Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
rozmowa z koleżanką
fotolia.com
Wygląd i samopoczucie

10 rzeczy o macierzyństwie, w które i tak nie uwierzysz!

Poradniki dla rodziców są pełne cennych wskazówek jak postępować z niemowlęciem. Jednak osobiste rady zaprzyjaźnionych matek mogą okazać się znacznie cenniejsze. Zobacz, co musisz sprawdzić na własnej skórze, zanim przyznasz im rację!

1.    Nie spodziewasz się, jak bardzo zmieni się twoje życie po porodzie


Kłopoty z laktacją, niemowlę, które nie chce ssać piersi, kolka, ciągłe zmęczenie – to tylko niektóre z atrakcji, które czekają świeżo upieczonych rodziców w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka. Pewnie zakładasz, że u ciebie będzie inaczej, ale na wszelki wypadek piszemy już: a nie mówiłam!? 
 

2.    Nie bój się prosić o pomoc


Śmiało, dzwoń do mamy, siostry, przyjaciółki, sąsiadki. Samotność nie służy młodej mamie. Proszenie o pomoc, zwłaszcza w pierwszych tygodniach, to naprawdę nie jest porażka. To przejaw mądrości i zaradności. 
 

3.    Już nigdy nie będziesz tak naprawdę sama 


Nawet gdy zostawisz dziecko z kimś zaufanym, będziesz o nim myśleć: czy nie płacze, czy nie tęskni za mamą, czy nie jest głodne, czy nie jest mu zimno, czy nie przemoczyło bucików... Od razu po porodzie wkraczasz w stan umysłu "matka", który nigdy nie mija. Nigdy.
 

4.    Twoje dni będą się kręcić wokół karmienia


...i noce też. Na początku naprawdę tak będzie. Matki nie przesadzają. Uwierz w to.
 

5.    Twoje znajomości mogą nie przetrwać próby macierzyństwa


Może się okazać, że koleżanki i znajome z pracy, z którymi tak wesoło spędzałyście czas nagle staną się jakby mniej zainteresowane tym, co u ciebie. Tobie może się z kolei wydawać, że marnują czas na głupoty, a ich problemy są wyssane z palca. Nagle może się okazać, że bardziej ci po drodze z mamuśkami, z których się do tej pory podśmiewałaś. Coś za coś. W miejscu znajomości, które się poluzują pojawią się nowe. A te, które przetrwają, są bezcenne. 
 

6.    Przewijanie i ubieranie niemowlęcia nie są na ocenę


Na początku będziesz się zastanawiała nawet nad tym, jak podnieść swoje dziecko. Każda matka przez to przechodzi. Z czasem nabierzesz takiej wprawy, że będziesz umiała przewinąć i ubrać je w każdych warunkach, słowo honoru. 
 

7.    Dobre matki też miewają złe dni


Możesz być zmęczona, przybita, znudzona, rozdrażniona, czy zwyczajnie nie w humorze. Wszystkie emocje są dla ludzi. Dla matek też. Nie biczuj się, jeśli zdarzy ci się nie tryskać humorem od bladego świtu. 
 

8.    Kiedy niemowlę śpi, matka też śpi. Nie sprząta.


Wraz z pojawieniem się noworodka, dom zamienia się w pobojowisko. Trudno, lepiej przymknąć na to oko i wykorzystać drzemkę malucha, żeby też się przespać zamiast zasuwać z miotłą. Z czasem nauczycie się (tatuś też!) godzić opiekę nad dzieckiem z utrzymywaniem jako takiego porządku.  
 

9.    To nie grzech wygospodarować czas tylko dla siebie


Na kino, na golenie nóg, na spacer bez wózka, na zakupy (dla siebie!), na plotki z koleżanką, na basen, na kosmetyczkę, na ulubiony serial, na leżenie do góry brzuchem. TO NAPRAWDĘ NIE GRZECH!
 

10.    Ani się obejrzysz, a będziesz świetną matką 


Z czasem to ogarniesz, naprawdę. 

 

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

połóg, wsparcie po porodzie, baby blues, matkowanie matce, noworodek, w domu po porodzie
Fotolia
Połóg
Pomoc partnera lub mamy po porodzie - jak to zorganizować?
Planujesz, kto będzie z tobą przy porodzie? Pomyśl także, kto będzie wspierał cię tuż po nim. Czy wystarczy ci opieka twojego partnera? „Matkowanie matce" to stary, dobry sposób, by lepiej znieść pierwsze dni opieki nad dzieckiem. Sprawdź, na czym to polega.

Myślisz sobie: gdy maluszek zaśnie, ugotuję, posprzątam, wypiorę i jeszcze zdążę się zdrzemnąć? Taki plan ma małe szanse powodzenia. Abyś mogła dobrze opiekować się dzieckiem, na początku ktoś powinien zaopiekować się tobą. W pierwszych dniach po porodzie , gdy dziecko śpi (a może się zdarzyć, że utnie sobie tylko krótką drzemkę), powinnaś dużo wypoczywać. W ten sposób szybciej wrócisz do formy. Aby było to możliwe, wykorzystaj ostatni trymestr ciąży i zaplanuj, jak będą wyglądały dni po powrocie ze szpitala .  O czym warto pomyśleć? Na pewno dobrze przygotujesz się do pielęgnacji dziecka, zgromadzisz wszystkie rzeczy, które powinna zawierać porządna wyprawka dla noworodka . Ale aby odnieść pełny sukces, pomyśl też, na kogo spadną pozostałe obowiązki, gdy zajmiesz się dzieckiem. Sama nie poradzisz sobie z ich pogodzeniem. A jeśli spróbujesz, może okazać się, że zapłacisz za włożony wysiłek wysoką cenę. Dlaczego wsparcie po porodzie jest takie ważne? Po porodzie nie wraca się od razu do formy sprzed ciąży. Przez około sześć tygodni twój organizm adaptuje się do nowej sytuacji – ten czas nazywany jest połogiem. Możesz być osłabiona trudami porodu, nadal będzie trwać zawirowanie hormonalne, pojawią się emocje związane z karmieniem piersią itp. Możesz tryskać energią, ale też być osłabiona, senna, podenerwowana lub ulegać zmiennym nastrojom. Jeśli w tym czasie nikt ci nie pomoże, rośnie ryzyko, że dotknie cię baby blues , który czasem przeradza się w depresję poporodową . Stres w tym ważnym momencie może sprawić, że pojawią się problemy z karmieniem piersią . A tego wolałabyś uniknąć, prawda? Czy wsparcie partnera nie wystarczy? To zależy, jak szybko odnajdziesz się w nowej sytuacji i kiedy twój organizm wróci do formy. Każdemu młodemu tatusiowi przysługują dwa tygodnie urlopu ojcowskiego , które warto...

niemowlę, zabawa, mama, dziecko, zabawa z niemowlakiem
oksun70 - Fotolia.com
Mama
10 największych niespodzianek macierzyństwa
Nieważne, jak bardzo wydawało ci się, że jesteś przygotowane na narodziny dziecka – macierzyństwo i tak cię zaskoczy.

Bycie mamą to duże wyzwanie. Twoje dziecko będzie doprowadzań cię do łez i wystawiać twoją cierpliwość na próbę. Nie raz sprawi, że zapomnisz o wszystkich rzeczach, które dotąd uważałaś za najważniejsze. Dziecko rozbije twoje dotychczasowe życie na tysiące kawałeczków, by potem pomóc ci poskładać je na nowo, jak witraż, aż powstanie coś o wiele bardziej skomplikowanego i piękniejszego niż kiedykolwiek znałaś. Chociaż każde macierzyństwo jest inne, są pewne wspólne dziedziny, w których dzieci rewolucjonizują życie młodych rodziców. Poznaj 10 największych niespodzianek młodej mamy. 1. Relacje z twoim partnerem po porodzie ulegną zmianie - Przed narodzinami dziecka byliśmy nierozłączni. Dużo ze sobą rozmawialiśmy, często wspólnie wychodziliśmy. Znajomi mówili, że zachowujemy się, jak zakochani nastolatkowie. Odkąd pojawiło się dziecko jesteśmy ciągle poddenerwowani. Zmęczenie i stres sprawiają, że często się kłócimy. - pisze jedna z mam na forum babyonline.pl Nawet, jeśli oboje pragnęliście zostać rodzicami, pojawienie się w domu dziecka, to powoduje "przeciążenia" na linii młoda mama i jej partner. Młodzi rodzice często czują się niedoceniani, zmęczeni, samotni, zaniedbywani i nierozumiani . Mimo, że rodzą się w nich podobne uczucia ciężko im o nich wspólnie rozmawiać, a to właśnie rozmowa jest kluczem do sukcesu . Nawet jeśli jesteś bardzo zmęczona, czujesz się nieatrakcyjna, znajdź czas dla męża. Porozmawiaj z nim o swoich uczuciach. Sprawdź też: Tych zdań mężowie nienawidzą! Na pewno choć raz tak powiedziałaś! Pocieszające jest to, że po tym pierwszym wyczerpującym i niezwykle stresującym okresie rodzicielstwa większość związków "odbija się" i rośnie w siłę większą niż kiedykolwiek dotąd. - Mój mąż jest najbardziej niesamowitym ojcem na świecie. Kiedy wchodzi do dziecinnego...

Samotność w macierzyństwie
Fotolia
Aktualności
8 sytuacji, w których czujesz się niesamowicie samotna
Macierzyństwo to emocjonalny rollercoaster. Z tą różnicą, że stąd nie ma ucieczki.

Chociaż przez większość czasu jesteś zbyt zajęta, żeby o sobie pomyśleć, są sytuacje, w których dominuje jedno uczucie: samotność. Kiedy czujesz się najbardziej samotna? 1. Kiedy twoje dziecko dostaje ataku histerii w miejscu publicznym Wstyd, strach, zażenowanie, bezsilność, samotność – lista uczuć, które to opisują, jest naprawdę długa. Każda mama to przerabiała. Jedyne, co może cię uratować to spokój i cierpliwość . Nie myśl, co pomyślą inni. Pomyśl o tym, co zrobić, żeby twoje dziecko wstało z podłogi. Porozmawiaj z nim, dlaczego to zrobiło. 2. Kiedy twojego męża nigdy nie ma Jesteś silna i dajesz sobie ze wszystkim radę, jednak czasem... nie dajesz rady. Natłok domowych i zawodowych obowiązków wysysa z ciebie energię. Chociaż starasz się ze wszystkich sił, czasem chciałabyś, żeby twój mąż trochę cię odciążył, pomógł. Kiedy chcesz prosić go o pomoc, przypominasz sobie, że jak zwykle go nie ma. 3. Kiedy twoje dziecko nagle przestaje cię lubić Większość mam to przerabia: twój ukochany maluszek, który płakał, jeśli wychodziłaś bez niego z domu, nagle nie chce mieć z tobą nic wspólnego. Nie je tego, co mu podasz, nie chce się z tobą bawić, nie chce, żebyś odbierała go z przedszkola. Ta faza szybko mija, ale nagłe uczucie pustki, które się wtedy pojawia, jest bardzo przytłaczające. 4. Kiedy nie możesz zasnąć, bo zastanawiasz się, czy jesteś dobrą matką Zdradzimy ci sekret: jesteś najlepszą mamą dla swojego dziecka. Zobacz także: Zła matka? Nie. Prawdziwa! 5. Kiedy spędzasz całe dnie wśród dzieci Każda mama wie, że można jednocześnie uwielbiać macierzyństwo i go nie znosić. Uczucie samotności pojawia się często w momencie, kiedy zauważasz, że już nie pamiętasz, jak to jest rozmawiać z dorosłymi o czymś innym niż dzieci. Pieluchy, zabawki, płacz, książeczki, przedszkole i 500 plus – to...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak