyle powinien wynosić próg dochodowy w programie Rodzina 500 plus, aby w najbliższych latach nie wypadały z niego najbiedniejsze rodziny z pensją minimalną - wynika z analizy money.pl.
Czy rząd myśli o zmianie w 500 plus?
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
kalendarz rozwoju niemowlaka Czytaj więcejProgram 500 plus działa już od kwietnia 2016 roku, ale w tym czasie kryteria dochodowe, według których jest przyznawany, nie zmieniły się nawet o złotówkę. W przeciwieństwie do rosnących wynagrodzeń, emerytur i ustawowej pensji. Dlatego składających w 2020 roku wnioski o pieniądze, będzie czekać niemiła niespodzianka.
Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej nie przewiduje na razie zmian w kryteriach przyznawania 500 plus. Informuje jedynie, że podwyżka pensji minimalnej nie wpłynie na świadczenia przyznane w tym i w przyszłym roku. Zdaniem money.pl, jedynym rozwiązaniem, aby rodziny nie potraciły świadczenia, jest waloryzacja progów uprawniających do 500 plus.
Money.pl postanowił „pomóc” ministerstwu oraz rządowi i podpowiedzieć, ile powinny wynosić progi dochodowe, gdyby miały urosnąć dokładnie tak, jak pensja minimalna. Z wyliczeń money.pl wynika, że próg powinien wynosić 972 złotych na pierwsze dziecko, czyli podskoczyć o dokładnie 21 procent. Dla rodziców dzieci niepełnosprawnych próg zarobkowy (obecnie jest to 1200 złotych) powinien być ustawiony na poziomie 1452 złotych. Takie sumy pozwoliłyby samotnym rodzicom oraz rodzinom o niskich dochodach na zachowanie prawa do pobierania 500 plus.
Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
Czy rząd powinien zmienić kryteria przyznawania 500 plus? Napiszcie w komentarzach.
Źródło: money.pl
Zobacz też:
- 393 złotych zamiast 500 plus - to już się dzieje!
- Wyprawka: co do spania dla dziecka - kołyska, łóżeczko czy coś jeszcze
- Co jest potrzebne mamom do (prze)życia? [WIDEO]