strach przed ciążą
Adobe Stock
Mama

Strach przed ciążą – objawy, rodzaje. Jak się pozbyć lęku przed ciążą?

Strach przed ciążą jest naturalny – większość kobiet go odczuwa. Problem zaczyna się wtedy, gdy nasilenie strachu jest tak duże, że wywołuje zmiany w funkcjonowaniu organizmu. Sprawdź, kiedy strach przed ciążą trzeba leczyć oraz jakie są jego objawy.

Strach przed ciążą, a także przed porodem odczuwa aż 80 proc. kobiet. U 14 proc. jest on bardzo silny, a u 2 proc. – przybiera formę ekstremalną. Specjaliści potrafią odróżnić naturalny, umiarkowany strach od panicznego lęku przed ciążą, który nazywa się tokofobią. Stan ten trzeba leczyć, gdyż może bardzo negatywnie wpływać na codzienne życie i zdrowie kobiety.

Spis treści:

Czego boją się rodzice szukający niani dla dziecka? [WIDEO]

Czym jest strach przed ciążą?

Kobiety mogą czuć lęk przed zajściem w ciążę niezależnie od tego, czy chciałyby mieć dziecko, czy go nie planują. Jeśli chcą zostać mamami, często strach wynika z obawy o zdrowie dziecka, przebieg ciąży i porodu, o to jak sobie poradzą po przyjściu dziecka na świat. Kobiety nieplanujące dziecka mogą z kolei bać się, że zajdą w ciążę nieplanowaną.

W obu przypadkach, jeśli strach przed ciążą jest umiarkowany, nie wywołuje żadnych objawów fizycznych i nie wpływa destrukcyjnie na życie kobiety, problemu nie ma. Strach po prostu udaje się przezwyciężyć i kobieta funkcjonuje w normalny sposób. Zupełnie inaczej jest, gdy strach niemal paraliżuje psychikę i ciało kobiety.

Paniczny lęk przed ciążą

Jeśli strach przed zajściem w ciążę jest bardzo silny (tokofobia), wpływa on na działanie ciała. Pobudzony zostaje układ nerwowy, który uaktywnia łańcuch podwzgórze-przysadka-nadnercza. Poziom hormonów stresu jest nieustająco podwyższony, co może wywoływać nie tylko fizyczne objawy.

Przyczyny strachu przed ciążą

Strach przed ciążą może być pierwotny lub wtórny. O pierwotnym mówi się wtedy, jeśli występuje u kobiet, które nigdy wcześniej nie były w ciąży. Tokofobia wtórna dotyczy kobiet, u których paniczny lęk przed ciążą rozwinął się wskutek trudnych doświadczeń z poprzedniej lub poprzednich ciąż albo porodów.
 

 • Pierwotny strach przed ciążą lub strach przed porodem może rozwinąć się wskutek traumatycznych przeżyć takich jak: molestowanie seksualne; gwałt; śmierć matki kobiety, która nastąpiła podczas porodu; silne przeżywanie budzących grozę opowieści o ciążach i porodach.
 • Wtórny strach przed ciążą jest skutkiem przeżytych już przez kobietę własnych doświadczeń związanych z ciążą lub porodem. Mogą to być np. liczne poronienia, bardzo ciężki i bolesny poród. Zaobserwowano, że wtórny strach przed ciążą częściej dotyka kobiety, które po poprzednim porodzie doświadczyły depresji poporodowej.

Objawy strachu przed ciążą

Objawem oczywistym jest odczuwany lęk przed zajściem w ciążę. Jeśli jest on na tyle silny, że można mówić o tokofobii, to często pojawiają się też objawy związane z funkcjonowaniem w życiu codziennym. Strach jest tak silny, że wpływa na podejmowane przez kobietę decyzje.

Kobiety cierpiące na silny strach przed ciążą mogą: 

 • unikać seksu,
 • odczuwać brak zaufania do metod antykoncepcyjnych,
 • stosować kilka metod antykoncepcyjnych naraz.


Do fizycznych, wywołanych wzrostem poziomu hormonów stresu, objawów silnego strachu przed ciążą należą:

 • przyspieszone bicie serca,
 • skoki ciśnienia krwi,
 • napady duszności,
 • bóle brzucha,
 • bóle głowy,
 • wymioty,
 • biegunki.

Jak pozbyć się lęku przed ciążą?

Najważniejsze to znaleźć lekarza, który nie zbagatelizuje problemu. Paniczny lęk przed ciążą trzeba leczyć, gdyż długotrwałe funkcjonowanie w tak silnym stresie odbija się na zdrowiu. W ramach leczenia stosuje się psychoterapię oraz farmakoterapię. Leki podaje się wtedy, gdy lęk jest na tyle silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Farmaceutyki podaje się też kobietom, które odczuwają silny strach przed ciążą i wcześniej chorowały na depresję.

Psychoterapię stosuje się obok leczenia farmakologicznego albo jako jedyną terapię – w lżejszych postaciach lęku przed ciążą. Najczęściej stosuje się terapię poznawczo-behawioralną, której częścią jest edukacja i konfrontacja z danymi naukowymi statystycznymi na temat ciąż i porodów. 

Bardzo ważne jest też unikanie sytuacji, w których kobieta może być narażona na dostęp do informacji czy relacji z traumatycznych ciąż i porodów.

Sprawdź także:

ból porodowy
Adobe Stock
O porodzie
Czy poród boli? Do czego można porównać ból porodowy?
To, czy poród boli, zależy od wielu czynników, a najważniejszym z nich jest nastawienie kobiety do porodu. Ból porodowy wywołany jest przez rozciąganie się mięśni, ucisk nerwów w kręgosłupie lędźwiowym, skurcze macicy oraz główka dziecka, która umieszcza się w kanale rodnym. Poród może najbardziej boleć podczas skurczów partych, a bol ten można porównać do ataku kolki nerwowej lub rodzenia kamienia nerkowego.

Strach przed bólem jest potrzebny – chroni przed urazami, których może doznać ciało i dusza. Ale dlaczego boli poród, skoro jego przyczyną nie jest uraz, ale narodziny dziecka? Przedłużenie gatunku nie powinno być przecież bolesnym wydarzeniem. Fakty na temat tego, czy poród boli i jak, ustalamy z dr n. med. Preeti Agrawal, ginekologiem położnikiem  z Integrative Medical Center we Wrocławiu. Spis treści: Czy poród boli? Co boli podczas porodu Jak boli poród Do czego można porównać ból porodowy Jak boli poród w kolejnych fazach porodu Jak przygotować się do porodu, żeby bolało mniej Czy poród boli? Czytałaś książkę Jürgena Thorvalda „Stulecie ginekologów"? Jest tam taki fragment, w rozdziale o łagodzeniu bólu porodowego, w którym kobieta rodziła naturalnie bez jęków i krzyków. Gdy dziecko przyszło na świat, zapytano ją: czy poród cię nie bolał? Na co ona odpowiedziała: A powinien boleć? To doskonale pokazuje, co ginekolodzy odkryli: odczuwanie bólu porodowego uzależnione jest od tego, jakie oczekiwania wobec przebiegu porodu ma kobieta. Jeśli jest przekonana, że to bardzo bolesne doświadczenie, prawdopodobnie oceni ból porodowy na bardzo duży. Jeżeli natomiast nie będzie przerażona czekającym ją „cierpieniem’’, jest spora szansa, że oceni ból na całkiem znośny. Ból odczuwają mocniej osoby zalęknione, a także te, które czują się niekomfortowo, nie są otoczone opieką, nie mogą liczyć na wsparcie. W sytuacji zagrożenia wydziela się adrenalina, hormon, który może zahamować postępy porodu . Jeśli jesteś dobrze przygotowana do narodzin dziecka, czujesz się bezpiecznie, nic cię nie zaskakuje, masz zaufanie do personelu medycznego i towarzyszących ci osób, ból jest mniejszy . Twój organizm może bez przeszkód wydzielać inny hormon  oksytocynę , która podnosi...

Znieczulenie cesarskiego cięcia: rodzaje znieczuleń, jak działa znieczulenie cesarki
Fotolia
Aktualności magazynu Twój maluszek
Ciążowe strachy
Kiedy lęk bierze górę nad radością, najlepiej przyjrzeć mu się z bliska. Być może okaże się, że tak naprawdę nie ma się czego bać.

Niepokój przed tym, co nieznane, jest zrozumiały, ale pamiętaj, że akurat w wypadku ciąży i porodu, najczęściej nie ma racjonalnych powodów, aby się bać. Zatem: nawet jeśli koleżanki zasypują cię opowieściami, jak to na porodówce jest strasznie, podziel ich opowieści przez dwa i nie daj się czarnym myślom. Boję się, że poronię Zwykle samoistne poronienia zdarzają się na samym początku ciąży i są często związane z nieprawidłowym rozwojem płodu. Po 12. tygodniu ciąży poronień jest już o wiele mniej, a nawet jeśli pojawi się takie niebezpieczeństwo, często lekarzom udaje się je wykluczyć i doprowadzić ciążę aż do szczęśliwego finału. Niepokojące objawy, które powinny skłonić przyszłą mamę do pójścia do lekarza, to każde krwawienie i ból w podbrzuszu . Nie wolno bagatelizować nawet najmniejszych skurczów, tłumacząc sobie: "Dziś za dużo chodziłam", "To pewnie przez stres". Warto też, kiedy pojawi się ból albo skurcze, wziąć No-Spę na rozkurczenie mięśni i położyć się, bo relaks to jeden z lepszych leków w położnictwie. Dziecko urodzi się chore Jeśli przyszła mama jest zdrowa, chodzi do lekarza i regularnie robi badania, raczej nie musi się bać o dziecko. Podczas ciąży wykonuje się przecież szereg badań, które mogą wiele powiedzieć o kondycji maluszka. Na pierwszym USG, w 11–12. tygodniu ciąży, lekarz bada szerokość fałdu karkowego płodu , dzięki czemu może wykluczyć wiele chorób genetycznych. Innym badaniem na obecność wad genetycznych jest tzw. test potrójny (z krwi), wykonywany zwykle między 14. a 16. tygodniem (w zdrowej ciąży powinien wyjść ujemny). Na drugim USG (ok. 20. tygodnia) lekarz stwierdzi, czy dziecko jest prawidłowo zbudowane: ma zdrowe serduszko, nerki. Jeśli te trzy badania wyjdą prawidłowo, przyszła mama może mieć niemal całkowitą pewność, że malec urodzi się zdrowy. Czasami lęk...

poród naturalny
Adobe Stock
Poród naturalny
Poród naturalny – jak przebiega, dlaczego warto rodzić naturalnie
Poród naturalny nie wiąże się obecnie z zagrożeniem dla matki i dziecka. Postęp medycyny sprawił, że można ocenić, czy poród siłami natury jest dla rodzącej bezpieczny, a w razie potrzeby podjąć niezbędne działania. Obecnie trwa walka o odmedykalizowanie porodu naturalnego. Wyjaśniamy, jak powinien przebiegać.

Poród naturalny ma mnóstwo zalet dla dziecka. Choć wiąże się z długotrwałym wysiłkiem i bólem, jest bezpieczniejszy dla kobiety (pod warunkiem, że nie ma przeciwwskazań do rodzenia siłami natury). Sprawdź jak przebiega poród naturalny i dlaczego warto wybrać ten sposób rodzenia – opłaci się on i dziecku, i mamie. Spis treści: Przebieg porodu naturalnego Ile trwa poród naturalny? Zalety porodu naturalnego Poród naturalny – rozwarcie szyjki macicy Poród naturalny – nacięcie krocza Poród naturalny a cesarskie cięcie Przebieg porodu naturalnego Poród naturalny uznaje się za bezpieczny i najlepszy dla mamy i dziecka, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, mama i dziecko są zdrowe i nie ma dysproporcji między rozmiarem główki dziecka a miednicą ciężarnej.  Poród naturalny zaczyna się wtedy, gdy rozpoczynają się skurcze porodowe lub odchodzą wody płodowe. Dzieli się na cztery fazy porodu , zwane też etapami: faza I – zwana utajoną, polega na rozwieraniu się szyjki macicy. Towarzyszą jej regularne skurcze macicy faza II – zwana aktywną, rozpoczyna się, gdy szyjka macicy jest już w pełni rozwarta i pojawiają się skurcze parte wypychające dziecko faza III – rozpoczyna się po przyjściu dziecka na świat i trwa do wydalenia łożyska faza IV – to czas na obserwację kobiety po porodzie. Czy podczas porodu naturalnego mogą być stosowane zabiegi medyczne? Stosowanie procedur medycznych podczas porodu naturalnego jest jak najbardziej możliwe. Dzieje się tak, ponieważ poród naturalny polega na wydostaniu się dziecka na świat przez kanał rodny, a nie na tym, że nie stosuje się żadnych zabiegów medycznych. Może się zdarzyć, że podczas porodu naturalnego kobieta otrzyma kroplówkę ze środkiem łagodzącym ból lub oksytocyną, zostanie użyty  cewnik...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj