plan dnia mamy
Fotolia
Mama

Kiedy spać, kochać się, pracować? Testujemy ekspercki plan dnia

Ekspert od snu z Uniwersytetu w Oksfordzie twierdzi, że zna odpowiedź na pytanie, która godzina jest najlepsza na każdą codzienną czynność. Rozpisał to w formie planu dnia. Postanowiłam sprawdzić, czy tak rzeczywiście będzie najlepiej – ja, matka dwojga. Z jakim efektem?

Wyłożyłam się już na początku. Dr Paul Kelley twierdzi, że w zależności od wieku nasz dobowy zegar potrzebuje innych pór snu, czuwania, pracy, jedzenia etc. Rozpisał więc na łamach gazety "The Daily Mail" ściągawkę na różne dekady życia – począwszy od ludzi po dwudziestce (Obudź się o 9.30, idź spać o 1.00), na siedemdziesięciolatkach skończywszy (pobudka o 6.00, sen o 21.30). 

Stojąc właśnie jedną nogą nad grobem... tfu tfu! Będąc właśnie na przełomie dekad, wybrałam tę, która brzmi milej dla ucha: 30+. Wydaje mi się też, że dla wielu z was taka lista dla osób po trzydziestce okaże się przydatna, a jeśli chcecie taką dla dwudziestek i czterdziestek – dacie znać, to napiszę.

Idealny plan dnia dla osób 30+

8.10 Pobudka! Dr Kelly twierdzi, że między 3. a 4. dekadą życia następuje wielka przepaść: "Twój mózg, płuca i mięśnie zaczynają się starzeć, więc twój wewnętrzny zegar przestawia się na wcześniejsze godziny, żeby zmaksymalizować czas, gdy jesteś najbardziej czujna".
8.20 Kochaj się! Profesor twierdzi, że słońce wzmaga produkcję testosteronu u obu płci, dzięki czemu uprawianie seksu o tej porze to idealny pomysł.
8.40 Śniadanie: po seksie pora na lekkie i zdrowe śniadanko. 
10.40 Zacznij pracę. Poziom kortyzolu osiąga swój szczyt, dzięki czemu o tej porze twój trzydziestokilkuletni mózg pracuje najlepiej.
14.10 Lunch. Pora coś zjeść, najlepiej bogatego w białko. Jak będziesz to odwlekać, twój organizm zacznie zużywać zapasy glukozy, a ty będziesz się łatwo denerwować.
15.40 Drzemka. Jeśli jesteś młodym niewyspanym rodzicem – radzi dr Kelley – teraz jest pora na 20-minutową drzemkę.
18.40 Koniec pracy: wczesny wieczór to doskonały moment na zakończenie pracy, właśnie kończy się twój wytężony okres koncentracji.
19.00 Ćwiczenia. Na tym etapie życia lepiej ćwiczyć później, kiedy mięśnie są już nieźle rozruszane.
19.45 Życie towarzyskie. To o tej porze, jak twierzi dr Kelley, masz najlepszy nastrój i rozkwitasz towarzysko.
20.10 Kolacja. Jedzenia będziesz potrzebować jakieś 90 minut po zakończeniu pracy. To też dobra pora na drinka – w czwartej dekadzie życia wątroba jeszcze nieźle radzi sobie z alkoholem.
22.00 Telewizja/tablet: tylko uwaga na sztuczne światło – za dużo obniża jakość snu.
23.40 Spaaaać! 

Jak to wyglądało w praktyce

Przypomnijmy: mam dwoje dzieci, może nie jestem świeżo upieczoną mamą, ale niewyspanie nie jest mi obce, pracuję, jem, czyli mogę przystąpić do testowania planu dr Kelley. Godziny wg planu – czy udało mi się cokolwiek zrobić zgodnie z sugestią?

8.10 Jadę autobusem do pracy, u mojego boku syn, którego po drodze odstawię do przedszkola. Pobudka była o 6.45. Gdybym czekała do 8.10, moje starsze dziecko notorycznie stawiałoby się do szkoły na 3 lekcję!
8.20 Macham synowi na pożegnanie i pędzę na kolejny autobus do pracy. Seksu rano nie było wcale, bo i kiedy?
8.40 Włączam komputer w redakcji. Śniadanie było o 7.10. Oczywiście lekkie i zdrowe. Teraz liczę minuty do drugiego.
10.40 Pracuję już od dwóch godzin. Okres najwyższych obrotów właśnie zaczyna przemijać na myśl o zbliżającym się obiedzie (jeść!!!).
14.10 Od dwóch godzin jestem po obiedzie. Powoli kończę różne projekty. Znowu jestem głodna.
15.40 O tej porze odbieram syna z przedszkola. Musimy jeszcze pojechać po jego siostrę do szkoły. Jakakolwiek sugestia w stylu: niewyspany rodzicu, spróbuj się zdrzemnąć w ciągu dnia wydaje mi się grubym nietaktem.
18.40 Pracę skończyłam dużo wcześniej, ale też nie miałam w jej trakcie przerw na spanie... O tej porze jem z dziećmi kolację i przygotowuję najmłodszych do snu.
19.00 Jeśli ćwiczeniami jest kąpiel dwojga dzieci i zagonienie ich do łóżek, to nawet się zgadza. To właściwie prawdziwy poligon!
19.45 Życie towarzyskie upływa mi o tej porze przy łóżeczku syna, z którym robię ćwiczenia logopedyczne i czytam mu książki. W tym czasie córka sama czyta sobie do snu.
20.10 Czasami rzeczywiście jem kolację o tej porze. To także moment ważkich decyzji: jaki film, który serial, a może muzyka lub książka?
22.00 Mówię ukochanemu dobranoc, jeśli on jeszcze nie chce spać i ze szklanką wody udaję się na spoczynek. Jutro przecież znowu obudzę się o porze rekomendowanej sześćdziesięciolatkom!
23.40 Ciiiicho, nie budzić

Kilka słów podsumowania

Nie wiem, czy komukolwiek, kto nie pracuje z domu, udaje się żyć według takiego grafiku. Moim zdaniem to niemożliwe. Eksperyment z dnia wolnego od pracy też się nie sprawdził, bo obudziłam się sama z siebie o 6.00 (to pora dla siedemdziesięciolatka, jak mówi dr Kelley), a o 22.00 zasnęłam przed telewizorem. Jak sześćdziesięciolatek! Rzucam okiem na rozpiskę dla czterdziestolatków i widzę, że chociaż kochać się im nie każą rano, tylko o 22.20 (oksytocyna pomoże zasnąć), niestety pojawia się sprzątanie domu o 15.30 jako przerwa w pracy i tu już zupełnie poległam. Szefowo, wyskoczę na dwie godzinki umyć wannę, ok?

I to by było na tyle, jeśli chodzi o plany dnia w realnym świecie, poza murami renomowanych uniwersytetów. Nijak mają się do rzeczywistości. A wy o której wstajecie i o której kładziecie się spać? Co z resztą dnia? Napiszcie w komentarzu!

Zobacz też:

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

wychowanie rutyna czy elastyczność
Adobe Stock
Mama
Jak od rutyny przeszłam do elastyczności (i jest mi z tym lepiej)
Wszystkie mądre głowy mówią, że dzieci potrzebują przewidywalności i stałego rytmu dnia. Pewnie, ale jak nie przegapić momentu, kiedy stajemy się niewolnikami rutyny? Oto moja droga od nieugiętej strażniczki domowego grafiku do elastycznej bogini rodzinnej sielanki.

Do wszystkiego muszę się zawsze dobrze przygotować, dlatego też do urodzenia dziecka przykładałam się jak do zdawania egzaminu maturalnego. Od samego początku – dzięki dogłębnemu zbadaniu tematu - wiedziałam już, że co jak co, ale najważniejsza w wychowywaniu dzieci jest ... rutyna. Konsekwentna, prozaiczna, sztywna jak drut rutyna.  Nie było to najłatwiejsze odkrycie, bo do tego momentu byłam raczej tą spontaniczną osóbką, która robiła plany na bieżąco i najbardziej szczyciła się tym, że może je zmieniać z minuty na minutę. Ale hej! Co to dla mnie, skoro w macierzyństwo weszłam z silnym postanowieniem, że będę książkowo idealną, ze wszech miar perfekcyjną, nowoczesną matką ?  Życie wg grafiku Skoro wszędzie piszą, że niemowlęta i małe dzieci do prawidłowego rozwoju i poczucia bezpieczeństwa potrzebują rutyny, to kto to zapewni mojemu dziecku, jeśli nie ja? Pestka! I rzeczywiście, największym zaskoczeniem okazało się to, że wyjątkowo łatwo było mi stanąć na straży rodzicielskiego grafiku i bezwzględnie pilnować, by nie było żadnych odstępstw od reguły: - jedzenie co 3-4 godziny. To okazało się łatwe nawet w przypadku karmienia piersią , które co prawda miało odbywać się na żądanie, ale moja pierworodna najwyraźniej przeczuwając, co ją czeka w przypadku niesubordynacji, postanowiła od razu wdrażać się do życia wg planu i żądała jedzenia co 3-4 godziny właśnie, z regularnością szwajcarskiego zegarka;   - drzemka o określonej porze. Pierwsza się dostosowała, drugi się buntował. Byłam sfrustrowana, dopóki nie odkryłam, że przy drugim dziecku to ja po prostu zapomniałam o tym, że niemowlęta muszą spać w ciągu dnia i stwarzałam mało przyjazne drzemce warunki; - kąpiel zawsze o 19.00, temperatura powietrza odpowiednia, wody także, gotowość bojowa: pełna; - spanie zawsze od 19.30. Pierś, łóżeczko,...

jak wyglądają poranki z dziećmi
Fotolia
Mama
Jest 4.30 i prawie zabiło mnie dziecko, czyli poranek rodzica
Musicie wiedzieć, że poranek rodzica jest nie wtedy, kiedy nam się wydaje, że jest, tylko wtedy, kiedy zarządzi go dziecko. Nie znasz godziny. Zachowaj czujność. Przetrwaj.

Fajnie byłoby mieć 3-letnie dziecko, które słodko śpi o 7.00! Bardzo podoba mi się ten poziom absurdu, bo wiadomo, że 3-letnie dzieci nie sypiają słodko o 7.00, starsze o tej porze śpią tylko, kiedy trzeba iść do przedszkola lub szkoły, a młodsze nie sypiają właściwie wcale. Aż się prosi o tekst: "Dramat młodej matki: od X lat próbuje zasnąć, a mała tak uparcie nie" . Zamiast tego pozwólcie, że opowiem wam o tym, jak wyglądają poranki matki dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zdjęcie dla zmyły, żeby się lepiej klikało. Poranek mamy: preludium Nocną ciszę rozdziera mój krzyk. Przez moment myślałam, że to już koniec. "Mieli rację" – myślę. – "Możesz przestraszyć się tak bardzo, że stanie ci serce". Ale nie, jednak nie tym razem. Będę żyć! To dobrze, przecież mam dzieci... Jedno z nich, jak być może odgadliście, jest nawet sprawcą tego dramatycznego przebudzenia.  Rzucam wam wyzwanie: spróbujcie się nie przestraszyć, powstrzymajcie przed wrzaskiem, kiedy z głębokiego snu budzi was poczucie, że coś jest nie tak, że ktoś tu jeszcze jest, ktoś przygląda ci się w milczeniu, z bliskiej odległości, czujesz jego oddech na twarzy i wiesz, że nie jest to twój mąż , bo przez warstwy snu dociera do ciebie jego chrapanie. Czyjaś obecność zakłóca naturalny porządek rzeczy. Wciąż śpiąc, otwierasz jedno oko, a tam ponura ciemna postać z włosami do pasa, zasłaniającymi twarz niczym z plakatu japońskiego horroru, szepcze: "maaamooo...". Córeńka. Pić jej się chce. Jest 4.30 . Za dwie godziny zadzwoni budzik i rozpoczniemy nasz rytualny taniec, ten, którego kroki znają wszyscy pracujący rodzice dzieci uczęszczających do placówek opiekuńczo-edukacyjnych i od którego zależy jeśli nie przetrwanie, to przynajmniej utrzymanie pracy i dachu nad głową dla rodziny. Czyli jednak przetrwanie....

Zmęczona kobieta, odpoczynek, relaks
Fotolia
Mama
Co robi mama, która "siedzi" z dzieckiem w domu?
Gdy mój syn był mały i „siedziałam” z nim w domu, uwielbiałam chodzić do dentysty, bo tylko tam mogłam naprawdę usiąść. A jak wygląda „nicnierobienie” innych mam?

Młoda mama to świetny cel dla tych, którzy zawsze wszystko wiedzą lepiej. Jeśli szybko wraca do pracy , unoszą brwi i z grozą w głosie pytają: „I co, zostawisz dziecko w żłooobkuuu?” (jakby chodziło o dworcową przechowalnię bagażu). Jeżeli decyduje się na zostanie w domu , dogadują, że nic nie robi,  a przecież mogłaby przyrządzać trzydaniowe obiady albo chociaż skończyć korespondencyjny kurs języka chińskiego ;-). Co naprawdę robią mamy, które 24 godziny na dobę opiekują się maluchem ? O której udaje im się znaleźć chwilę dla siebie? Co najbardziej je stresuje, a co cieszy? Zapytałam o to Kingę, mamę 18-miesięcznej Hani, Wiktorię, mamę 9-miesięcznej Elizy oraz Ewę, mamę 14-miesięcznego Wojtka i 9-letniej Ali.   „A czym ty jesteś zmęczona?” – O tak, czasem słyszę to pytanie, zupełnie jakbym całymi dniami wylegiwała się na kanapie – śmieje się Kinga. – Nic z tego: przy małym dziecku ciągle coś się dzieje, a to choroba, a to ząbkowanie, a to zły dzień… A nawet jeśli nie, to i tak nieustannie coś robię . Hania mało śpi  i jest bardzo ruchliwa. Wszędzie jej pełno, wszędzie próbuje wejść , wszystkiego chce dotknąć. Non stop muszę mieć ją na oku. Nie ma mowy, żebym np. usiadła z książką. Poza tym wiadomo: pranie, sprzątanie, gotowanie itd. Wszystko robię sama, bo przecież „siedzę w domu”. Córeczka Wiktorii  nieustanne wymaga uwagi . – Sama bawi się tylko chwilę. Jeśli się nią nie zajmuję, jęczy, krzyczy i płacze. Trudno jest, np. robić obiad przy wyjącym niemowlaku, dlatego prace domowe wykonuję nieregularnie. Za to staram się spędzać czas tak, żeby i mnie, i dziecku sprawiało to przyjemność – mówi. Z kolei Ewie najbardziej daje w kość brak snu. – Czasami śpię po 3-4 godziny na dobę, co jest dla mnie trudne, bo zawsze...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz