Olga Frycz w kostiumie kąpielowym w ciąży
instagram.com/toja_mama/
Mama

Ciężarna Olga Frycz inspiruje i szokuje młode mamy! (Nie tylko dmuchanym lodem XXL!)

Olga Frycz jest w ciąży i od jakiegoś czasu na Instagramie dzieli się swoją ciążową codziennością z fankami. Testuje mnóstwo modnych i przydatnych gadżetów, ale też wypowiada czasami nieco szokujące opinie. Czy robi to celowo?

Olga Frycz, aktorka znana szerszej publiczności, m.in. z serialu "M jak miłość", kilka dni temu prosto ze słonecznej plaży w Dźwirzynie pokazała wszystkim zdjęcie z olbrzymim dmuchanym materacem w kształcie loda. To hit tego lata i nadmorskich kurortów! W dodatku podobno jest super wygodny dla ciążowego brzuszka. Już nie różowe flamingi (choć białe łabędzie są naszym zdaniem nadal przebojowe, bo polskie!), ani pączki z dziurką, a właśnie lodowe wariacje są super trendy nad wodą. Nie da się ukryć, że taki materac wygląda wyjątkowo atrakcyjnie i apetycznie!

Olga napisała też niezwykle zabawnie: "Wyprzedzając Wasze pytania o kostium: kupiłam go dawno temu w internecie jak jeszcze nie byłam w ciąży i był na mnie zawsze za duży. Jest bez metki."
Także nie tylko ciążowe modele kostiumów mogą się przydać przyszłym mamom, kiedy rośnie brzuszek. Warto pamiętać ten modowy life-hack!

Niestety tylko ten materac wzbudził totalny zachwyt fanek, bo już wypowiedź pod zdjęciem, z której wynika, że Olga Frycz nie używa w ogóle filtrów przeciwsłonecznych i to przebywając na plaży, spodziewając się dziecka, obserwatorki jej instagramowego konta, a zwłaszcza młode mamy, mocno wzburzyła. Wśród nich także ekspertki i specjalistki tego tematu. Aktorka i blogerka powołuje się na rady swojego lekarza, ale fanki również przywołują opinie specjalistów.

Olga napisała: "Ja akurat nie używam filtrów bo jestem zdania, że chemia jest bardziej szkodliwa niż słońce, ale tak jak napisałam, często leżę pod parasolem i właśnie w ten sposób chronię swoją skórę przed poparzeniem. Kąpiel w morzu na materacu albo z dużym kołem jest JEDYNĄ z możliwych opcji, żeby nie leżeć tylko na plecach albo przewracać się z boczku na bok... materac w wodzie dopasowuje się do mojego brzuszka i mogę się w ten sposób bezpiecznie i wygodnie relaksować..."

Jedna z obserwujących Olgę fanek odpowiedziała na to:
"Moje zawodowe skrzywienie nie pozwala mi nie zabrać głosu w dyskusji:)

  1. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że opalanie się (w szczególności bez filtra) zwiększa znacząco ryzyko nowotworów skóry, w tym czerniaka, przeżywalność 5-letnia dla czerniaka to ok. 50%
  2. W ciąży skóra wskutek zmian hormonalnych jest bardziej narażona na słońce, a co za tym idzie ryzyko raka może być większe, niż u osób nie będących w ciąży
  3. Badania sugerują, że ekspozycja na słońce może powodować niedobór kwasu foliowego, który jak wiadomo w ciąży jest szczególnie istotny.
  4. Opalając się w ciąży można się nabawić zmian barwnikowych, których już się nie pozbędziemy - ale to akurat tylko kwestia kosmetyczna.
  5. Oczywiście przebywanie na słońcu sprzyja odwodnieniu i przegrzaniu, co nie jest dobre w ciąży (poza nią zresztą też).
  6. Z dobrych rzeczy na słońcu syntezujemy witaminę D, ale latem nie zrobimy sobie zapasu na cały rok, szczególnie mając zwiększone zapotrzebowanie.

Raki i czerniaki skóry łącznie są 2-gim co do częstości nowotworem złośliwym u kobiet, na szczęście większość z nich jest ‘"mało złośliwa’", ale i tak chyba lepiej ich nie mieć. Podsumowując, nie dziwię się, że niektórzy ginekolodzy nie polecają opalania, myślę że dermatolodzy i onkolodzy tym bardziej (i to nie tylko w ciąży), oczywiście nie należy popadać w paranoję, ale jak już się opalamy to myślę, że krem z filtrem (takim czy innym) jest dobrym pomysłem. Pozdrawiam."

Kto ma rację? Rzeczywiście jest tak i potwierdzają to specjaliści, że niektóre filtry chemiczne mogą szkodzić lub zawierać potencjalnie szkodliwe składniki. Dlatego w ciąży i dla dzieci lepiej wybierać filtry mineralne. Kremy z filtrami chemicznymi trzeba stosować ostrożnie. Mogą podrażniać i uczulać skórę kobiet w ciąży, przenikają też w głąb naskórka i część z nich, np. benzofenony, jeśli są stosowane w nadmiarze (balsamy, kremy, spreje), wykazuje działanie hormonalne, co nie jest korzystne dla rozwijającego się płodu.

W dzisiejszych czasach, kiedy tyle już wiemy o szkodliwości działania promieni słonecznych, ryzyku czerniaka, negatywnemu wpływowi przegrzewania organizmu w ciąży czy chociażby powstawania plam i przebarwień w ciąży zw. ostudą - promowanie odrzucenia w ogóle ochrony przeciwsłonecznej i mocno lekceważący stosunek do tej kwestii jest - delikatnie mówiąc - nierozsądny. Oczywiście przebywaniu w cieniu, a także chodzeniu na nasłonecznioną plażę tylko rano i wieczorem mówimy stanowcze TAK!

To już nie pierwszy raz, kiedy Olga Frycz radzi się swoich fanek i podnosi dość kontrowersyjne tematy. Podobnie było w przypadku książki "Język niemowląt" i metod usypiania niemowląt Tracy Hogg, które - naszym zdaniem - należy już dawno odesłać do lamusa, bo są wręcz szkodliwe dla młodych mam. Aktorka najpierw się radzi, a później jednak tych rad nie chce słuchać?

Dlatego jednak wszelkie tego typu rewelacje konsultujcie zawsze z zaufanymi lekarzami i specjalistami danej dziedziny. To, że ktoś jest w ciąży lub ma dzieci i takie, a nie inne są jego wybory, jeszcze nie znaczy, że jest ekspertem w tej dziedzinie.

Kochamy Olgę Frycz, a zwłaszcza jej podejście do mody ciążowej i dziecięcej (uwielbia kupować w lumpeksach!), własnego wyglądu i sławy, jest świetną i wnikliwą testerką gadżetów dla mam, ale jeśli chodzi o sprawy związane ze zdrowiem, jednak wolimy mniej kontrowersyjne i poparte badaniami stanowiska.

Czy znane mamy i #instamatki powinny brać większą odpowiedzialność za swoje słowa?
Czy wam również lekarz w ciąży odradzał używanie filtrów UV?


Zobacz także:

To jeden z najprostszych do wyleczenia raków (pod jednym warunkiem!)

Kremy UV chronią przed słońcem czy powodują raka?
AdobeStock
Aktualności
Antyszczepionkowcy mają swoich pobratymców. Antyfiltrowcy w natarciu
Przeciwnicy stosowania kremów z filtrami UV uważają, że powodują one raka. Podobnie jak przeciwnicy szczepień, antyfiltrowcy także nie opierają się na nauce. A na czym?

Antyfiltrowcy są absolutnie przekonani o tym, że kremy z filtrami UV nie tylko nie chronią nas przed słońcem, lecz także stosowanie ich może powodować raka. Dlatego, zabezpieczając przed tym siebie (i dzieci!), nie używają żadnych filtrów ochronnych. Co ciekawe, na poparcie swojej teorii nie mogą przedstawić żadnych wyników badań naukowych, bo takich nie ma. Czy coś wam to przypomina? Antyfiltrowcy wzorują się na antyszczepionkowcach? Bez trudu da się zauważyć pewne cechy wspólne obu grup. Obie działają w myśl teorii spiskowych, że ktoś próbuje ich oszukać i chce żerować na ich zdrowiu, i to za duże pieniądze. Ktoś, czyli firmy farmaceutyczne produkujące szczepionki lub firmy kosmetyczne wypuszczające na rynek kosmetyki przeciwsłoneczne. Jedne i drugie rzekomo mają wcale nie działać na korzyść naszych organizmu, ale wręcz je uszkadzać. Walka z tego typu „oszustami” polega więc na całkowitym zaprzestaniu korzystania z ich produktów . Ale czy tą drogą naprawdę zyskują lepsze zdrowie? Działanie obu grup jest naprawdę odważne, by nie powiedzieć brawurowe, bo jak dotąd nie ma żadnych naukowych badań poświadczających, że ich teorie są prawdziwe. Kremy z filtrem dla dzieci - testy i opinie Zarzuty antyfiltrowców wobec kosmetyków z filtrami UV Przeciwnicy kosmetyków ochronnych twierdzą, że jeśli słońce przenika do naszej skóry, jest ona zaopatrywana w witaminę D , tak ważną przecież dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Smarowanie się kremem z filtrem nie pozwala zatem na absorpcję tej witaminy ze słońca. Oczywiście nie jest to prawdą, ponieważ żadne filtry nie tworzą całkowitej bariery ochronnej przed promieniami słonecznymi, a jedynie spowalniają ich negatywne skutki. Osoba prawidłowo posmarowana filtrem może przebywać na słońcu dłużej niż nieposmarowana bez obawy, że dojdzie do oparzenia słonecznego . Aby uzyskać niezbędną...

opalanie w ciąży, czy można opalać się w ciąży
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie
Opalanie w ciąży – na słońcu i w solarium. Rady dermatologa
Opalanie w ciąży jest ryzykowne. Dlaczego ciężarne powinny uważać podczas przebywania w słońcu? Poza tym, że przegrzanie grozi przedwczesnymi skurczami i przebarwieniami, to jest również niebezpieczne ze względu na ryzyko zachorowania na czerniaka. Lepiej zatem całkiem zrezygnować z opalania w ciąży, albo robić to, zachowując środki ostrożności. Sprawdzamy też, co z opalaniem w solarium i za pomocą samoopalacza.

Jak się opalać w ciąży? Czy w ciąży można sobie pozwolić na opalenie? Jakie skutki może mieć długie przebywanie na słońcu przez ciężarną? Jakich kremów z filtrami UV używać? A może lepiej zafundować sobie krótki seans w solarium? Najważniejsze fakty o opalaniu w ciąży ustaliłyśmy z dermatologiem, dr Aleksandrą Jagielską, która wyjaśnia wszystkie powody, dla których opalanie się w tym czasie nie jest dobrym pomysłem. Spis treści: Czy można opalać się w ciąży?  Skutki opalania na słońcu Solarium w ciąży Opalanie natryskowe w ciąży Krem do opalania w ciąży Minimalizowanie ryzyka podczas opalania w ciąży Czy można opalać się w ciąży? Skutki opalania na słońcu Przyszła mama nie powinna się wystawiać na działanie promieni słonecznych. Opalanie w ciąży może powodować podwyższenie temperatury ciała. Inne skutki opalania w czasie ciąży to:  omdlenie, udar słoneczny , wystąpienie krwawienia z dróg rodnych, a także pojawienie się skurczów i przedwczesny poród . Jak twierdzą specjaliści, opalanie we wczesnej ciąży może skutkować poronieniem. Przebywanie na słońcu grozi też pogorszeniem wchłaniania się kwasu foliowego, który na początku ciąży jest szczególnie ważny dla prawidłowego rozwoju płodu. Nie trzeba wychodzić na plażę, aby doświadczyć ryzyka przegrzania. Wystarczy podczas upału wybrać się na zakupy lub spacer w słońcu. Jeśli w ciąży spędzasz czas nad morzem, w środku dnia szukaj cienia i przyjemnego chłodu, a na plażę idź rano i wieczorem, gdy temperatura powietrza jest przyjemna. W ciąży unikaj pobytu na słońcu między godziną 11:00 a 16:00, ponieważ w tym czasie promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. W krajach Europy Południowej warto unikać słońca dłużej – od 9:00 do 18:00. Solarium w ciąży...

Czy opalanie może być zdrowe?
Fotolia
Czas wolny
Obalamy mity o opalaniu! Solarium jest zdrowe? Kremy SPF uczulają?
Witaminę D wytwarzamy pod wpływem słońca, ale czy to znaczy, że powinnyśmy się na nie wystawiać? Czy opalone wyglądamy piękniej? Oto 5 popularnych mitów na temat opalania, w które musisz przestać wierzyć już dzisiaj!

Mimo że od długiego czasu mówi się głośno o tym, że opalanie jest szkodliwe, większość z nas wciąż nie wyobraża sobie lata bez kąpieli słonecznej. Jeśli nie chcesz zrezygnować z opalania się, przeczytaj, w jakie informacje na ten temat powinnaś przestać wierzyć i co robić, by nie zaszkodzić zdrowiu i skórze oraz jak zapewnić sobie i dziecku odpowiednią dawkę witaminy D. Pamiętaj, że dzieci w ogóle nie powinny się opalać! 5 mitów o opalaniu Wokół opalania się narosło wiele mitów. Oto najpopularniejsze z nich: Mit 1: Solarium jest bezpieczne Nieprawdą jest, że solarium chroni przed nowotworami. To właśnie opalanie się na solarium jest 2 razy częściej przyczyną nowotworów skóry . W niektórych krajach (m.in. we Francji, Niemczech, Kanadzie, Anglii, Portugalii, Australii) korzystanie z solarium przez dzieci poniżej 18 r.ż. jest prawnie zakazane. W solariach na skórę oddziałuje głównie promieniowanie UVA, które jest falą dłuższą niż UVB i dociera do głębszych warstw skóry. Początkowo sądzono, że tylko promieniowanie UVB jest szkodliwe, bo powoduje poparzenia słoneczne , ale dalsze wieloletnie badania wykazały, że UVA niszczy m.in. keratynocyty i zwiększa ryzyko nowotworów: kolczystokomórkowego i podstawnokomórkowego. Trzeba zwrócić uwagę, że natężenie promieniowania UVA w solariach jest nawet 12-krotnie większe niż światła słonecznego . A ryzyko nowotworu, którego nazwa najczęściej pojawia się przy okazji nadmiernej ekspozycji na słońce, czyli czerniaka, zwiększa się o 75% – wyjaśnia Anna Smolińska, kosmetolog z Body Care Clinic w Katowicach. Mit 2: Opalanie wstępne chroni przed rakiem Wiele osób wierzy, że wstępne opalanie , na solarium lub na słońcu, dobrze przygotowuje do urlopu i dłuższego opalania. To nieprawda! Melanina , czyli ciemny barwnik skóry, zabezpiecza DNA komórki przed zgubnym wpływem promieniowania, ale to zbyt...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz