kobieta, matka, dzieci
fotolia
Mama

Wszystkie dzieci kocham tak samo – guzik prawda! - felieton matki wielodzietnej

Nie wolno faworyzować dzieci, więc tego nie robię, jednak serce nie sługa. O miłości, która nie zawsze jest łatwa i dzieciach, które są skrajnie różne.

- Czy będę kochać drugie dziecko tak, jak moje pierworodne? - martwiły się moje koleżanki, będąc w

okiem mamy
drugiej ciąży.
- Z każdym kolejnym dzieckiem miłość się mnoży, nie dzieli.- odpowiadałam. Sąd to wiem? Mam ich troje. Wiem też, że nie mnoży się równie szybko i wprost proporcjonalnie. Jak to? Odpowiedź jest całkiem prosta. Wyobraź sobie małą dziewczynkę, która zerka na ciebie wzrokiem doskonale ci znanym. Próbujesz odszukać w myślach, gdzie już widziałaś to spojrzenie. Jest takie ciepłe i dające bezpieczeństwo. No tak, doskonale je znasz z ... lustra. Przecież to twoje oczy, ten sam kształt i przenikliwość. Do oczu dołóż doskonale ci znany grymas twarzy i sposób uśmiechania się. Patrzysz na dziecko będące kopią ciebie. Biegniesz do pudła schowanego głęboko w szafie. Pośpiesznie wyciągasz stare fotografie, przeglądasz zdjęcia, które zdążyła już pokryć warstwa kurzu. Porównujesz dziewczynkę stojąca przed tobą z tą na zdjęciu. Są identyczne! Ten sam sposób śmiania się, ta sama wrażliwość i sposób reagowania na sukcesy i porażki. Jej widok sprawia, że twój umysł udaje się w podróż o kierunku "dzieciństwo", aż ściska cię gdzieś głęboko w sercu. Wracają wspomnienia. Doskonale wiesz, jak ta mała istota zareaguje, gdy się przewróci, gdy rzuci ją chłopak, gdy nie zda egzaminu. Wiesz to, bo znasz siebie, a ona postąpi w doskonale znany ci sposób.
Czy ją lubisz? Oczywiście!
Jak mocno ją kochasz? Jak stąd do księżyca i z powrotem.
Jak układają się relacje między wami? Doskonale! Z łatwością rozwiązujesz jej problemy, rozumiesz, dlaczego jest zła i co ją boli, gdy płacze.

Zobacz też: Wychowanie dzieci bez pomocy teściów??

Łatwo kochać kogoś, kto jest do nas podobny

Lecz nie jest to jedyna istota pukająca do twojego serca. Tuż obok niej z całych sił wali w nie mały człowiek, który jest dla ciebie istną zagadką. Kiedy myślisz, że będzie się śmiał, on płacze, gdy chcesz pocieszyć, on złości się jeszcze bardziej. Nie wiesz, jakich słów użyć, by ukoić jego serce.
Czy kochasz swoją małą zagadkę? Najbardziej na świecie! Miłość do dziecka jest oczywista, ale już nie taka łatwa. Uczycie się siebie, docieracie.
Otworzysz drzwi swego serca na oścież obu istotom. Tyle że jedna z nich wparuje do niego, jak do własnego domu, a druga poprzestawia w nim wiele mebli, zanim rozgości się na dobre.
Miłość choć oczywista nie zawsze jest łatwa. Świat jest piękny dzięki temu, że nie rodzimy jedynie samych naszych kopii.

Zobacz też: Nie lubię mojego dziecka! - felieton wyrodnej matki

Utrata wolności po narodzinach dziecka – jak sobie radzić [WIDEO]

ciąża, rodzina, dziecko, rysunek na brzuchu
© sante75 - Fotolia.com
Prawdziwe historie
Prawdziwe historie: magiczne chwile w życiu
Od chwili, gdy dowiedziałam się, że zostanę mamą, celebrowałam każdy dzień. Tak jest i teraz, gdy moje maleństwo jest już ze mną. Przeczytaj historii Izy.

Najbardziej magiczna chwila w moich życiu miała miejsce 22 października 2010 r. To wtedy zobaczyłam wynik testu ciążowego i zrozumiałam, że jestem mamą. Od tej chwili moje życie składa się z wyjątkowych, niesamowitych wydarzeń. Każdego dnia uczę się czegoś nowego, każdego dnia moje dziecko czymś mnie zaskakuje.  Jednak najbardziej emocjonujący dzień to 22 czerwca 2011 r. O godzinie 15.00 narodziło się moje szczęście . Moja córka.  Gdy dowiedziałam się, że zostanę mamą, celebrowałam każdy dzień. Każdy kolejny przybliżał mnie do tego jedynego, wyjątkowego i nieznanego wydarzenia - porodu. Nie chcieliśmy znać płci naszego dziecka, najważniejsze, aby było zdrowe. Chociaż nie... w głębi serca chciałam małą, śliczną dziewczynkę.  Poród Niespodziewanie, osiem dni przed planowanym terminem porodu, odeszły mi wody płodowe . Zaczęło się tak niespodziewanie, dlatego myślałam, że równie szybko się skończy. Jednak moje dziecko nie spieszyło się na świat. Minęło kilka godzin zanim je zobaczyłam.  Gdy wyszłaś z mojego brzuszka, wydałaś z siebie pierwszy krzyk. Krzyk radości, że już jesteś z nami. Kiedy położyli cię na moim brzuchu, a ty od razu znalazłaś drogę do piersi . Gdy zobaczyłam, że nie masz siusiaczka między nogami, gdy usłyszałam i zobaczyłam, że jesteś śliczną, zdrową dziewczynką, zapomniałam o zmęczeniu i bólu. Byłam i jestem najszczęśliwszą osobą na świecie . Nie mogłam pohamować swojej radości, łzy szczęścia spływały mi po policzku.  Moja radość i miłość do ciebie córeczko nie zna końca. Nie jestem w stanie ubrać tego w słowa, nie potrafię opisać tego, co przeżyłam.     Praca nadesłana przez Izę na konkurs "Prawdziwe historie ciążowo-porodowe" (edycja listopadowa) .   

Motylarnia
Motylarnia czyta dzieciom - Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham
8.11.2012r., Motylarnia zaprasza dzieci w wieku 2-4 lata na warsztaty literackie z cyklu „Książka jest przygodą”

Będziemy mieli okazję spotkać się z książką, zabawą, ruchem i śpiewem. W najbliższy czwartek zapraszamy na przygodę z książkami Sam Mc Bratney - „NAWET NIE WIESZ JAK BARDZO CIĘ KOCHAM” Jeśli kochasz kogoś tak bardzo, jak od ziemi aż po czubeczki stóp lub jak stąd do księżyca – to nasze spotkanie z książką i dwoma brązowymi zajączkami jest z pewnością dla Ciebie. Miłość niełatwo jest zmierzyć. Czasem nie wiemy jak ją pokazać, jak wyrazić. Ta książka jest dla wszystkich, którzy kochają, są kochani lub chcą kochać. O uczuciach, cieple i więzi. I o tym, jak na różne sposoby można mówić o miłości. Zapraszamy dzieci na spotkanie z małym i dużym brązowym zającem! A po czytaniu będziemy sami mogli pokazać, opowiedzieć i namalować nasze uczucia oraz odkryć, że jesień i każda pogoda są znakomite do dobrej zabawy. Czas trwania: 45 minut. Koszt zajęć 15 zł/dziecko, a w przypadku rodzeństwa 10 zł/dziecko. Motylarnia 61 677 40 59 www.motylarnia.com.pl

Fotolia
Aktualności
Ten list – „spowiedź niemowlaka” wzruszył setki kobiet. Koniecznie przeczytajcie!
Zastanawiałyście się kiedyś, co czuje i myśli niemowlę? Ten list wiele tłumaczy...

Czasem macie dość, jesteście zmęczone , przygnębione i nie wiecie, czemu Wasze maleństwo ciągle płacze. Ten list, znany jako „spowiedź niemowlaka”, pozwoli Wam zrozumieć wiele spraw... Słowa napisane przez autorkę bloga "Matka na prowincji" , odnaleźliśmy na grupie „Karmienie piersią”. Post nazwany został "Spowiedź niemowlaka" i przytaczamy Wam kilka najbardziej poruszających fragmentów. „Mamusiu! Bardzo chciałbym wytłumaczyć Ci wszystko. Wszystko, co się działo ze mną, przez pierwszy rok mojego życia, a nawet wcześniej.... abyś Ty mogła mnie lepiej zrozumieć, wtedy byłoby Ci łatwiej. Ale nie mogę tego zrobić, nie umiem pisać listów, ani nawet SMS-ów. Nigdy tego nie przeczytasz. Nigdy tego nie powiem. Bo wtedy gdy będę umiał już się z Tobą komunikować, zdążę zapomnieć co chciałem Ci powiedzieć. Co chciałem Ci powiedzieć Mamo, gdy się urodziłem, gdy opiekowałaś się mną razem z Tatą przez pierwszy rok mojego życia. Dlatego wysyłam tę wiadomość do Twojego serca Mamo. Żebyś mogła to poczuć i zrozumieć. Mamo. Żebym mógł Ci podziękować. Gdy tylko pojawiłem się na tym świecie, jeszcze nie wiedziałem co będzie, ale czułem, że jest ktoś lub coś, kto na mnie czeka. Wtedy pod Twoim sercem Mamo, czułem, że jesteś i że mimo tego, że się boisz, to już mnie kochasz, chociaż nawet jeszcze o tym nie wiesz... Pewnie w to nie uwierzysz, ale ja czułem i słyszałem bardzo wiele, będąc wtulony w Ciebie w Twoim brzuchu. Lubiłem to miejsce, czułem się bezpiecznie. Nie chciałem nigdy go opuszczać, myślałem, że tak już będzie na zawsze, że tak wygląda życie. Dźwięk bicia Twego serca, Twój głos Mamo... Chciałem tak trwać... Jednak czułem, że jesteś już zmęczona, rosłem... Było mi ciasno... Słyszałem Twój krzyk Mamo. Bałem się... Myślałem,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj