Wróżby andrzejkowe dla dzieci
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Wróżby andrzejkowe dla dzieci: szpilki, wahadełko, rzucanie obierkiem i inne pomysły na zabawy dla całej rodziny 

Wróżby andrzejkowe warto wykorzystać podczas imprez dla dzieci i młodzieży odbywających się późną jesienią, a nie tylko w wieczór czy noc z 29 na 30 listopada. To okazja do poznania tradycji andrzejkowych i wesołej zabawy.

Wróżby andrzejkowe dla dzieci to coś bardzo popularnego w okresie jesieni, nawet jeszcze przed nastaniem nocy św. Andrzeja, który jest patronem miłości i wychodzenia za mąż. Zabawy andrzejkowe kiedyś były przeznaczone dla panien. Teraz bawią się całe rodziny i wróżbami uświetniają imprezy ze znajomymi. Przedstawiamy scenariusze zabaw andrzejkowych, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Mamy też pomysły na wróżby andrzejkowe dla dzieci w szkole i przedszkolu. Mogą się w nie bawić nie tylko maluchy, ale sprawią one dużą frajdę także młodzieży – niejedną nastolatkę podekscytuje poznanie pierwszej litery imienia przyszłego partnera. Należy jednak pamiętać, że wróżby andrzejkowe to przede wszystkim dobra zabawa, a wyników nie należy brać za pewnik.

Do takich wróżb warto przygotować odpowiednią otoczkę, która pozwoli jeszcze bardziej poczuć magiczną atmosferę tego święta – zapalcie świece, udekorujcie mieszkanie, dzieci mogą przebrać się w stroje andrzejkowe

Spis treści:

Tradycje andrzejkowe dla dzieci

W przeszłości wróżby andrzejkowe traktowane były bardzo poważnie (i miały wiele wspólnego np. z horoskopem partnerskim) i uczestniczyły w nich wyłącznie dziewczęta – panny na wydaniu. Nigdy nie brały w nich udziału – nawet spokrewnione z nimi – kobiety zamężne, a tym bardziej mężczyźni i chłopcy, którzy swój dzień miłosnych wróżb mieli w przeddzień świętej Katarzyny, czyli 24 listopada. Z czasem jednak Katarzynki uległy zapomnieniu. Zmieniły się też Andrzejki, które dzisiaj stały się przede wszystkim zabawą i... doskonałym pretekstem do niej. I tak traktujmy również nasz przewodnik po najpopularniejszych andrzejkowych wróżbach.

Pomysły na wróżby andrzejkowe – lanie wosku

To najpopularniejsza wróżba andrzejkowa. Niegdyś używano do niej ołowiu (najbardziej ceniony był ten ze starych kościelnych okien), który był uważany za symbol nierozerwalnego i trwałego związku. Wosk też traktowano z ogromną atencją, gdyż pochodził on od pszczół uważanych za święte stworzenia, a wyrabiane z niego świece palono tylko podczas nabożeństw i ważnych uroczystości. Wróżby z wosku dotyczą głównie miłości i tego, co nas czeka w nadchodzącym roku. Do tej wróżby oprócz roztopionego wosku potrzebny jest klucz – symbol tajemnicy i jej odkrywania. Najlepiej, gdy jest on stary i bogato zdobiony, dobrze byłoby, gdyby był wykonany z mosiądzu albo innego metalu w kolorze złotym.

Jak wróżymy podczas lania wosku?

 • Do lewej ręki bierzemy klucz, a do prawej garnuszek z roztopionym woskiem.
 • Przez dziurkę lejemy wosk do naczynia (najlepiej, gdy jest ono wykonane z drewna) z zimną wodą (najlepiej, gdy jest ona ze studni, a nie z kranu). 
 • Znawcy przedmiotu podkreślają, że czynność tę należy wykonywać w skupieniu, prosząc w myślach o pomoc patrona tej nocy, świętego Andrzeja. 
 • Wosk lejemy tak długo, aż poczujemy wewnętrzne przekonanie, że jest go wystarczająco dużo.
 • Następnie pozwalamy, by figura zastygła, nie dmuchając na nią i nie polewając wodą. 
 • Kiedy wosk całkowicie zastygnie, bierzemy go do ręki i zbliżamy do świecy tak, aby jego cień ukazał się na ścianie – z jego kształtu interpretujemy przyszłość.

Zobacz także: Znaczenie woskowych figur

Łatwe wróżby andrzejkowe – ustawianie butów

Dzięki niej możemy dowiedzieć się, która z panien wyjdzie pierwsza za mąż. Na dodatek nie wymaga żadnych przygotowań.

 • Każda z uczestniczących w wieczorze dziewczyn musi zdjąć but z lewej nogi. 
 • Potem buciki ustawia się jeden za drugim, zaczynając od najdalej wysuniętego rogu pokoju, a kończąc na drzwiach wejściowych. 
 • Przekłada się tak długo, zaczynając od ostatniego, aż dojdziemy do progu. 
 • Właścicielka buta, który jako pierwszy przekroczy próg, pierwsza zmieni stan cywilny. 
 • Jeżeli but do wróżby był drogi i elegancki – może liczyć na bogatego męża, jeśli zniszczony i reperowany – spotka mężczyznę po przejściach. Dlatego, wybierając buciki na imprezę, warto się dobrze zastanowić... 
Innym sposobem odgadnięcia swej przyszłości za pomocą buta jest rzucanie nim przez lewe ramię, stojąc tyłem do drzwi wejściowych. Ten, który upadnie najbliżej wyjścia i w dodatku jest zwrócony czubkiem w kierunku progu, wróży jedno: jego właściciel stanie na ślubnym kobiercu już w najbliższym roku!

Wróżby andrzejkowe na karteczkach

Wróżby andrzejkowe na karteczkach to przestrogi z przymrużeniem oka. Niech nie będą zbyt poważne lub straszne, żeby dzieci naprawdę nie zaczęły się bać, ponieważ mogą potraktować je zbyt serio. Do tej zabawy potrzebujesz miseczki i karteczek. Wszystkie karteczki powinny być takie same z jednej strony, w środku należy pomalować je na sześć różnych kolorów. A jeśli nie masz czasu na kolorowanie, możesz przygotować w prosty sposób przygotować kartkę A4 np. podzieloną na 32 części (po 16 z każdej strony) do druku. Na każdym prostokącie możesz w komputerze napisać nazwę koloru (biały, zielony itd.). Po wydrukowaniu, pozostaje tylko wyciąć prostokąty. 

Dzieci po kolei losują wróżby andrzejkowe na karteczkach, a potem otwierają je jednocześnie, aby sprawdzić, jaki mają kolor. Najpierw zgłaszają się wszyscy, którzy wylosowali np. kolor czerwony, a ty czytasz im, co ich czeka. Potem na tej samej zasadzie odczytujesz wróżby dotyczące kolejnych kolorów.

 • Biały – Pijesz za mało wody! Lepiej to zmień, a będziesz długo piękny i młody.
 • Zielony – Kładź się wcześniej spać, a będziesz mieć szóstkę z polskiego.
 • Czerwony – Ach, te zgubne słodycze! Jeśli nie ograniczysz batoników i cukierków, to niedługo będziesz częstym gościem u dentysty.
 • Żółty – Przestań chować czapkę do kieszeni, nie myśl, że mama tego nie widzi. 
 • Niebieski – Pilnuj swoich rzeczy, bo w powietrzu czai się zguba.
 • Czarny – Unikaj nieporozumień, a wszystko będzie wokół radosne i kolorowe.

Można też od razu wypisać wróżby na karteczkach w formie pozytywnych haseł, np. 

 • Jeśli 3 razy kucniesz i 5 razy obrócisz się dookoła - twoja miłość będzie spełniona.
 • Nie wychodź z domu w czwartek, a unikniesz kłopotów.
 • Nie bój się, wszystko potoczy się po twojej myśli!
 • Zastanów się jeszcze i nie skacz od razu na głęboką wodę!
 • Jutro włóż rano monetę pod wycieraczkę, zapewni ci sukces.
 • Twój przyszły mąż będzie miał na imię Tomek.
 • Osoba najbliżej twojej prawej strony jest ci życzliwa.
 • Nie planuj niczego na sobotę! Czeka cię coś niespodziewanego!
 • Nie daj się złamać, życie jest piękne.

Kolejna zabawa z wróżbami andrzejkowymi na karteczkach polega na tym, by przed pójściem spać włożyć pod poduszkę karteczki z imionami osób, które nam się podobają. Rano należy wyciągnąć jedną karteczkę. Imię, które wylosujemy będzie imieniem naszej przyszłej miłości. 

Nietypowe wróżby andrzejkowe – magiczne kubeczki

Nie ma prostszego sposobu, by dowiedzieć się, co jest nam pisane w nadchodzącym roku. Wystarczą cztery kubeczki, obrączka, moneta, zielony listek i osoba, która będzie chciała wcielić się w rolę wróżki.

 • Osoba, która jest wróżką, musi odwrócić kubeczki i schować pod nimi potrzebne do wróżby przedmioty (jeden zostaje pusty).
 • Następnie pozamieniać miejscami tak, by nie można się było zorientować, co jest pod którym kubeczkiem. 
 • Dziewczyna, która chce poznać swoją przyszłość, wybiera jeden kubeczek. 
 • Jeśli znajdzie pod nim obrączkę, oznacza to szybkie małżeństwo, jeśli listek – miłość, monetę – bogactwo. Pusty kubek wróży, że w tym roku, niestety, w jej życiu uczuciowym nic istotnego się nie wydarzy.

Wróżba andrzejkowa z tzw. cudownymi szpilkami

Zwykłe krawieckie szpilki w wigilię św. Andrzeja nabierają cudownej mocy. Musi ich być jednak dokładnie dwadzieścia jeden.

 • Aby szpilki zadziałały, musimy je wrzucić do „magicznego” kubeczka. 
 • Zakrywając lewą ręką wierzch kubka, potrząsamy nimi (oczywiście prosząc w myślach świętego Andrzeja o dobrą wskazówkę!).
 • Następnie rozsypujemy na czerwonym obrusie. 
 • Teraz wystarczy odczytać literki, które zostały utworzone przez rozsypane szpilki, i już będziemy znać imię przyszłego chłopaka lub męża. 

Niestety, reguły są takie, że szpileczki można rozsypywać najwyżej trzy razy, jeśli więc za każdym razem nie zostanie utworzona żadna litera, oznacza to jedno – to nie jest jeszcze dobry czas na ułożenie sobie życia.

Wróżby dla młodzieży – wróżba z... obierka

Warto poćwiczyć umiejętność obierania jabłek, bo w andrzejki zwykły obierek nabiera niezwykłej mocy... Przede wszystkim powinien być jak najdłuższy. Dlaczego? Bo najdłuższe i najszczęśliwsze małżeństwo czeka tę pannę, której skórka z obranego jabłka będzie najdłuższa. A jak jeszcze z zamkniętymi oczami rzuci ją za siebie przez lewe ramię, to z kształtu, jaki przybierze, będzie mogła odczytać pierwszą literę imienia ukochanego!

Łatwe wróżby andrzejkowe – wahadełko

Wróżba powie ci, czy w przyszłym roku czeka cię ślub, ale najpierw musisz zaopatrzyć się w pierścionek, czerwoną nitkę i szklane naczynie z wodą.

 • Trzeba zawiesić pierścionek na nitce, a tę chwycić palcem wskazującym i kciukiem lewej dłoni. 
 • Następnie opieramy łokieć na stole i ustawiamy pierścionek tak, by wisiał 3 cm od brzegu naczynia. 
 • Teraz wystarczy poczekać, aż zacznie się kołysać, i policzyć, ile razy uderzy o brzegi w ciągu trzech minut. 
 • Wynik odejmij od sumy liter swojego imienia i nazwiska. Wynik pokaże, za ile lat zabiją ci ślubne dzwony. 

Uwaga! Jeżeli wynik odejmowania jest ujemny, oznacza ślub jeszcze w tym roku! A jeśli obrączka się nie poruszy? Cóż, wróżba jest jednoznaczna, na tego jedynego będziesz musiała jeszcze długo, długo poczekać..

Wróżba andrzejkowa z gałęzi wiśni

Ta wróżba wymaga trochę zachodu i sporo cierpliwości, znawcy andrzejkowych wróżb twierdzą jednak, że sprawdza się jak żadna!

 • Trzeba tylko wcześniej znaleźć drzewko wiśni, z którego w wigilię świętego Andrzeja ścinamy kilka gałązek.
 • Wstawiamy gałązkę do wody i stawiamy na oknie. 
 • Jeśli choć jedna z nich zakwitnie na święta Bożego Narodzenia – panna, która w ten sposób chciała poznać swoją przyszłość, może liczyć na szybki ślub i to z wielkiej miłości

Śmieszne wróżby dla dzieci –  kim zostanę?

Do przygotowania tej wróżby potrzebujesz brystol, szpilkę i coś do pisania. Na jednej stronie zapisujesz różne śmieszne, wymyślone zawody, np. łapacz promieni słońca, ogrodnik do podlewania chmur, fryzjer wiewiórek. Dzieci mają za zadanie przekłuć szpilką brystol od strony niezapisanej, następnie sprawdzacie, w jaki zawód wcelowały. Im bardziej wymyślne profesje napiszesz, tym będzie większa frajda!

 

Wróżba andrzejkowa z kostek do gry

Na podłodze lub stole zakreślamy białą kredą krąg. Możemy go też ułożyć np. z klocków albo sznurka. Rzucamy lewą ręką trzema kostkami do gry, tak by kostki wypadały na środku koła. Po wyrzuceniu dodajemy liczbę oczek, nie biorąc pod uwagę tych kości, które wytoczyły się poza „zaczarowany” krąg.

Jeśli suma wyrzuconych oczek wynosi:

 • 2: Możesz liczyć na miłą niespodziankę. Może wygrasz na loterii?
 • 3: Dzięki jakiemuś zbiegowi okoliczności spełni się któreś z twoich marzeń.
 • 4: Poznasz nową koleżankę lub kolegę.
 • 5: Osiągniesz dokładnie to, co planowałeś.
 • 6: Już możesz się cieszyć. Szczęście jest tuż za progiem.
 • 7: Ktoś rozpowszechnia plotki na twój temat.
 • 8: Niestety masz pecha, ale los się jeszcze odwróci.
 • 9: Twój sukces będzie naprawdę wspaniały.
 • 10: Przez dłuższy czas czekają cię drobne kłopoty.
 • 11: Czeka cię długa i ciekawa podróż.
 • 12: Wkrótce poznasz kogoś, kogo polubisz.
 • 13: Spotka cię coś przyjemnego.
 • 14: Twoje życzenie ma niewielkie szanse na spełnienie.
 • 15: Możesz liczyć na długotrwały uśmiech losu.
 • 16: Postępuj ostrożnie i rozważnie, a unikniesz kłopotów.
 • 17: Uważaj, ktoś ci chce podstawić nogę.
 • 18: Już wkrótce czeka cię wielkie szczęście i mnóstwo pieniędzy.

Wróżby andrzejkowe z fusów

Zaparz w jasnych filiżankach liściastą herbatę. Każdy z uczestników zabawy musi wypić swoją herbatkę i zostawić na dnie tyle płynu by lekko zakrywał fusy. Następnie trzymając filiżankę lewą ręką, należy nią 3-krotnie zakręcić w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Odwróćcie filiżanki nad miseczkami lub talerzykami i poczekajcie aż wycieknie nadmiar herbaty. Teraz fusy są gotowe do wróżenia. Przyglądając się im odszukajcie układy, kształty i symbole, a później zinterpretujcie je.

Poniżej przykładowe znaczenie symboli:

 • Anioł – dobra wiadomość
 • Balon – przejściowe kłopoty
 • Dom – bezpieczeństwo
 • Drabina – polepszenie sytuacji w życiu
 • Dzwon – niespodziewana wiadomość
 • Kwiaty – szczęście
 • Ryba – pieniądze
 • Obrączka – małżeństwo
 • Statek - podróż
 • Miecz – komplikacje
 • Jabłko – szczerość i kreatywność
 • Łuk – pieniądze w interesach
 • Chleb – marzenia, plany i nadzieje
 • Aparat fotograficzny, kamera – ktoś ci się podoba
 • Most – ważna decyzja życiowa
 • Monety – pieniądze

Wróżba andrzejkowa dla dzieci i młodzieży – owoc prawdę ci powie 

Każda osoba, która będzie brać udział w zabawie, musi mieć związane oczy, np. opaską albo szalem. Na stole należy położyć trzy owoce: jabłko, śliwkę oraz cytrynę. Osoba, która będzie miała zawiązane oczy, musi powiedzieć, który owoc wybiera: czy ten położony z prawej strony, czy z lewej czy może ze środka. Kiedy wybierze owoc, może zdjąć opaskę. Za każdym owocem kryje się wróżba:

 • Śliwka – oznacza, że w najbliższej przyszłości nie ma co liczyć na jakikolwiek związek, jednak jest to przejściowy stan.
 • Jabłko – oznacza nadejście szczęśliwej, spełnionej miłości.
 • Cytryna – oznacza, że przyszły związek będzie emocjonujący, intensywny, ale też nie będzie należał do najłatwiejszych.

Jeśli w owocową zabawę będą grać dzieci, nie musicie ograniczać się tylko do miłości, choć to główny motyw wszystkich wróżb andrzejkowych. Znaczenie wróżb trzeba dostosować do wieku dzieci biorących udział w zabawie. Nasze propozycje to:

 • Śliwka – oznacza długi wyjazd na wakacje/otrzymanie nowej zabawki/przypływ kreatywności.
 • Jabłko – oznacza rychły sukces w przyszłości/dobre oceny/dostanie się do wymarzonej szkoły.
 • Cytryna – oznacza nadejście niespodziewanej wiadomości/nową znajomość/bycie świadkiem emocjonującego wydarzenia.

Czytaj także:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA