Andrzejki wpisały się na stałe w naszą kulturę – obchodzą je zarówno dorośli, jak i dzieci. Jest to czas zabawy, wróżb i doskonała okazja do przebierania się. Z pewnością w wielu przedszkolach również obchodzi się to święto. Warto dobrze przygotować się do tego dnia – zaplanować różnego rodzaju aktywności. Poniżej znajdziecie ciekawe pomysły na andrzejki w przedszkolu.

Reklama

Pomysły na andrzejki w przedszkolu

Niektóre tradycyjne wróżby andrzejkowe będą nieodpowiednie dla tak małych dzieci, np. lanie wosku. Dlatego należy wybrać bezpieczne propozycje. Co zatem sprawdzi się idealnie na andrzejkową zabawę dla takich maluchów? Oto nasze pomysły na andrzejki w przedszkolu.

  • Wróżba andrzejkowa z ustawianiem butów – dzięki niej można się dowiedzieć, które dziecko jako pierwsze wyjdzie za mąż lub ożeni się. Każdy z przedszkolaków musi zdjąć buta z lewej nogi. Następnie buty trzeba ustawić zaczynając od najdalej wysuniętego rogu pokoju, a kończąc na drzwiach wejściowych. Buty przekłada się tak długo, zaczynając od ostatniego, aż dojdziemy do progu. Właściciel buta, który jako pierwszy przekroczy próg – pierwszy zmieni stan cywilny.
  • Magiczne kubeczki – jest to świetny sposób, by każdy z przedszkolaków dowiedział się, co jest mu pisane w przyszłości. Wystarczą cztery kubeczki, obrączka, moneta, zielony listek i pani przedszkolanka, która wcieli się w rolę wróżki. Należy odwrócić kubeczki i schować pod nimi potrzebne do wróżby przedmioty (jeden zostaje pusty). Następnie trzeba pozamieniać kubeczki miejscami tak, by nie można się było zorientować, co jest pod którym kubeczkiem. Przedszkolak musi wybrać jeden z kubeczków. Jeśli znajdzie pod nim obrączkę, oznacza to szybkie małżeństwo, jeśli listek – miłość, monetę – bogactwo. Pusty kubek wróży, że w tym roku, niestety, w jej życiu uczuciowym nic istotnego się nie wydarzy.
  • Wróżba andrzejkowa z obierka – jak najdłuższy obierek jabłka dziecko musi rzucić za siebie. To, jaki kształt przybierze skórka jabłka, będzie oznaczało pierwszą literę imienia przyszłego męża lub żony.
  • Wróżba andrzejkowa z karteczkami – ta wróżba będzie idealna dla przedszkolaków! Dzieci losują karteczki z jakimś miłym przesłaniem, np. „Jutro czeka cię miła niespodzianka”, „Już możesz się cieszyć, szczęście jest tuż za rogiem”, „Za kilka dni poznasz wspaniałą osobę”, „Niebawem wygrasz la loterii”, itp.

Jak się obchodzi andrzejki w przedszkolu?

Koniecznie sprawdźcie też inne zabawy i wróżby andrzejkowe – zapewnią one dzieciom bardzo dużo radości i rozrywki.

Świetnym pomysłem, by odpowiednio uczcić andrzejki w przedszkolu, jest również przygotowanie andrzejkowego poczęstunku – wcale nie muszą to być pracochłonne potrawy – wystarczą soczki, owoce, chrupki kukurydziane, domowe ciasto i inne, drobne przekąski. Gwarantujemy jednak, że maluchy będą bardzo zadowolone. Obowiązkowym elementem takiego poczęstunku są też ciasteczka z wróżbą!

Z okazji andrzejek przedszkolaki mogą także przebrać się w stroje andrzejkowe – dzięki temu dzieci będą mogły jeszcze bardziej poczuć magiczną atmosferę tego święta.

Zobacz także

Możecie w przedszkolu wspólnie napisać także życzenia andrzejkowe, które później maluchy pięknie wyrecytują swoim rodzicom lub koleżankom/kolegom.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama