zabawa z dzieckiem
fotolia.com
Mama

Czy muszę bawić się z moim dzieckiem? Nowy sposób na zabawę

Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie. To nie są wyrodni rodzice, tylko zmęczeni rodzice. Praca, obowiązki domowe, opieka nad dziećmi – takie są zadania dorosłych. Zabawa jest daleko na tej liście, o ile w ogóle. Włączmy dziecko w nasze zajęcia - to dla nich też zabawa!

Czy rodzice muszą się bawić z dzieckiem?

Niektórzy rodzice nie mają czasu. Inni energii. Jeszcze inni po prostu nie czują się swobodnie turlając się po dywanie lub udając owcę. Każdy z nich prędzej czy później zada sobie to pytanie: czy ja naprawdę muszę być kumplem mojego dziecka? Czy do zabawy nie wystarczy mu rodzeństwo lub rówieśnicy? A może pokój pełen zabawek to dla niego dostateczna rozrywka? 

Nowa definicja zabawy

Absolutnie nie namawiamy do tego, żeby w ogóle nie bawić się ze swoimi dziećmi. Ale wiemy, że czasami można oszaleć od ilości zaleceń związanych z wychowaniem. Psycholog dr Joanna Urbańska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu mówi, że gubi nas nowoczesna definicja zabawy. Niepotrzebnie myślimy o niej tylko jako oddzielnej aktywności, przeznaczonej wyłącznie dla dzieci. Tymczasem, zabawą mogą być zwyczajne czynności wykonywane wspólnie z rodzicami, np. rozwieszanie prania, podlewanie kwiatów.

"Wydaje mi się, że definiujemy zabawę w zbyt wąski sposób. W zależności od wieku dziecka, zabawą mogą być bardzo zwyczajne rzeczy. Np. dla kilkumiesięcznego dziecka będzie to leżenie na brzuszku na kolanach taty. Dla starszego dziecka będzie to naśladowanie rodzica, samo bycie z nim. Dopiero w wieku 5, 6, 7 lat włącza się pragnienie gry i rywalizacji. Wtedy spokojnie można zapewnić dziecku towarzystwo rówieśników i tylko nadzorować zabawę. Nie trzeba się w nią włączać." - mówi psycholog.

Dobra mama

"Chciałabym podbudować te matki, które nie lubią wcielać się w role księżniczek. Jest mnóstwo sytuacji, w których dzieci tę zabawę dostają – w żłobku, przedszkolu, szkole. W domu chodzi o przebywanie ze sobą. Warto włączyć dziecko w czynności, które samemu się lubi. Wtedy nie będzie to męczące dla rodzica, a dla dziecka wciąż atrakcyjne" - dodaje Urbańska. 

Zalety zabawy z dziećmi

Wiadomo, są liczne zalety zabawy z dziećmi, także dla rodziców. W ten sposób buduje się bliskość, dziecko lepiej się rozwija itd. Sami rodzice często też się nieźle bawią, lubią być ze swoim dzieckiem. Ale czasami mają wszystkiego dość. Spójrzmy na zabawę z innej perspektywy. 

Odkrycie dzieciństwa 

Dopiero XX wiek "odkrył" dzieciństwo. Wcześniej dzieci się miało, ale nigdy w historii ludzkości nie poświęcano im tyle uwagi, co dzisiaj. W niższych warstwach już kilkulatki posyłano do pracy w fabryce lub na polu. W wyższych dzieci kształcono i przygotowywano do korzystnego małżeństwa. 

Jeszcze dwa pokolenia wstecz matki były zbyt zajęte prowadzeniem domu i/lub pracą zawodową, żeby bawić się z dziećmi. Co więcej, po prostu nie było takiego zwyczaju. Mama była od opieki, pocieszenia. Była kapłanką ogniska domowego, ale nie koleżanką dla kilkulatka. 

Zmiany, zmiany, zmiany 

Dzisiaj mamy całe dziedziny wiedzy poświęcone rozwojowi, psychologii, szczęściu dzieci. Jest  przemysł, który produkuje przedmioty przeznaczone tylko dla dzieci: ubranka, zabawki, akcesoria, książeczki itd. Do opieki nad dziećmi włączyli się też ojcowie. To bardzo duża zmiana w wychowaniu. Z punktu widzenia pedagogiki oraz samych dzieci wszystkie te ‘nowinki’ są bardzo korzystne.

Dysponujemy bardzo szczegółową wiedzą, jak najlepiej wychować własne dzieci. Mimo to, czasami rodzice świadomie wolą z niej nie skorzystać. Wszyscy odbieramy codziennie więcej bodźców, niż jest w stanie przetworzyć ludzki układ nerwowy. Kto się skusi na dzikie harce z maluchem na dokładkę? Wiele mam powie: pas. Właśnie dlatego dobrze jest spojrzeć na tę kwestię z perspektywy... zdrowego rozsądku. Mamy nasze dzieci wychować i otoczyć troską. To nie znaczy, że musimy zamienić się w klaunów, a dom w wesołe miasteczko.  

Na koniec dodajmy trochę danych. Badania psychologiczne dowiodły, że amerykańskie dzieci, którym rodzice organizowali zabawę, częściej borykały się z problemami emocjonalnymi, niż dzieci z plemion, które po prostu były ze swoimi rodzicami. Zatem bądźmy z naszymi dziećmi, włączajmy je w nasz świat. Nie przesadzajmy.

Czytaj też: zabawy z kanapy dla zmęczonych rodziców

Są pary już miesiąc po porodzie wracające do seksu, a są i takie, które nie robią tego przez rok - wyjaśnia seksuolog [WIDEO]

maluch, rodzice, smutek
Gry i zabawy
Alarmujące wyniki badań - 8 na 10 rodziców nie ma czasu na zabawę z dziećmi!
Czy znajdujesz czas na zabawę z dzieckiem? Jeśli tak, to należysz zaledwie do 17% rodziców, którzy to robią – informuje Instytut Millward Brown.

Czy potrafisz bawić się ze swoim dzieckiem? Wiesz, co sprawia mu przyjemność? Panuje powszechne przekonanie, że aktywności proponowane naszym dzieciom powinny być ambitne, edukować  oraz gwarantować zdobywanie nowych umiejętności. Mając w pamięci to przekonanie po powrocie z pracy brak nam już sił na wymyślanie tego typu rozrywek, więc często rezygnujemy z nich wcale. A przecież ze zwykłych czynności takie jak sprzątanie, gotowanie również można uczynić zabawę. Nieadekwatne wyobrażenia mamy również na temat czasu, który powinniśmy każdego dnia ze swoim dzieckiem spędzić –   badania pokazały, że w dni robocze rodzice uważają, że powinni poświęcać swoim potomkom prawie 7,5h. Zapominamy, że nie musimy organizować dzieciom "ekstra czasu" - " czasem dobrze spędzonym z dzieckiem " mogą być też codzienne wspólne zajęcia , jak np. przygotowywanie kolacji. Alarmujące wyniki badań nad zabawą rodziców z dziećmi Aż ponad połowa ankietowanych rodziców deklaruje, że nie potrafi bawić się ze swoim dzieckiem ! Tyle samo z nich woli wysyłać swoje dzieci na zajęcia dodatkowe niż samemu inicjować zabawy.   Zobacz też: 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe [CMS_PAGE_BREAK] Zabawki dla dzieci zamiast zabawy Rodzice często wolą kupić dziecku kolejną zabawkę, która ma zająć je na dłużej, by dać im czas odpocząć. Ponad 80% rodziców uważa, że dzieci posiadają za dużo zabawek , jednak nie potrafią się nimi bawić. Przy czym co 7 rodzić twierdzi, że drogie zabawki psują to, co w zabawie najważniejsze. Aż 80% rodziców uważa, że ich dzieci są przeładowane technologią, przy czym 7 na 10 rodziców dostrzega zalety tego, że ich dzieci przesiadują godzinami przed komputerem . Czas na zabawę z dzieckiem Aż 7 na 10 rodziców chciałoby, aby ich dzieci potrafiły...

dobrzy rodzice
fotolia.com
Wychowanie
Chcesz, żeby twoje dziecko odnosiło sukcesy? Posłuchaj naukowców
Nie ma jednej recepty na doskonałe wychowanie dziecka, ale są rodzice, którym się to dobrze udało. Co mają ze sobą wspólnego? M.in. wcześnie zaczęli uczyć dzieci matematyki i umiejętności społecznych, a mamy po porodzie wróciły do pracy. Zobacz, co jeszcze możesz zrobić dla swojego dziecka.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 12.0px} li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} span.s2 {font: 12.0px Helvetica} ol.ol1 {list-style-type: decimal} Dobre wychowanie dziecka w dużej mierze zależy od zachowań i decyzji rodziców. To nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, ale warto sobie powiedzieć wyraźnie: rodzice stają się dla swoich dzieci silnym wzorcem postępowania na całe życie. Mają oni znaczący wpływ na ich edukację, sposób odżywiania, rozwój inteligencji emocjonalnej , przyszłe relacje z innymi ludźmi oraz wiele, wiele innych rzeczy. W skrócie: życiowy sukces, mierzony niekoniecznie w setkach złotych, a bardziej życiowymi perspektywami i własnym samopoczuciem.   Nie ma żadnej cudownej recepty na wychowanie zrównoważonego, inteligentnego człowieka. Jest za to kilka rzeczy, które rodzice mogą zrobić, żeby się do tego przyczynić: Wyznaczenie dziecku obowiązków Teoretycznie wszyscy to wiemy, ale w praktyce wygląda to różnie. Wiele mam wciąż hołduje przekonaniu, że dziecko „jeszcze zdąży się w życiu napracować” i sprząta skarpety po swoim 8-latku. Błąd! Julie Lythcott-Haims z uniwersytetu Stanford przypomina „jeżeli dzieci nie zmywają, to znaczy, że ktoś inny musi pozmywać za nie. W ten sposób są zwolnione nie tylko z pracy, ale też z nauki, że pewna praca musi być wykonana i każdy powinien się jakoś dołożyć do wspólnego dobra”.  Lythcott-Haims podkreśla, że dzieci, które od małego mają swoje obowiązki domowe , później lepiej współpracują z innymi, są bardziej empatycznymi i samodzielnymi dorosłymi. Po prostu od dziecka są przyzwyczajeni do tego, na czym...

potluczone-szklo-na-placu-zabaw-dla-dzieci
Fotolia/screen mirror.co.uk, thesun.co.uk
Aktualności
Dwulatka mocno zraniła się w nóżkę! Jej mama przestrzega teraz innych rodziców!
2-letnia dziewczynka przybiegła do mamy z zakrwawioną nóżką. Dziecko uległo poważnemu wypadkowi przebywając… na placu zabaw i będąc pod opieką mamy! Czy można było tego uniknąć? Mama 2-latki ostrzega teraz innych rodziców!

Niestety rodzice, którzy z dala obserwują swoje dzieci, jak te bawią się na ogólnie dostępnym placu zabaw, czy to w piaskownicy, czy na zjeżdżalni, a jeszcze częściej są w tym czasie zajęci swoimi sprawami, np. wpatrując się w telefon, mogą teraz być najbardziej przerażeni… Nie chcemy straszyć, po prostu uczulamy i informujemy, na co warto zwracać uwagę, by zadbać o bezpieczeństwo dzieci. Zwyczajne wyjście na plac zabaw w niedzielne popołudnie Jak donoszą brytyjskie media Amy Smith i jej 2-letnia córeczka Demi-Mai wybrały się jak zwykle na plac zabaw w niedzielne popołudnie. Dziewczynka nie mogła się doczekać, kiedy zjedzie na zjeżdżalni, więc od razu tam pobiegła. Sytuacja z życia wzięta każdej rodziny. Była to konstrukcja częściowo zakryta typu tunel. Zobacz: Urodziło ci się dziecko? Posadź drzewo i przyślij nam zdjęcie! 2-latka zniknęła i pojawiła się zalana łzami Bardzo długo córeczka się nie pojawiała, więc to zaniepokoiło jej mamę. Dziewczynka zjechała wreszcie, ale... zanosiła się od płaczu . Okazało się, że miała rozciętą skórę na prawej nodze. Jej mama bardzo się zdenerwowała, nie wiedziała co się stało, sprawdziła czy córka nie jest zraniona w kilku miejscach, a po chwili pobiegła sprawdzić zjeżdżalnię. Znalazła na niej potłuczone szkło! Najprawdopodobniej ktoś celowo je tam położył! Ranę trzeba było opatrzyć w szpitalu. Niedługo potem okazało się, że na pobliskich placach zabaw również zostało rozsypane potłuczone szkło! Mama apeluje więc do wszystkich rodziców, by przed jakąkolwiek zabawą dziecka na placu zabaw, dokładnie sprawdzali stan urządzeń i rozglądali się, czy w pobliżu przypadkiem nie ma jakichś podejrzanie wyglądających osób. To może uchronić dziecko przed takim traumatycznym wypadkiem! Sprawdź też: Rowery, hulajnogi, deskorolki dla dzieci na bangla.pl Czy można uchronić...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz