Ile trwa urlop macierzyński i komu przysługuje?
Ile trwa urlop macierzyński? To zależy od kilku rzeczy, m.in. od liczby urodzonych dzieci i tego, czy tata dziecka skorzysta z urlopu tacierzyńskiego. Sprawdź, jak skorzystać z urlopu macierzyńskiego i ile wynosi zasiłek macierzyński.
Ile trwa urlop macierzyński przy urodzeniu jednego dziecka, a ile jeśli urodzisz podczas jednego porodu więcej dzieci? Urlop tego typu należy się kobiecie, która ma wkrótce urodzić dziecko lub właśnie je urodziła, a także kobiecie, która adoptowała lub przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (poza zawodowymi rodzinami zastępczymi) dziecko do lat 7. Urlop ten jest obowiązkowy i płatny. W jego trakcie kobieta otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Spis treści:
- Ile trwa urlop macierzyński?
- Urlop macierzyński i rodzicielski – ile trwa?
- Kto może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?
- Ile trwa zasiłek macierzyński?
- Urlop macierzyński a zasiłek macierzyński
Ile trwa urlop macierzyński?
Urlop macierzyński w przypadku urodzenia jednego dziecka wynosi 20 tygodni. Jeśli mama urodziła podczas jednego porodu więcej niż jedno dziecko, urlop macierzyński się zwiększa:
- jeśli urodziła bliźniaki – otrzymuje 31 tygodni urlopu macierzyńskiego,
- jeśli urodziła 3 dzieci – otrzymuje 33 tygodnie urlopu macierzyńskiego,
- jeśli urodziła 4 dzieci – otrzymuje 35 tygodni urlopu macierzyńskiego,
- jeśli urodziła 5 (i więcej) dzieci – otrzymuje 37 tygodni urlopu macierzyńskiego.
W internecie pojawiają się także często pytania typu: ile trwa urlop macierzyński przy drugim dziecku, ile trwa urlop macierzyński na 3 dziecko. Odpowiedź jest prosta: trwają one zawsze tyle samo, bo wyznacznikiem liczby tygodni urlopu macierzyńskiego jest liczba dzieci urodzonych podczas jednego porodu, a nie liczba dzieci posiadanych. Czyli, jeśli kobieta urodziła drugie dziecko podczas drugiego porodu, otrzymuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, ale jeśli urodziła drugie dziecko podczas tego samego porodu, jej urlop macierzyński zwiększa się do 31 tygodni.
Urlop macierzyński i rodzicielski – ile trwa?
Chociaż często można spotkać się z określeniem „roczny urlop macierzyński”, w rzeczywistości urlop macierzyński to czas pierwszych 20 tygodni po urodzeniu dziecka. Dalej ma miejsce tzw. urlop rodzicielski, który trwa 32 tygodnie.
Urlop macierzyński i rodzicielski trwają razem 52 tygodnie, czyli rok. I to właśnie ten okres potocznie nazywa się rocznym urlopem macierzyńskim. Po tym czasie mama lub tata dziecka mogą wziąć urlop wychowawczy.
Kto może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?
Po porodzie mama zatrudniona na podstawie umowy o pracę musi obowiązkowo wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego – nie może z niego zrezygnować. Po tym czasie kobieta może wrócić do pracy, jeśli pozostałe 6 tygodni wykorzysta ojciec dziecka – to tzw. urlop tacierzyński. Żeby skorzystać z takiego rozwiązania, ojciec dziecka musi być ubezpieczony.
Jeszcze jedna ważna kwestia: na urlop macierzyński można pójść jeszcze przed porodem – przed urodzeniem dziecka kobieta może wykorzystać maksymalnie 6 tygodni takiego urlopu, jeśli złoży odpowiednio wcześnie wniosek o urlop macierzyński.
Ile trwa zasiłek macierzyński?
Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez pierwszych 12 miesięcy życia dziecka (do miesiąca poprzedzającego jego pierwsze urodziny).
A ile wynosi zasiłek macierzyński? To zależy. Jeśli jesteś zatrudniona, wylicza się go na podstawie średniej z przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto. Gdy jesteś zatrudniona mniej niż rok, zasiłek oblicza się na podstawie średniej z pełnych przepracowanych miesięcy. Jeżeli jednak twoje przeciętne zarobki wynoszą mniej niż 1 tys. złotych, zostanie ci wypłacona różnica, tak by zasiłek nie był mniejszy niż 1 tys. złotych.
Na zasiłek mogą także liczyć kobiety, które nie odprowadzają składek zdrowotnych, czyli:
- bezrobotne,
- studentki,
- zatrudnione na podstawie umowy o dzieło.
W tych wypadkach kobiety przez rok otrzymują 1 tys. zasiłku co miesiąc. To tzw. kosiniakowe świadczenie rodzinne.
Urlop macierzyński a zasiłek macierzyński
Wiele osób stosuje te terminy zamiennie, a w rzeczywistości nie są to synonimy. Urlop macierzyński oznacza przerwę od pracy z tytułu urodzenia dziecka. Zasiłek macierzyński to ekwiwalent pieniężny, jaki mama otrzymuje za ten właśnie urlop. Zasiłek może być pobierany niezależnie od tego, czy kobieta ma prawo do urlopu, czy też nie. Natomiast urlop macierzyński przysługuje jedynie kobietom zatrudnionym na umowę o pracę.
Zobacz też: