Rzadkie imiona damskie 2021. Jakie imiona nie zyskały naszej sympatii?
Adobe Stock
Imiona

Rzadkie imiona żeńskie 2021: ranking rzadko spotykanych i nietypowych imion (w tym polskich)

Rzadkie imiona żeńskie nadawane w 2021 mogą zaskakiwać. Wiele z nich brzmi bardzo oryginalnie, inne zaś przywołują na myśl minioną epokę. Wśród rzadko nadawanych imion pojawiło się wiele polskich imion dla dziewczynek, również tradycyjnych jak Mirosława czy Bogdana, ale również kilka bardzo nietypowych.

Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Szukając inspiracji, możemy zapoznać się z listą najbardziej popularnych imion nadawanych w ostatnich latach. Jeśli zależy nam jednak na byciu oryginalnym, za inspirację może posłużyć lista rzadkich imion żeńskich nadawanych w pierwszej połowie 2021 roku. Z setek imion opublikowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji wybrałyśmy te, które, choć są rzadkie, mogą spodobać się wielu rodzicom.

Czy dziecko może mieć na imię... Tradycja? [WIDEO]

Rzadko spotykane imiona w Polsce w 2021 roku

Wśród najrzadszych imion żeńskich w Polsce znalazły się zagraniczne imiona, m.in. Elisabeth, Lisa, Chloe i Ingrid. Wiele z nich to imiona ukraińskie. W rankingu nie brakuje też imion, które były bardzo popularne kilkadziesiąt lat temu. Zdarzają się też przypadki zdrobnień od dobrze znanych nam imion. Poniżej przedstawiamy najrzadsze imiona żeńskie nadawane w Polsce w 2021 roku. Może któreś z nich cię zainspiruje?
 

 • Żaneta – 4 osoby nadały to imię
 • Marzena – 5 osób nadały to imię
 • Grażyna – 5 osób nadały to imię
 • Bożena – 5 osób nadały to imię
 • Renata – 6 osób nadało to imię
 • Wioletta – 9 osób nadało to imię
 • Jolanta – 12 osób nadało to imię
 • Ilona – 12 osób nadało to imię
 • Marcela – 14 osób nadało to imię
 • Edyta – 20 osób nadało to imię

Bardzo rzadkie imiona żeńskie w 2021 roku

Inne nietypowe i rzadko nadawane imiona żeńskie w 2021 roku to:

 • Żaklina
 • Wirginia
 • Rebeka
 • Mirosława
 • Bernadetta
 • Bogdana
 • Honorata
 • Melodia
 • Maryna

Nietypowe imiona żeńskie w 2021 roku

Niektórzy rodzice decydowali się na bardzo nietypowe imiona żeńskie. W 2021 roku urodziły się dwie dziewczynki, które dostały imię Dżesika. Dwie inne – Enola, a kolejne dwie – Mercedes. Wśród bardzo nietypowych imion żeńskich nadawanych w 2021 roku znalazły się też m.in. imiona Tina i Atena

Rzadkie imiona dla dziewczynki – o tym musisz pamiętać

Wybierając imię dla dziewczynki, musimy pamiętać o dwóch ważnych zasadach. Zgodnie z polskim prawem nie może być to imię ośmieszające dziecko i musi jasno wskazywać na jego płeć. Nie stosując się do wymogów, musimy liczyć się z odmową kierownika urzędu stanu cywilnego. 

Przed podjęciem decyzji warto dobrze ją przemyśleć. Imię dla dziecka nadajemy przecież na całe życie. To dziecko będzie ponosiło konsekwencje naszego wyboru. 

Cały raport „Imiona nadane dzieciom w Polsce w I połowie 2021 r. – imię pierwsze” znajdziecie na portalu gov.pl. 

Zobacz też:

zakazane imiona
Adobe Stock
Aktualności
Zakazane imiona w Polsce – co mówią przepisy USC i zalecenia Rady Języka Polskiego
Rada Języka Polskiego przygotowała listę 69 imion, których rodzice nie powinni nadawać dziecku. Sprawdź, jakie imiona znalazły się na liście „imion zakazanych” w Polsce.

Choć nie istnieje oficjalna lista imion zakazanych, niektóre z nich są zdecydowanie niewskazane. W Polsce nie ma konkretnych przepisów, mówiących o tym, które imiona mogą być nadane, a które nie. Są ogólne zasady oraz wskazówki sformułowane przez Radę Języka Polskiego. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie przez urzędnika reprezentującego Urząd Stanu Cywilnego.  Ogólnie można powiedzieć, że zasady nadawania imion w naszym kraju są dość liberalne. Dowodem tego mogą być naprawdę dziwne imiona , wymyślane przez niektórych rodzicom dla dzieci. Nie obowiązuje już dawne ograniczenie, które nakazywało, by imię jednoznacznie wskazywało płeć (powinno być jednak w powszechnym znaczeniu przypisane do konkretnej płci). Dozwolone jest także nadawanie imion zagranicznych. Mimo tej swobody nadal można jednak wybrać złe imię dla dziecka. Jakich imion rodzice nie powinni wybierać? Które mogą zostać zakwestionowane przez urzędnika w USC? Przedstawiamy listę tak zwanych „imion zakazanych” w Polsce.  Lista imion zakazanych w Polsce – Rada Języka Polskiego Wybór imienia musi zostać zatwierdzony przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, który bierze pod uwagę obowiązujące przepisy i zalecenia Rady Języka Polskiego. Jeśli urzędnik stwierdzi, że imię jest nieodpowiednie, może odmówić jego nadania dziecku.  Kilka lat temu Rada Języka Polskiego przygotowała listę 69 imion, których rodzice nie powinni nadawać dzieciom. Co ważne – nie są to jednak imiona zakazane, a jedynie niezalecane przez RJP .  Oto lista imion, których Rada Języka Polskiego nie zaleca nadawać dzieciom: Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię...

Najpopularniejsze imiona w Polsce 2021
Adobe Stock
Imiona
Najpopularniejsze imiona w Polsce 2021: nowi faworyci! [RANKING]
Oto lista najpopularniejszych imion w Polsce w 2021 roku. Dane pokazujące, jakie imiona nadawano dzieciom w ubiegłym roku, różnią się nieco od wcześniejszego rankingu. Co się zmieniło? Poznaj najczęstsze imiona dzieci urodzonych w 2021 roku.

Najpopularniejsze imiona w Polsce w 2021 roku przygotowaliśmy w oparciu o  listę publikowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji . Są na niej imiona, które rodzice najchętniej nadawali dzieciom w ostatnich miesiącach.  Rodzice, którzy wybierają imię dla dziecka, często zastanawiają się, jakie jest najpopularniejsze imię w Polsce. Sytuacja zmienia się co kilka lat. Jeszcze niedawno królowały nowoczesne imiona, np. imiona angielskie . Później nastała moda na tradycyjne polskie imiona . Niektórzy decydują się nazwać dziecko bardziej oryginalnie, przeglądają zestawienia  rosyjskich imion lub jeszcze bardziej egzotycznych, jak imiona koreańskie . Na jakie imiona nastała moda w 2021 roku? Poniżej przedstawiamy listę najczęściej nadawanych imion w Polsce. Czy utrzymają swoją popularność w najbliższych miesiącach? Imiona najczęściej nadawane w Polsce W 2020 roku rodzice równie chętnie wybierali dla córek imię Julia i Zuzanna. Urodziło się dokładnie tyle samo dziewczynek o tych imionach! Ale tuż za nimi w rankingu uplasowała się Zofia. W 2021 roku popularność tego imienia wcale nie malała! Zofia oznacza dziewczynkę stanowczą, troszkę przemądrzałą i skłonną do rządzenia wszystkimi wokół. W ubiegłym roku imię Julia spadła na 4. miejsce, natomiast największą faworytką jest Zuzanna.  Wśród imiona dla chłopców nie było zmiany lidera. Najpopularniejszym imieniem męskim od wielu lat jest Antoni. Druga pozycję utrzymał także Jan. Na trzecim miejscu po raz drugi znalazł się Aleksander. To imię o międzynarodowej sławie oznacza wytrwałego i zdyscyplinowanego chłopca lub mężczyznę. To obrońca ludzi, który podejmuje odważne decyzje. Nic dziwnego, że rodzice przepadają za tym imieniem! W górę pnie się Aleksander i Franciszek.  Najpopularniejsze imiona w Polsce – ranking Najpopularniejsze imiona w Polsce dla dziewczynek w 2021 roku:...

kobiety o tych imionach są najlepszymi mamami
Adobe Stock
Aktualności
Kobiety o tych imionach są NAJLEPSZYMI MAMAMI
Czy imię może wpływać na to, jakim ktoś jest rodzicem? Okazuje się, że tak! Przynajmniej w teorii. Przedstawiamy imiona, których posiadaczki mają cechy idealnej mamy. Zalecamy jednak, by nie brać całkiem serio takich zestawień. Każda z was jest wspaniałą mamą!

Portal pomorska.pl wyróżnił 10 imion, których posiadaczki podobno najlepiej sprawdzają się w roli mamy. Choć często zdarza się, że cechy przypisane danemu imieniu rzeczywiście mają odzwierciedlenie w rzeczywistości – to nie zawsze tak jest. Dlatego do tego typu zestawień należy podchodzić z dystansem i traktować je przede wszystkim jak dobrą zabawę. My jesteśmy przekonane, że każda kobieta stara się być najlepszą mamą dla swojego dziecka (niezależnie od imienia!).  Najlepszą mamą jest... Każda kobieta może mieć cechy, które w jakiś sposób pomagają jej w byciu mamą. Należą do nich między innymi cierpliwość i spokój. Inne cechy z kolei niekiedy przeszkadzają przy wychowywaniu dziecka, np. łatwe denerwowanie się. Jeśli macie ochotę sprawdzić, czy znaczenie waszego imienia obejmuje „cechy najlepszej mamy”, zerknijcie na zestawienie przygotowane na podstawie przypisanych przez ezoteryków cech poszczególnym imionom. Zestawienie na podstawie znaczenia imion Agata – czasami nadmiernie boi się o swoje dzieci, bywa nadopiekuńcza. Jest jednak wierną żoną i wspiera swojego męża w jego celach i pragnieniach. Jeśli się poświęca – to zazwyczaj z wzajemnością. Potrafi jednak stawiać granice i nie daje się wykorzystywać. Jest także samodzielna, zdecydowana, rozsądna i praktyczna.   Alicja – jest doskonałą matką, czuje odpowiedzialność za los swojej rodziny i przyjaciół. Alicja jest bardzo szczera, często dopisuje jej humor i pogoda ducha. Jest także rozważna i systematyczna, co bardzo ułatwia życie jej rodzinie.   Barbara – potrafi docenić uroki życia, jest troskliwą matką i żoną. To osoba uczciwa i niezależna. Uwielbia podróżować i czytać książki „o świecie”, dzięki czemu jej dzieci są otwarte na nowe doznania i ciekawe...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj