Brązowe plamienie zamiast okresu – co oznacza, jak wygląda, kiedy do lekarza?
Brązowe plamienie zamiast okresu zawsze sygnalizuje, że w organizmie kobiety dzieje się coś nietypowego. Jeśli się powtarza, wymaga konsultacji z lekarzem i poszukiwania przyczyn. Dopiero wtedy można podjąć odpowiednie leczenie.
Brązowe plamienie zamiast okresu może być skąpe lub bardziej obfite, może trwać krótko, np. 1-2 dni lub utrzymywać się nawet do 3 miesięcy. Czasami towarzyszą mu dodatkowe objawy – mdłości, gorączka, ból brzucha.
Plamienie od okresu różni się tym, że na bieliźnie pojawia się śluzowata wydzielina z pochwy mniej lub bardziej podbarwiona krwią. Z brązowym plamieniem mamy do czynienia, gdy krew obecna w wydzielinie jest już skrzepnięta, przez co nabiera brązowego koloru.
Spis treści:
- Brązowe plamienie zamiast okresu – przyczyny
- Brązowe plamienie zamiast okresu a ciąża
- Brązowe plamienie zamiast okresu – test negatywny
- Brązowe plamienie zamiast okresu po porodzie
- Plamienie zamiast miesiączki – diagnostyka i leczenie
Brązowe plamienie zamiast okresu – przyczyny
Brązowe plamienie zamiast okresu jest niejednoznacznym objawem. Tylko na jego podstawie nie sposób określić przyczyn pojawienia się tej nieprawidłowości.
Najczęstszą przyczyną pojawienia się brązowego plamienia zamiast okresu są stany zapalne dróg rodnych. Objaw ten może sugerować również poważniejsze zmiany: mięśniaki macicy, torbiel jajnika, nowotwór czy polipy.
Jednym z powodów wystąpienia brązowego plamienia może być zbyt niski poziom estrogenów w czasie owulacji. Prowadzi to do dalszego zachwiania w poziomie hormonów i obniżenia się poziomu progesteronu. Nieprawidłowość tę nazywa się niedomogą lutealną, która utrudnia zagnieżdżenie się zarodka. Jej skutkiem jest brązowe plamienie, które może pojawić się na kilka kilka dni przed spodziewanym terminem okresu.
Brązowe plamienie zamiast okresu może towarzyszyć niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto. Wtedy najczęściej dochodzi do rozregulowania cyklu miesiączkowego.
Brązowe plamienie zamiast okresu u kobiet po 30. lub 40. roku życia może być oznaką menopauzy. W tym czasie dochodzi do zmian w poziomach hormonów, a spadek ilości progesteronu może wywoływać brązowe plamienie.
Jeszcze inną przyczyną może być przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej. Pigułki wpływają na produkcje hormonów w organizmie, co może, zwłaszcza na początku ich przyjmowania, spowodować pojawienie się brązowego plamienie zamiast okresu. Zwykle jednak po pewnym czasie wszystko wraca do normy.
Brązowe plamienie zamiast okresu a ciąża
Brązowe plamienie występujące zamiast okresu może być jednym z pierwszych objawów ciąży. Jest to tzw. plamienie implantacyjne, które towarzyszy zagnieżdżaniu się zarodka w macicy. Mogą towarzyszyć mu bóle brzucha. Czasami zdarza się, że brązowe plamienie występuje przez pierwszych 3 miesiące ciąży.
Brązowe plamienie może też być oznaką ciąży pozamacicznej, czyli sytuacji, gdy zarodek zagnieżdża się np. w jajowodzie zamiast w macicy. Stan ten wymaga interwencji lekarskiej, gdyż zagraża zdrowiu i życiu kobiety.
Brązowe plamienie zamiast okresu – test negatywny
Jeśli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży, a w czasie przewidywanego okresu wystąpi plamienie, najlepiej wykonać test ciążowy. Jeśli wyjdzie negatywny, trzeba powtórzyć go po kilku dniach.
Gdy drugi test wykluczy ciążę, konieczna jest dalsza obserwacja niepokojących objawów. Występowanie brązowych plamień zamiast okresu w kolejnych 1-2 miesiącach wymaga konsultacji z ginekologiem. Jeśli lekarz wykluczy ciążę, będzie szukał innych przyczyn tej nieprawidłowości, np. w kierunku zaburzeń hormonalnych lub nieprawidłowości w drogach rodnych.
Brązowe plamienie zamiast okresu po porodzie
Brązowe plamienie może pojawić się u niektórych kobiet po porodzie. Może też wystąpić po pierwszej zwykłej miesiączce, która wystąpiła po porodzie. Najczęściej tak objawiają się przejściowe zaburzenia hormonalne po ciąży i porodzie. Może to być również objaw powrotu problemów hormonalnych, jeśli kobieta borykała się z nimi przed ciążą i porodem.
Powtarzające się plamienia zamiast okresu w kolejnych cyklach po porodzie wymagają konsultacji z lekarzem ginekologiem, który ustali przyczynę nieprawidłowości.
Plamienie zamiast miesiączki – diagnostyka i leczenie
Przyczyn plamienia może być wiele, zwykle ginekolog zaczyna od wykluczenia ciąży. Gdy potwierdzi, że kobieta nie spodziewa się dziecka, zaleca badania, które pozwolą ustalić, co leży u podłoża występowania brązowego plamienia zamiast okresu. Zwykle wykonuje się badania krwi i USG narządu rodnego.
Leczenie plamienia zależy od jego przyczyny. Może polegać na uregulowaniu poziomu hormonów lub wyleczeniu stanu zapalnego dróg rodnych, usunięciu mięśniaków czy polipów lub podjęciu leczenia onkologicznego, gdy okaże się, że w drogach rodnych rozwinęła się choroba nowotworowa.
Przeczytaj też: