Powodów, dla których nasze dziecko będzie ostatnim, może być oczywiście wiele. Nie możemy wykluczyć czynników finansowych, czy problemów zdrowotnych lub po prostu późnego wieku kobiety. Często jednak przychodzi taki moment, gdy czujemy, że nasza rodzina jest dokładnie taka, jakiej pragnęłyśmy. Nikogo już w niej nie brakuje. Mamy wtedy świadomość, że nasze najmłodsze dziecko jest tym, które urodziłyśmy jako ostatnie. Wtedy zaczynamy traktować je nieco inaczej. Jak?

Reklama

Sygnały, które wskazują, że nie planujesz już kolejnego dziecka

 1. Nie zachowujesz ubrań po ciąży, ani rzeczy, z których wyrasta twoje dziecko.
 2. Kupujesz więcej (i często droższe) rzeczy dla dziecka, tylko dlatego, że są „słodkie”. Wiesz, że więcej już nie będziesz miała okazji ich kupować.
 3. Nie próbujesz przyspieszać rozwoju dziecka. Może wcześniej cieszyłaś się, że twoje dziecko tak szybko zaczęło chodzić? Tym razem chcesz jak najdłużej mieć swoje maleństwo.
 4. Potrafisz powtórzyć ulubioną rymowankę dziecka 15 razy, a nie tylko 2, jak dawniej. Czujesz bowiem, że już nigdy nie będziesz bawiła się z dzieckiem w ten sposób.
 5. Rozczulają cię dzieci zaledwie kilka miesięcy młodsze od twojego.
 6. Zaczynasz mówić innym rodzicom „Ciesz się każdą chwilą! One tak szybko mijają”.
 7. Nie czujesz takiego wyczerpania, gdy musisz po raz kolejny wstać do dziecka w nocy. W końcu to okazja do przytulenia maleństwa.
 8. Zamiast tysiąca śmiesznych zdjęć wolisz robić takie, na których utrwalona jest twoja bliskość z dzieckiem.
 9. Rozmowy o najnowszych gadżetach dla kobiet w ciąży i mam noworodków czy dyskusje, jaki wózek jest najlepszy, już nie są dla ciebie tak interesując.
 10. Zaczynasz myśleć, jak to będzie, gdy będziesz mieć wnuki.
 11. Myślisz o zakupie zwierzaka, który wypełniałby pustkę, gdy dzieci podrosną.
 12. Patrząc na swoją rodzinę, czujesz, że jest już w komplecie (niezależnie czy masz jedno,dwoje, troje czy więcej dzieci).
Reklama

Zobacz też: 10 rzeczy o macierzyństwie, w które i tak nie uwierzysz!

Reklama
Reklama
Reklama