Zasiłek macierzyński: 52 tygodnie urlopu po porodzie, ile to pieniędzy?
Po urodzeniu dziecka sumie możesz mieć aż 52 tygodnie płatnego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Ile pieniędzy wtedy dostaniesz?
Po urodzeniu dziecka przysługują ci aż 52 tygodnie płatnego urlopu (w przeciwieństwie do późniejszego urlopu wychowawczego, który jest bezpłatny). Na płatny urlop z tytułu urodzenia dziecka składają się:
- 20 tygodni urlopu macierzyńskiego
- 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego
Zobacz też: Urlop macierzyński 2018
Ile wynosi zasiłek macierzyński w 2017?
Zasiłek macierzyński, kiedy pracowałaś krócej niż rok zostanie obliczony na podstawie całego okresu zatrudnienia. Jeśli twoje przeciętne zarobki to mniej niż 1 tys. zł, państwo dopłaca różnicę, bo każda kobieta, która urodziła dziecko, musi dostać minimum 1 tys. zł zasiłku macierzyńskiego.
Kwota zasiłku macierzyńskiego zależy nie tylko od formy zatrudnienia, wysokości zarobków, ale również od terminu złożenia wniosku o urlop rodzicielski. Twój zasiłek macierzyński wyniesie:
- 80 proc. podstawy wymiaru -w przypadku wystąpienia z wnioskiem o udzielenie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim w pełnym wymiarze, nie później niż 21 dni po porodzie. Zasiłek macierzyński wynosi wtedy 80 proc. podstawy wymiaru podczas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego;
- 60 proc. podstawy wymiaru - przekroczenie 21-dniowego terminu złożenia wniosku o urlop rodzicielski oznacza odpowiednio 100 proc. podczas urlopu macierzyńskiego, a następnie 60 proc. podstawy wymiaru
- 100 proc. podstawy wymiaru - w przypadku braku wniosku o wykorzystanie urlopu rodzicielskiego; 100 proc. zasiłek macierzyński obowiązuje przez cały okres trwania urlopu macierzyńskiego.
Kto może liczyć na zasiłek macierzyński?
Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez 52 tygodnie urlopu każdej mamie zatrudnionej na umowę o pracę. Otrzymują go także kobiety pracujące na umowę zlecenie i prowadzące działalność gospodarczą, jeśli opłacają składkę na ubezpieczenie chorobowe (jest dobrowolna). Mamy zatrudnione na umowy cywilnoprawne i nieopłacające składek oraz studentki i bezrobotne otrzymują co miesiąc 1 tysiąc złotych.
Wydrukuj wzór wniosku o: