Brzuch może boleć na wiele sposobów: kłucie, ciągnięcie, ucisk – to częste dolegliwości np. po przejedzeniu, podczas owulacji albo w wyniku silnego stresu. Skurcze brzucha występują rzadziej. Mogą pojawiać się w czasie wyjątkowo bolesnej miesiączki, ale czasem są objawem groźnej choroby. W niektórych przypadkach pilnie potrzebna jest pomoc lekarza!

Reklama

Co mogą oznaczać skurczowe bóle brzucha?

Zatrucie bakterią salmonella. Źródłem zakażenia salmonellą są głównie mięso, mleko i ich przetwory. Podczas choroby może wystąpić mocny skurczowy ból brzucha, gorączka i biegunka. Leczenie polega na nawadnianiu organizmu i przestrzeganiu ścisłej diety, czasem podaje się antybiotyk.

Alergia pokarmowa. Skurcze w brzuchu występują po zjedzeniu alergizującego pokarmu. Alergicy często skarżą się też na wzdęcia, biegunki czy zmiany na skórze. Warto obserwować, jakie produkty nasilają dolegliwości, bo alergia pokarmowa może prowadzić do zapalenia błony śluzowej różnych odcinków przewodu pokarmowego, a nawet do wstrząsu anafilaktycznego zagrażającego życiu.

Zespół jelita drażliwego. Nieprzyjemne objawy, jak skurcze brzucha, zaparcia i biegunki, często mają związek z zaburzeniami natury psychicznej (lęk, depresja). Warto udać się do lekarza, by wykluczyć poważne choroby układu trawienia.

Biegunka podróżnych. To najczęściej efekt zatrucia bakteryjnego w regionach, w których panują złe warunki sanitarne. Objawy: ból brzucha, biegunka, wymioty, zwykle są nagłe i raczej nie wymagają pomocy lekarza. Niepokój powinny jednak wzbudzić wodniste stolce z domieszką krwi i śluzu oraz uporczywe wymioty.

Zobacz także

Skurczowe bóle brzucha: jakie choroby wymagają interwencji lekarza?

Endometrioza. To bolesna i podstępna choroba, która utrudnia zajście w ciążę. U kobiet chorujących na endometriozę błona śluzowa macicy rozrasta się i pojawia w miejscach, gdzie nie powinno jej być, np. w jajowodach, jajnikach, jamie otrzewnej. Jeśli chorujesz na endometriozę, w czasie miesiączki będziesz odczuwać silne skurcze w miejscach ze zmianami chorobowymi, bo endometrium złuszcza się tam i krwawi tak samo jak w macicy. Dodatkowy ból powodują tworzące się torbiele uciskające na otaczające je tkanki. Nieleczona endometrioza pogłębia się, konieczna jest więc interwencja lekarza, stosowanie leków hormonalnych, a w niektórych przypadkach chirurgiczne usunięcie ognisk choroby.

Zapalenie wyrostka robaczkowego. Do zapalenia wyrostka może dojść w wyniku zbyt powolnego opróżniania jelit, a także po infekcjach przewodu pokarmowego. Bólowi brzucha (zwykle w okolicach pępka i po jego prawej stronie) towarzyszą nudności i gorączka. Jeśli lekarz potwierdzi stan zapalny wyrostka robaczkowego, trzeba go szybko usunąć.

Zapalenia uchyłku jelita grubego. Uchyłki to niewielkie woreczki na zewnętrznej części okrężnicy. Zapalenie uchyłków objawia się silnym bólem brzucha i gorączką, można też wyczuć guz w lewej dolnej części brzucha. Lekarz powinien jak najszybciej postawić diagnozę i wdrożyć leczenie, czasem niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama