Niezwykle łatwo sprawdzić, jakie imiona były najpopularniejszymi w ubiegłym roku czy nawet kilka lat wstecz, ale czy zastanawiałaś się, jakie imiona były popularne w XVII wieku, a nawet wcześniej? Nadając imiona często ulegamy modom, wybieramy te najpopularniejsze lub wręcz przeciwne te najrzadziej nadawane. Co kiedyś wpływało na to, jakie imię wybierano dla dziecka?

Reklama

Pierwsze polskie imiona

Sięgnijmy pamięcią czasów zanim na ziemiach polskich pojawiło się chrześcijaństwo. Po większości wówczas używanych rodzimych imionach nie ma obecnie śladu. Słowianie tworzyli pierwsze imiona najprawdopodobniej odapelatywne, czyli wywodzące się od nazw pospolitych. Nawiązywały one do cech człowieka, np. imiona Uchacz (osoba mająca odstające uszy) lub Białowąs (z powodu białych wąsów), zawodu, np. Kowal lub miejsca zamieszkania, np. Rawiok (pochodzący z Rawy Mazowieckiej).

Na przełomie XIII i XIV wieku imiona odapelatywne zaczęły występować jako dodatek do imion zwykłych, a tym samym zaczęły pełnić funkcję nazwiska.

Wraz z nastaniem chrześcijaństwa imiona rodzime zaczęły być stopniowo wypierane przez imiona chrześcijańskie Często zdarzało się, że osoba posiadała równolegle dwa imiona – jedno chrześcijańskie, a drugie słowiańskie. W 1563 roku decyzją soboru trydenckiego biskupi zabronili nadawać imiona męskie i żeńskie inne niż tylko imiona świętych.

Największe zmiany w trendach imion na przestrzeni lat

Upodobania do nadawanych imion bardzo zmieniały się przez wieki:

Zobacz także
  • w XVII i XVIII wieku coraz popularniejsze były nowe imiona świętych (np. Teresa, Ksawery, Alojzy),
  • w okresie Oświecenia wzrosła popularność świeckich imion, zwłaszcza polskich imion damskich i męskich zapożyczonych z literatury, ta tendencja długo się utrzymywała (właściwie trwa do dziś, tylko literaturę zastąpiły seriale), przykładami mogą być: Mickiewiczowska Grażyna i Telimena oraz Sienkiewiczowska Danuta i Ligia),
  • koniec XVIII, a zwłaszcza w XIX wieku to powrót do imion słowiańskich (np. Ludomir, Bronisław, Miłosław, Bolesław, Mścisław, Dobiesław, Dobrosław i ich żeńskich odpowiedników),
  • w XX wieku popularnymi imionami słowiańskimi były: Wiesław, Radosław, Jarosław, Zdzisław, Zbigniew, Przemysław, Mirosław, Sławomir i ich żeńskie formy; XX wiek to również napływ nowych imion zapożyczanych z języków zachodnich (angielskiego, francuskiego i niemieckiego), następuje moda na imiona damskie i męskie obecne w mediach, zwłaszcza w telewizji, która upowszechniała kulturę krajów zachodnich (np. Brajan, Kewin, Denis, Nikola czy Dżesika ).

Najpopularniejsze imiona - ranking wszechczasów

Podsumowując popularność poszczególnych imion dla dziewczynek i chłopców począwszy od 1901 roku aż po dzień dzisiejszy najpopularniejsze imiona dla synka to Mateusz i Jakub, natomiast dla córki to Anna i Julia.

Zobacz, jak rozkładała się popularność imion na przestrzeni wieków:

najpopoularniejsze imiona dla chłopców w Polsce
Anna Kołacz
najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w Polsce
Anna Kołacz

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek i chłopców w latach 2000.

A oto jak wygląda zestawienie najpopularniejszych imion dla dziewczynek ostatnich dwóch dekad:

1. Julia
2. Zuzanna
3. Maja
4. Lena.

Najpopularniejsze imiona dla chłopców ostatnich 20 lat to:

1. Jakub
2. Kacper
3. Antoni
4. Szymon.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama